Tholen neemt de tijd voor opvang Olaf Hamelink ook op Zeeuwse filmfestivals Amsterdam eerst? Honderd Derby tegen FC Axel door 2 ZEELAND Overlijden van jonge doelman (17) is heel hard aangekomen. Zeeuws-Vlaamse voetbalclub schakelt professionele hulp in om de spelers te helpen. COMMENTAAR De grote steden in Nederland bloeien. Maar als het aan Eberhard van der Laan ligt, nog niet genoeg. De burge meester van Amsterdam wil dat zijn stad en Rotter dam in Nederland een voortrekkersrol spelen. Van der Laan noemt de Maasvlakte als voorbeeld van een keuze van het Rijk waar steden als Vlissingen en Delfzijl niet over moeten zeuren. Want die ene grote havenuitbreiding heeft meer effect op de totale Nederlandse economie dan versnipperde investerin gen. Amsterdam moet een voorkeursbehandeling krijgen omdat de stad volgens Van der Laan een magneet is voor 'de hoofdkanto ren en de mensen'. Dat is grof weg de redenering. Het siert de burgemeester dat hij voor Amsterdam opkomt. Maar Van der Laan heeft te weinig oog voor de harde werkelijkheid in de buitengebieden. Zeeland kan niet lijdzaam wachten tot er eens een kruimeltje valt van de rijk gedek te tafel van de grote steden. Zee land moet elke kans met beide handen aangrijpen. Amsterdam kan geld steken in een groot nieuw haventerrein en dat vervolgens jarenlang onbenut laten liggen. Ondertussen moet Zeeland Seaports keihard vechten om te overleven tussen wereldhavens. Zolang de verhoudingen zo zijn, wekt de claim van Van der Laan vooral irritatie op. Van der Laan heeft te weinig oog voor de harde werkelijkheid in de buitengebieden De gemeenteraad liet onlangs blij ken open te staan voor de noodop vang van vluchtelingen voor een langere periode. Besloten werd om zorgvuldig te onderzoeken welke locaties daar geschikt voor zijn. Mogelijk worden dat er twee. Tholen neemt drie maanden de tijd om te onderzoeken welke locaties geschikt zijn voor de opvang van vluchtelingen. Onder meer de SGP ziet liever een paar locaties met wat minder vluchtelingen dan één grote op vang met bijvoorbeeld driehon derd mensen. Het college heeft vorige week een voorstel naar de gemeente raad gestuurd waarin uit de doe ken wordt gedaan hoe het onder zoek wordt uitgevoerd. Daaruit blijkt dat de gemeente drie maan den de tijd wil nemen om alle mo gelijkheden op een rij te zetten. Volgens het tijdschema neemt de gemeenteraad pas in juli een be sluit. Het raadsvoorstel was al ver stuurd toen commissaris van de koning Han Polman vorige week een brief op de bus deed. Daarin schrijft hij dat hij uiterlijk op 15 mei van elke gemeente in Zeeland wil weten welke locatie ze in de aanbieding hebben. Een woord voerster van de gemeente kon gis teren nog niet zeggen of dit gevol gen heeft voor het tijdpad dat het college aan de gemeenteraad heeft voorgesteld. Burgemeester en wethouders moeten van de gemeenteraad aller lei zaken meenemen in het onder zoek. Zo mag de noodopvang niet leiden tot de achterstelling van de eigen inwoners en is opvang op een vakantiepark uit den boze. Bo vendien moet er draagvlak zijn on der de inwoners. Tholen wil ook tien procent meer statushouders - mensen met een verblijfsvergunning - van een woning voorzien dan vanuit Den Haag wordt opgelegd. Almanak Kleine Amir uit Vlissingen is een leer gierig ventje. Het alfabet werd hem - melodieus, al tandenpoetsend - ver voor zijn derde levensjaar ingepeperd en met die letters kan hij voor een 3-jarige al aardig uit te voeten. Ook tellen gaat hem goed af. Tot tien was peanuts voor de peuter, tot twin tig kwam daar snel achteraan. Maar toen moest en zou hij tot honderd. En dat lukte niet zo snel als hij hoopte. „Achtennegentig, negenennegentig...", ging het vorige week ineens, terwijl zijn ouders hem aanmoedigden. Amir twijfelde even en riep toen uit: „Tienentientig!" Kaartverkoop EEF start in april Landschapscamping Wil genoord in Wissenkerke staat op 3,4 en 5 juni voor de tweede keer in het te ken van het Eindeloos Ei land Festival (EEF). De kaartverkoop start aan staande vrijdag. Een week endticket voor het festival met kunst, cultuur, mu ziek en natuur kost in de voorverkoop 25 euro. Losse kaarten zijn voor de vrij dagavond en zondagmid dag 10 euro, voor de hele zaterdag 20 euro. Meer in formatie en bestellen kan via www.eeffestival.nl. Nieuwe dirigent Scheldegalm Rens van Leeuwen is de nieuwe dirigent van Mu ziekvereniging Schelde galm in Hansweert. De uit Sint-Maartensdijk afkom stige Van Leeuwen heeft in het verleden onder meer de Delta Brass Zeeland on der zijn hoede gehad. Hij is zowel van het leerlingenor kest als het harmonieor kest van Scheldegalm de vaste dirigent. De muzikan ten treden zaterdag 9 april voor het eerst op met Van Leeuwen tijdens Het Schel- degala in dorpshuis Kaj Munk. Aanvang 19.30 uur. Middagje schieten met de handboog In samenwerking met Schuttersvereniging Clove- niersgilde houdt het jeugd- en jongerenwerk van de gemeente Tholen zaterdag een middag hand- boogschieten in Scherpe- nisse. Jongeren tussen de twaalf en achttien jaar oud zijn tussen 13.30 en 16.30 uur welkom op Westzee dijk 1 in Scherpenisse (pluimpotterrein). Opge ven kan tot een dag van te voren bij Roseline den Bra- ber via rdb@tholen.nl. Bieb in de buurt opent op 4 april Bibliotheek Oosterschelde opent op maandag 4 april Bieb in de buurt Yerseke in zorgcentrum Ter Weel, lo catie Moerzicht aan het Moerplein 73 in Yerseke. Deze Bieb in de buurt heeft ruimere openingstij den en vervangt de voor malige bibliotheek in Yerse ke. De openingstijden van de Bieb in de buurt Yerse ke zijn vanaf maandag 4 april: maandag, dinsdag, woensdag, vrijdag en zater dag van 9.30 tot 16.30 uur en donderdag van 9.30 tot 18.30 uur. De shortfilm wordt op zaterdag 9 april om 11.15 uur gedraaid op het Zeeuws-Vlaams FilmFestival in Terneuzen. Ook op het Vlis- singse Film By the Sea krijgt Agasanduka een plekje in de pro grammering tijdens de Dag van de Zeeuwse film op zaterdag 17 september. Olaf maakte de film in Rwan da. 'Agasanduka' betekent 'kist' in het Kinyarwanda. Het verhaal gaat over een weduwe die tij dens haar werk op het land een kist vindt met een notitieblok en een potlood erin. Haar teke ningen komen erin tot leven. Eerder werd de film al ge draaid op drie filmfestivals in Oe ganda en Rwanda. FZC door Rob Paardekam THOLEN. Tholen neemt de tijd voor het zoeken naar mogelijke opvang- locaties van vluchtelingen. Als het aan het college ligt, valt pas in de zomer een besluit. Tip? redactie@pzc.nl WISSENKERKE HANSWEERT SCHERPENISSE YERSEKE Zaamslag door Elodie Kint TERNEUZEN. Agasanduka, de de buutfilm van de Terneuzense film maker Olaf Hamelink (23), wordt na de internationale filmfestivals in Afrika nu ook vertoond op eve nementen in zijn geboorteregio.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 65