'De zwakste minister faalde weer eens' Vol emotie testten medewerkers Brussels Airport ruim een week na de aanslag nieuwe incheckbalies. 4 NIEUWS TERREUR r wjyzm brussels airport Van der Steur geniet toch al niet het meeste vertrouwen in de Tweede Kamer. Dit is de vierde grote affaire in het jaar dat hij mi nister is. Eerder moest hij door het stof omdat hij forensisch patho loog-anatoom George Maat vals beschuldigde in de nasleep rond de ramp met de MH17. Ook ver strekte hij onjuiste informatie over een fotodeal met Volkert van der G. Daarnaast vergaloppeerde hij zich aan de afwikkeling van de zogeheten Teevendeal. VNL-Ka- merlid Louis Bontes: „De zwakste minister van dit kabinet faalde weer eens." Veel nieuwe ideeën om terreur aanslagen tegen te gaan werden gisteravond tijdens het debat in de Tweede Kamer over de Brussel se aanslagen niet gemunt. Wel gaan er steeds meer stemmen op om terugkerende jihadstrijders preventief op te sluiten. Hoe dat moet, wordt echter verschillend uitgelegd. Zo denkt het CDA aan opsluiting via de wet over ge dwongen opnames voor psychia trisch patiënten. De Christenunie ziet meer in uitbreiding van de voorlopige hechtenis. ZAVENTEM. Achthonderd mede werkers van Brussels Airport wa ren gisteren opgetrommeld om tij delijk hun werkzaamheden te her vatten. Voor velen was het de eer ste keer sinds de aanslagen dat ze opnieuw voet op de luchthaven zetten. „Ik kreeg een brok in de keel bij het passeren van de politiecon trole", aldus één van hen. „Als je voor de luchthaven werkt, dan maak je deel uit van een grote fa milie. Die familie is nu diep in het hart geraakt. Dat doet pijn. Voor PW-leider Geert Wilders greep het debat aan om te pleiten voor 'de-islamisering'. Opmerkelijk was dat hij zei de islam 'mis- 'Hier is iets verschrikkelijk misgegaan tussen Turkije, België en Nederland' de start van de test hebben velen troost bij elkaar gezocht. Een hef tig emotioneel moment. Tegelijk haal je er kracht uit om weer aan het werk te gaan." Alle deelnemers kregen op het hart gedrukt om niets over de tes ten te laten uitlekken. „Het was de bedoeling om mogelijke hiaten bloot te leggen. Als je die vindt, moet je daar niet mee te koop lo pen", viel te horen. Op de gelijkvloerse verdieping van de luchthaven zijn tijdelijke voorzieningen getroffen voor reizi gers, zoals checkpoints met veilig heidscontroles, incheckbalies, ma- schien' wel te willen verbieden. Uitgedaagd door CDA'er Sybrand Buma zei Wilders: „De islam ver bieden? Misschien komt het er een keer van. Het is geen religie, maar een bloedlinke ideologie. We moeten de islam niet gelijk stellen aan onze cultuur." Jesse Klaver van GroenLinks: „Hier is iets verschrikkelijk misge gaan tussen Turkije, België en Ne derland." De Kamer vindt dat landen veel beter moeten samenwerken om terrorisme internationaal te kunnen aanpakken. Regeringspar tij PvdA wil dat de samenwerking in de Europese Unie op dit vlak dwingend moet zijn. „Anders ge beurt het niet. De samenwerking is nu een ruïne van onmacht en chines om zelf te kunnen in checken en de bagagezone. De tijdelijke constructies zijn goedgekeurd door de brandweer. Maar de regering moet nog het licht op groen zetten voor de ge deeltelijke heropstart. Ook de poli tievakbonden beraden zich van daag of het op het vliegveld veilig genoeg is om een doorstart te ma ken. Tal van luchtvaartmaatschappij en hebben besloten om voorlopig vanaf de regionale luchthavens te opereren. Zo vliegt JetairFly min stens tot en met zondag 10 april vanaf Oostende, Thomas Cook Air lines opereert vanuit Luik. Ryan- air leidt alle vluchten tot zeker vrijdag af naar Charleroi. Op Zaventem wordt met man en macht gewerkt aan de renova tie van de luchthaven. „Ze bekij ken en herbekijken elke millime ter", zegt Anke Fransen, woord vrijblijvendheid", zei PvdA-lei- der Diederik Samsom. Premier Mark Rutte stelde dat hij 'niet de indruk heeft dat onze diensten grote verwijten te ma ken zijn'. Wel moest hij toegeven dat het beter moet. „Op veel pun ten zal de samenwerking aange scherpt en verbeterd moeten wor den. Daar werken we hard aan. Ik wil wel af van het beeld dat onze inlichtingendiensten laks zijn. Dat is gewoon niet zo." Hij wil er ook vanaf dat de lan den naar elkaar wijzen. „Wij leg gen de schuld niet bij Turkije, zij niet bij ons. Ik ga niet alle woor den van de afgelopen dagen nauw gezet na, maar nergens heb ik de indruk dat we elkaar de schuld ge ven." ©Politie ©Politie T. INSPECTIC the heart of Europe Soldaten en politieagenten controleren luchthavenpersoneel bij de ingang van Brussels Airport, foto John Thijs/AFP fOPcfl ti e O Politie EVttV O Politie /jTJJJ in de keel Luchthavenpersoneel is voor het eerst weer op weg naar hun werk. foto Benoit Doppagne/Belga Politiemedewerkers controleren alle auto's bij de toerit naar het vliegveld. foto Laurent Dubrule/EPA Ook buiten Zaventem houden gewapende politiemensen de wacht. foto Geert Vanden Wijngaert/AP door Deborah Jongejan en Tobias den Hartog DEN HAAG. Minister Ard van der Steur (Veiligheid, WD) is in grote verlegenheid gebracht door de kwestie rond zelfmoordterrorist Ibrahim El Bakraoui. door Joost Freys Jesse Klaver GroenLinks ENJOY

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 4