moet blij zijn dat er nog kermis is' 'Hansweert Videobeelden laten Goes in de jaren tachtig zien BEVELANDEN en THOLEN 7 Het echtpaar Bitter-Van Opstal maakte in de jaren tachtig als vloggers van het eerste uur video's van 'hun' Goes. Bouw De Groote Duynen begint Tweeëndertig jaar is een relatief korte tijd, maar in zo'n pe riode kan toch enorm veel verande ren. Dat blijkt ook uit video-opnamen die Jan en Maria Bitter-Van Opstal in de ja ren tachtig van hun woonplaats Goes maakten. Zoon Rob Bitter wil de beelden die zijn inmid dels overleden ouders vastleg den, digitaliseren en publiekelijk toegankelijk maken. Een aantal van de vele video's staat inmiddels op YouTube, waaronder een ruim 51 minuten durende rondrit met de auto door Goes, op 23 februari 1984. „Mijn ouders gingen een paar keer per week een eindje rijden", zegt Bitter, die zelf het bedrijf Mediator Media drijft. Waar te genwoordig zo'n beetje iedereen een smartphone op zak heeft en dus te pas en te onpas kan fil men, was het ruim dertig jaar ge leden nog redelijk bijzonder om met een camera op pad te gaan. „Dat was toen nog een apparaat met een mechanische aan- en uit knop", weet Bitter. Zijn ouders waren in feite dus een soort vroe ge 'vloggers'. „Ja, zo zou je het kunnen zien", lacht de Goese- naar. „Ze vonden het leuk om al les vast te leggen." Het Goes van van toen is op veel punten niet meer te herken nen als het Goes anno nu. Zo heeft bijvoorbeeld het gebied Van Hertumweg-M.A. De Ruyter- laan-Piet Heinstraat de afgelopen decennia een totale metomorfose ondergaan: geen supermarkten, geen stadskantoor, geen rotonde, geen stadspoort in 1984. Ook de Marconistraat is zo goed als on herkenbaar, net als de Dam, waar Het Goes van 1984 is op veel punten niet meer te herkennen als het Goes anno nu. Veel plekken in de stad hebben de afgelopen decennia een metamorfose ondergaan de bouw van de latere V&D nog maar net was begonnen. De video's geven vooral een mooi tijdsbeeld en Bitter krijgt er goede reacties op. „Dan ziet ie mand bijvoorbeeld zijn ouders door Goes lopen, die inmiddels zijn overleden." Behalve de vele uren aan videomateriaal zijn er ook nog duizenden foto's, want fotograferen was de passie van Jan Bitter. Het is de bedoeling dat ook die allemaal worden inge- scand en straks te zien zijn via het Goese Gemeenterachief. Met enige regelmaat verschijnen al kiekjes uit de 'Beeldcollecties Bit ter-Van Opstal' op de populaire Facebookpagina 'Rondje Goes'. Volgens hem wordt het voor orga nisatoren steeds moeilijker in kleine plaatsen als Hansweert een kermis op poten te zetten. Hij reageert desgevraagd op de kritiek van het Reimerswaalse PvdA-raadslid Kees Verburg dat de paaskermis in Hansweert afge lopen weekend 'niet veel voorstel de'. „Iedereen schoot me aan om te zeggen dat ze het zo tegen von den vallen", zegt Verburg. Jonker nam de organisatie voor de vier Reimerswaalse ker missen vorig jaar voor het eerst voor z'n rekening. „Toen was het een hartstikke leuke kermis met voor ieder wat wils", zegt Ver burg. „Maar afgelopen weekend was er bijna niets voor de klein tjes. Geen draaimolen, geen al- tijd-prijs-attracties zoals eendjes 'ledereen schoot me aan om te zeggen dat de kermis zo tegenviel dit jaar' vissen of touwtje trekken..." Jon ker zegt er alles aan te doen om een goede kermis te organiseren. „Maar van de exploitanten die vo rig jaar in Hansweert stonden, wilde maar één iemand dit jaar te rugkomen." Dat heeft volgend hem te maken met de tegenval lende verdiensten van vorig jaar in de kleinere dorpen. „In Yerse- ke willen ze wel terugkomen, maar in die dorpjes verdienen ze een heel mager broodje." Ook kan hij exploitanten van attracties geen contracten voor meerdere jaren aanbieden, omdat hij zelf ook telkens maar voor één jaar een kermis in Reimerswaal mag organiseren. Verder had Jon ker te maken met een twee afzeg gingen op het laatste moment. De exploitant baalt ook van de negativiteit in Hansweert. „Ik had gouden paaseieren verstopt, waarmee tien prijzen van in to taal bijna 500 euro waren te win nen, waaronder een telefoon en een tablet van Huawei. Op één meisje na, kon er bij al die prijs winnaars geen bedankje van af. Ik organiseer al vele jaren kermis sen, maar zoals het er in Hans weert aan toe ging, dat heb ik nog nooit meegemaakt!" Raadslid Kees Verburg heeft zijn zorgen over de kermis ken baar gemaakt aan verantwoorde lijk wethouder Jaap Sinke (SGP). „Ik heb gevraagd of hij het in de gaten houdt hoe het bij de andere kleine kermissen, in Kruiningen en Rilland, verloopt." Verburg gaat zelf 14 en 15 okto ber eenmalig een kermis in Hans weert organiseren. Dit ter gele genheid van het 150-jarig bestaan van het Kanaal door Zuid-Beve land. „We gaan zien wat dat wordt. Slechter dan deze kermis kan nauwelijks." Was het tot nu toe vooral 'voor werk', het komende kwartaal be ginnen Compagnie Het Zoute en aannemersbedrijf Van Der Poel met de daadwerkelijke woning bouw van recreatielandgoed De Groote Duynen bij Kamperland. Het gaat om woningen van de eer ste verkoopfase: 26 vakantiehui zen op de middelste van drie land tongen die tussen de Onrustweg, de Middenhofweg en de Jacoba- dijk in Kamperland worden aange legd. Het natuur- en woonproject aan de voet van de Kamperlandse duinen beslaat in totaal 21 hectare en bestaat volledig uit duingebied en waterpartijen. Tijdens de ver koopdag op zaterdag 30 april aan staande (tussen 10.30 en 15.00 uur op de projectlocatie) begint de verkoop van fase twee. WOENSDAG 30 MAART 2016 Jan Bitter filmt de oude sluis bij het Goese Sas. Drie foto's: collectie Bitter-Van Opstal Hotel Tivoli tegenover het station, vlak voor de sloop in 1984. Vloggers avant la lettre Bouw van V&D, rond 1985, gezien vanaf de Kreukelmarkt. De Dam in Goes anno 2016, met rechts de V&D. foto Marcelle Davidse door Luc Oggel Portret pa en ma Bitter-Van Opstal De video's zijn te zien op het YouTu- be-kanaal van Rob Bitter: youtu- be.com/rbitter1953 door Joeri Wisse HANSWEERT. Inwoners van Hans- weert mogen hun handjes dicht knijpen dat er nog elk jaar een ker mis in hun dorp is. Dat stelt organi sator Henk-Jan Jonker. Kees Verburg raadslid PvdA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 67