Terrorist met het hoedje' heeft nog altijd geen naam Genieten in Toscane Rotterdamse terug uit kalifaat, vast in penitentiair ziekenhuis «g^i qui «■iv n nu Minium NIEUWS 5 jlfflTKIHLI voerster van Brussels Airport. „Al les in de vertrekhal moet ver nieuwd worden tot de laatste steen. We willen vermijden dat bij de heropening ook maar iets een herinnering oproept aan de aanslagen." Wanneer de terminal precies opengaat, is koffiedik kijken. Af gelopen weekend liet topman Ar- naud Feist zich wel ontvallen dat het herstelwerk 'maanden' in be slag zal nemen. Specialisten menen dat 'in op timale omstandigheden' een her bouw in ongeveer twaalf weken mogelijk is. Op het eerste gezicht is er geen schade aan de funda menten van het gebouw, stellen deskundigen. „Als de bagageban den werken, kan alles relatief snel gaan." Voorwaarde is daarbij wel dat de luchthaven géén openbare aan besteding hoeft uit te schrijven. Z. is op 17 maart bij terugkomst in Nederland aangehouden. Ze wordt verdacht van lidmaatschap van een terroristische organisa tie. Ze is de eerste jihadist van wie de terugkeer in 2016 is beves tigd. Het is zeer uitzonderlijk dat Brussels Airport is voor 25 pro cent eigendom van de staat. Giste ren was nog niet duidelijk of de luchthavendirectie rekening moet houden met een overheids- procedure. „Als dat wel zo is, dan lopen de verbouwingen wellicht vertra ging op", verwacht transporteco- noom Eddy Vande Voorde van de Universiteit Antwerpen. „Dat kan onze economie missen als kiespijn. De zomerperiode is de drukste tijd van het jaar voor de luchthaven. Als je die mist, dan is dat een ramp. Met tijdelijke con structies kan je die gigantische vloed aan passagiers in de zomer niet opvangen." Om een idee te geven: bij de zomeruittocht vorig jaar vertrok ken tijdens de eerste vijf dagen liefst 163.000 passagiers. De lucht haven hoopt al voor de start van de zomer de capaciteit in fases te Nederlandse Syriëgangers terug keren. Islamitische Staat heeft de controle in het kalifaat opge voerd; vluchten wordt met de dood bestraft. Advocaten meld den eerder dat sommige spijtop tanten wel terug willen, maar niet kunnen. Volgens geheime dienst AIVD zijn zo'n veertig van ruim tweehonderd Syriëgangers teruggekeerd, de meesten vóór 2015. De afgelopen 1,5 jaar keer den slechts elf mensen terug. De vrouw, van Marokkaanse origine, zou met toestemming van machthebbers van IS het kali faat hebben mogen verlaten om medische hulp in Turkije te krij gen. Haar man, een Duitse jiha- kunnen vergroten. „Bij de eerste opstart willen we 20 procent van de vluchten laten doorgaan", zegt een woordvoerder. „Nadien drij ven we de capaciteit op. Operatio neel moeten we nog een heleboel uitdokteren. Zo hebben we extra tijdelijke incheckbalies nodig. Verder moet het transport van de bagage een stuk efficiënter lopen. In een eerste fase gebeurt alles handmatig. Dat vergt veel tijd. We proberen een automatisch systeem op poten te zetten." Volgens topman Feist is duide lijk dat Brussels Airlines, dat mo menteel s miljoen euro per dag verliest, voorrang krijgt. „Omdat Zaventem zijn thuisbasis is en omdat het de grootste maatschap pij is die van hieruit opereert. Vermoedelijk zullen JetairFly en Thomas Cook Airlines nog een tijdje op de regionale luchtha vens blijven." dist, zou toestemming hebben ge had om haar te vergezellen naar Turkije, omdat de Rotterdamse niet in staat was op eigen kracht de grens over te steken. Beiden zijn in Gaziantep, nabij de Sy- risch-Turkse grens, aangehouden en na enkele dagen in de cel over gedragen aan de Nederlandse en Duitse autoriteiten. De advocate van de vrouw, Framjoise Landerloo, wil inhou delijk niets zeggen, behalve dat haar cliënte is aangehouden na aankomst en momenteel in een penitentiair ziekenhuis verblijft. Het Openbaar Ministerie beves tigt de aanhouding. De vrouw wordt vandaag voorgeleid. „Ik denk dat ik weet wie de terro rist is met het hoedje." Of: „Ik ken iemand die hetzelfde hoofddeksel draagt." Meer dan vijf tig van dit soort tips zijn sinds dit weekein de binnengekomen bij de Belgische poli tie. Nu hoofdverdach te Faygal C. (30) op nieuw vrij rondloopt, gaat de zoektocht naar de identiteit van de derde bommenleg ger van Zaventem on verstoord verder. De federale politie verstuurde maandag een opsporingsbe richt van de voort vluchtige man - voor het eerst met bewe gende beelden. On danks de vele tele foontjes zat de gou den tip daar voor zo ver bekend niet tus sen. De speurders wor stelen zich nu door de rest van de tips en alle bruikbare sporen. Dat kost tijd. Onder tussen blijft de voort vluchtige dader onvindbaar - nu al meer dan een week. Hoewel Fayqal C. op papier nog steeds verdacht blijft van de ter- reurmoorden, zeg zijn advocaat dat hij niks met de aanslagen te maken heeft. Onderzoek naar tele fonische contacten pleitte C. vrij. Hij heeft een alibi. „Mijn cliënt was niet aanwezig op de luchtha ven in Zaventem. Op het ogenblik van de aanslagen ontving hij thuis naar eigen zeggen verschillende te lefoontjes. Meteen na zijn arresta tie (vorige week donderdag, red.) heb ik aan de onderzoeksrechter gevraagd om dat te na te gaan", zegt advocaat Olivier Martins. Dat telefoononderzoek wees uit dat Fayqal vorige week dinsdag inderdaad thuis in Brussel was. Zijn telefoon bleek zich die och tend wél in de buurt van het me trostation Maalbeek te bevinden. „Maar dat is normaal: mijn cliënt woont er vlak bij." Toch had de taxichauffeur die de drie terroristen nietsvermoe dend naar de luchthaven bracht Faycjal wél officieel herkend. „De formele herkenning door de taxi chauffeur is volgens mij het begin van een gerechtelijke dwaling", zegt advocaat Martins daarop. In een adem ontkent de raads man van Faycal C. ook dat zijn cliënt vo rig jaar Syriëstrijders ronselde in opvang kamp voor vluchtelin gen, het Maximaal- park in Brussel. De man zou daar begin september verschil lende keren aangehou den zijn. C. bevestigde dat hij het tentenkamp niet meer binnen mocht. Maar met re kruteringspraktijken had dat volgens hem niks te maken. Hij raakte naar eigen zeg gen gewoon betrok ken bij een vechtpar tij. Gisteren verdron gen televisie- en ca meraploegen zich de hele dag voor het huis van C. De voor malige radiojourna list had aangekondigd eventueel een pu bliek statement te zul len maken, maar zag daar uiteinde lijk van af. De Belgische speurders krijgen intussen de hulp van de Ameri kaanse inlichtingendienst FBI. Zij onderzoeken momenteel tele foons en laptops van de terroris ten. Het federaal parket bevestig de gisteren dat de Amerikanen hen bijstaan, maar wilde daar 'in het belang van het onderzoek ver der geen informatie over kwijt'. De Amerikaanse speurders kon digden eerder al aan dat ze zou den meewerken aan het Belgische onderzoek omdat bij de terreur aanslagen ook Amerikaanse staats burgers om het leven kwamen. Ook Frankrijk is momenteel bezig met een onderzoek naar de aansla gen in Brussel. Autovakantie Italië 1 ESPBEglPS Kras.nl/53975 of bel 0900-96977ocPg Faycal C., de man die eerder aangehouden, was, heeft een alibi WOENSDAG 30 MAART 2016 in vertrekhal door Cyril Rosman ROTTERDAM. De 23-jarige vrouwe lijke Syriëganger O.Z. uit Rotter dam is twee weken geleden terug gekeerd naar Nederland. De ge handicapte vrouw zou uit het kali faat hebben mogen vertrekken omdat ze er lichamelijk slecht aan toe is. BRUSSEL. Bij de politie zijn meer dan vijftig tips binnengekomen over de derde verdachte die aanwe zig was bij de aanslag op vliegveld Zaventem, de man met het hoedje. De Amerikaanse inlichtingendienst FBI helpt de Belgische speurders nu met hun onderzoek naar de computers en de telefoons van de terroristen. 4-15 dagen al v.a. Geniet van de natuur en cultuur die deze prachtige streek rijk is! Verblijf in een bungalow op een modern vakantiecomplex Met o.a. een pizzeria, buitenzwembaden en privéstrand Tip: bezoek de dorpjes Castiglione della Pescaia en Grosseto HH Prijzen p.p. o.b.v. 2 personen excl. reserveringskosten en Calamiteitenfonds De terrorist met het hoedje, foto EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 5