Vleermuizen slapen in kieren op de zolder U en Uw PASEN ZEELAND 11 Op 't erf De hooideuren van ons koetshuis waren in de loop der tijd wat gammel geworden. Die deuren zitten op de verdie ping, en draaien naar buiten open. Vroeger, toen er nog paar den stonden, was dat een handi ge constructie. De paarden ston den beneden in de stal en boven hen lag het hooi op zolder. Gro te luiken konden daar omhoog getrokken worden en dan kon je het hooi zo in de ruiven van de paarden gooien. Drie luiken, en drie plaatsen voor de paarden. Zo functioneerde het vanaf on geveer 1800 tot ergens rond 1920. De koetsier zorgde voor de paarden en hield de koetsen schoon en op orde. Bij dag en nacht en ontij trokken de paar den, de koetsier en de dorpsdok ter er op uit. Want ziekten en ongelukken kennen geen tijd. Dokter Geill en dokter Van der Made zouden, als ze nog leef den, mooie verhalen kunnen vertellen. Uit het voorgaande be grijpt u dat ons koetshuis ooit bij een dokterspraktijk hoorde. Toen de dokter verhuisde naar een ander huis in de buurt, kocht de burgemeester het koets huis. Dat lag op de grens van zijn perceel en van zijn land. Naast z'n burgemeesterschap ex ploiteerde hij ook een fruitteelt- bedrijf, en zo'n groot koetshuis is een goede plaats voor fruitop- Er vielen een paar kleine bundeltjes met een plolje op de grond. Het bleken vleermuizen. slag. Maar, zoals gezegd, de ooit stevige hooideuren waren in de loop der tijd aan gedeeltelijke vernieuwing toe. Met een paar extra mankrachten tilden we de deuren uit de hengsels. Bij dat optillen vielen er een paar klei ne bundeltjes met een plofje op de grond. Bij nadere inspectie bleken het vleermuizen te zijn die in de kleine kieren tussen de deuren en het deurkozijn hun winterslaap hielden. We wisten natuurlijk al zo lang we hier wonen dat er vleermuizen waren. Ze vlogen iedere zomer rond het huis en het koetshuis. In de avonden dat we op ons ter ras bij het huis zaten of op ons speciale zitje bij het koetshuis, vlogen die beestjes om ons heen. Zo dichtbij soms, dat je dacht dat ze je zouden raken. Maar nooit gebeurde dat. Hun unieke sonarsysteem voorkwam iedere botsing, hoewel ze feil loos een vlinder die een meter boven je hoofd vloog, oppikten. En nu lagen er twee, in hun win terslaap gestoord, op de zolder vloer en leken wel dood. Eén heb ik opgepakt en op m'n ge- handschoende hand gelegd. Hij bleef gewoon liggen slapen. Maar door de warmte van mijn Terwijl m'n vrouw een fototoestel haalde, kwam hij bij, rekte z'n vleugels uit en blies naar mij. hand ontwaakte hij langzaam. Terwijl m'n vrouw een fototoe stel haalde, kwam hij bij en rek te z'n vleugels uit en blies - net als een kat - naar mij. Hij bleef nog even zitten om op de foto te kunnen en vloog toen onwillig en een beetje knorrig naar bui ten. Tien jaar eerder, toen we nog op een oude woonboerderij onder Gorinchem woonden, had den we ook zoiets beleefd. Toen het in het voorjaar stonk op zol der, dachten we aan een muizen nest en braken een stukje betim mering open. Plotseling stonden we temidden van wel 15 vleer muizen die verontrust om ons heen vlogen. Toen we dakramen openzetten, verdwenen ze naar buiten. We hebben de betimme ring weer goed dichtgespijkerd en extra geïsoleerd en afge wacht. Een paar weken later ver scheen een hele schare als van ouds weer in de schemering, en ving de insecten in de tuin. Vleermuizen, voor mij zijn het fascinerende (zoog)diertjes die beter vliegen dan welke Boeing dan ook. Al vele miljoenen jaren. Het was een winderige Pasen. Binnen hadden de kippen en kuikens daar geen last van. Maar buiten viel er in het buiige weer volop spekta kel te beleven. Spuitende fonteinen voor de Vlissingse boulevard en een regenboog waar u vast ook u tegen zegt. Het is de tijd dat de natuur voorzichtig tot leven komt. Daarom plaat sen we volgende week donderdag 7 april foto's van U en Uw ONTLUI KENDE GROEN. Het zou mooi zijn als u ons een groen waas voor de ogen kunt bezorgen. Mail uw foto's naar buiten@pzc.nl, of plaats ze via www.pzc.nl/buiten. Graag met vermelding van uw naam en woonplaats; en een korte toe lichting. B3H WOENSDAG 30 MAART 2016 'Een vleermuis, in de winterslaap gestoord, warmt zich op mijn hand(schoen)'. foto Gerard Smallegange door Gerard Smallegange Zicht op Moriaans- hoofd vanuit De Prun- je op eerste paasdag. Met af en toe een bui, maar ook zon en een regenboog, foto Laura Knol In Praag spotte Joan Verheij een 'smarthaas'. 'Een gezellig paastafareeltje in de woonkamer. Mooi geel is niet lelijk', foto Anne Wisse, Westkapelle. Maya Lentze zag tijdens een driedaagse paaswandeling lange het Lingepad in de Betuwe een appelbloesem. Tim Adriaanse spoedde zich na zijn werk naar de Vlis singse Boulevard om van de storm te genieten. Mieke Moens uit Goes genoot met haar hondjes in de omgeving van Burgh-Haamstede.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 39