weinige Nederlanders aan pulmonale hypertensie ZEELAND 9 Aan José Jenik is doorgaans niet te zien dat ze ziek is. Op zich is dat fijn, maar het zorgt ook wel eens voor onbegrip. Fukushima Delta Een opgewekte, stralende vrouw. Wie niet beter weet, zou denken dat het leven José Jenik (44) uit Kattendijke alleen maar toelacht. De waarheid is dat ze door haar ziekte het 50-jarig huwelijk van haar ouders moest missen, zit tend moet douchen en alleen boodschappen kan doen als ie mand met haar rijdt. José is altijd moe. „Een verjaardag is bij mij net een kinderfeestje", vertelt ze. „Zo laat mag je komen en zo laat moet je weer naar huis." De inwoonster van Kattendij ke lijdt aan pulmonale hyperten sie. Dat is een zeldzame, progres sieve en niet te genezen longziek te waarbij de bloeddruk in de longslagader abnormaal hoog is. Dat leidt in de meeste gevallen tot extreme vermoeidheid en kortademigheid. In heel Neder land hebben nog geen duizend mensen deze aandoening. Een aangeboren hartafwijking, waar van ze tot zes jaar geleden niet eens wist dat ze die had, bleek bij José de oorzaak van alle ellende. De ziekte slaat overigens ook weer terug op het hart. Dat krijgt steeds meer moeite het bloed richting te longen te pompen. Veel patiënten overlijden uitein delijk aan hartfalen. Nadat in oktober 2010, na ja ren dokteren, de diagnose was ge steld, leerde José in een revalida- tiekliniek in Breda omgaan met haar ziekte. Ze kwam er emotio neel sterker uit. Dat wil niet zeg gen dat het accepteren van de be perkingen altijd gemakkelijk was. Ze ging in die tijd niet meer elke dag onder de douche. Uitkle den, douchen, afdrogen, aankle den, de haren kammen... ze trok het niet meer. In de kliniek stel den ze voor zittend te gaan douchen. „Toen heb ik echt een potje zitten janken", vertelt José. „Ik ben veertig, dacht ik, dan ga ik toch niet als een oud mens op een stoel onder de douche zit ten?!" Het was een drempel die ze over moest. Toen ze het één keer had geprobeerd, wilde ze niet anders meer. „Het was zo lek ker. Ik had weer energie over om me af te drogen." Het accepteren van hulpmid delen als een rollator en een scootmobiel ging later al een stuk gemakkelijker. Hoewel haar man er best van schrok, zag José er haar vrijheid in. Ze vond het heerlijk in de scootmobiel, voel de de wind weer in haar haren. De inwoonster van Kattendijke loopt nu bijna elke dag een paar kilometer met haar hondjes. Soms moet ze onderweg even rusten. „Als iemand me dan ziet, zeg ik dat ik van het uitzicht zit te genieten", grapt ze. Dat is José ten voeten uit. Ze staat ondanks alles positiefin het leven. Haar ui terlijk en gedrag verraden niet al tijd dat ze ziek ik. „Op zich is dat 'Natuurlijk, ik schonk koffie, maar wat mensen niet zagen, is dat ik na afloop huilde van de vermoeidheid.' fijn, hoor", stelt ze. „Ik ben blij dat ik er nog goed uitzie. Maar het maakt ook dat je af en toe op on begrip stuit." Van familie en vrienden krijgt ze uiteraard alle steun, maar ook voor hen is het soms moeilijk. Dat José niet naar het feest van haar ouders kon - aan de andere kant van het land - kwam hard bij hen aan. En dat een verjaardag in hui ze Jenik maar een bepaalde tijd kan duren, was in het begin ook wennen. „Natuurlijk, ik schonk ge woon koffie en serveerde de hap jes. Maar wat ze niet zagen, was dat ik na afloop lag te huilen van vermoeidheid." Impulsieve acties probeert José tot het uiterste te beperken. Toen ze net van haar ziekte wist, had ze dat nog helemaal niet. Als een vriendin dan vroeg of ze zin had om mee te gaan naar de Ikea, zat ze bij wijze van spreken twee se conden later al in de auto. Dat doet ze niet meer. Feitelijk heeft José maar een beperkte hoeveel heid energie die ze per dag kan ge bruiken. Als ze boodschappen doet, moet ze daar iets anders voor laten. Het koor of de breiclub wordt wel eens afgezegd, simpel weg omdat ze te moe is. „Ik knap overdag ook wel eens een uiltje, hoor. Gewoon om daarna de dag te kunnen afmaken." Ondanks alles zegt José goed met haar ziekte te kunnen leven. Dat was wel eens anders. In het begin had ze een medicijn dat ze zelf moest injecteren. Het veroor zaakte veel pijn. Ze lag anderhalve week met morfine op de bank om daarna anderhalve week redelijk te kunnen leven. Bovendien ging de plek waar ze prikte ontsteken. Het was meer overleven dan le ven. Nu heeft ze een onderhuidse pomp in haar buik zitten, zo groot als een handpalm. Die is een stuk aangenamer. „Elke drie weken moet ik hem in Rotterdam laten bijvullen. Ik zeg dan altijd dat ik ga tanken." José hoopt dat er in de toe komst meer geld wordt vrijge maakt voor onderzoek naar de ziekte. Door haar verhaal te vertel len, wil ze mensen er bekender mee maken. Iedereen kent long ziektes als astma en COPD, maar wie weet wat pulmonale hyper tensie is? „Toen ik een keer in het ziekenhuis in Goes kwam te lig gen, bleek dat ze er zelfs daar nau welijks iets over weten", vertelt José. „Dat begrijp ik best hoor. Het is een zeldzame ziekte. Bel naar het Erasmus, heb ik toen ge zegd, maar daar waren ze natuur lijk te trots voor. Ik heb me toen echt boos moeten maken." Ze heeft wel eens overwogen dichter bij Rotterdam te gaan wo nen. Daar staat ze tenslotte onder behandeling. Zover kwam het niet. „Maar ik heb wel aan mijn verzekeraar gevraagd of ik de am- 'Elke drie weken moet ik naar Rotterdam om de pomp te laten bij bijvullen. Ik ga tanken, zeg ik dan altijd.' bulance richting Brabant mag stu ren als ik moet worden afgevoerd. Dat moment gaat een keer ko men. Weet je, al kom ik maar in Bergen op Zoom te liggen. Dat is toch weer een stukje dichter bij Rotterdam." Op de vraag of ze het leven nog leuk vindt, antwoordt José met een volmondig ja. „Ik kan tachtig jaar oud worden. Dat ge luk hebben veel mensen met an dere ziektes niet. Ik tel mijn zege ningen." reel standpunt, en dan kom je toch uit op onze christelijke waar den, die de verbroedering in zich heeft. Hoe vertaal je dat naar de maat schappij van nu? Met onderhande lingen alleen ter vermindering van de vluchtelingstromen zal je het niet redden. Bob van Huët (11 maart) be spreekt de kernramp in Fukushi ma in 2011. De subtitel luidt: 'dui zenden mensen stierven als ge volg van de straling'. Verder zegt Van Huët dat 'vol gens een (omstreden) Amerikaan se studie er tenminste 14.000 aan radioactieve straling gerelateerde sterfgevallen zijn geweest'. We tenschappelijk onderzoek en niet-omstreden studies bewijzen dat nu (5 jaar na de ramp) over de gezondheidsgevolgen, gezien de lange retentietijd (tijd tussen be straling en optreden van kanker) van tientallen jaren, niets te zeg gen valt. Gezien de geringe stralingsdoses ontvangen door de slachtoffers, wordt er ook in de toekomst geen aantoonbare toename in het op treden van kanker verwacht. Natuurlijk is de Fukushima-ramp een drama voor de Japanners die geëvacueerd zijn. Dit heeft geleid tot grote psychische problemen en mogelijk dodelijke slachtof fers, maar dus niet als gevolg van de straling. Blijft de vraag: Waarom citeert Van Huët een omstreden studie, als er een overvloed is aan niet-omstreden studies? Is dat onbekwaamheid, luiheid of stemmingmakerij? Topman Arnoud Kamerbeek en energiebedrijf Delta gingen on langs uit elkaar (4 maart). Delta heeft tien jaar lang uitstelgedrag vertoont en op 'betere tijden' ge wacht. Die zullen voorlopig niet aanbreken, omdat de markt met olie en gesubsidieerde groene stroom wordt overspoeld. Minister Plasterk ontkent desge vraagd niet het onrechtmatige ka rakter van de staatssteun, maar hij schrijft 'geen toezichthouder' te zijn. Geen enkele aandeelhou der wenst borg te staan voor aan faillissement grenzend wanbe leid: hij wil hooguit zijn aandeel verliezen en niet meer. De inzet is namelijk (ons) belas tinggeld. Diverse gemeentes in Zeeland worden over de streep ge trokken om (tezamen) ook voor too miljoen garant te staan. Gemeenteraden van Zeeland moeten hun eigen verantwoorde lijkheid nemen en niet op de Pro vincie vertrouwen die al 100 mil joen euro reserveerde: ik verwijs naar uitspraak van Commissaris van de Koning Han Polman over het debacle van de Sloeweg: 'Het ontbrak op diverse afdelingen aan professionaliteit!' De PZC online Twitter Pj Van Wyngene @pieterjantweet Wanneer je hoort dat je ex-man niet je rekening maar een vliegtuig heeft ge kaapt. #EgyptAir ftpzcfoto's maart Online top-5 WOENSDAG 30 MAART 2016 door Rob Paardekam Hester van Rees, Marktveld 7, Kloetinge Dr. C. J. Leurs, 's-Gravenpolder Voormalig stralingsdeskundige Kernenergiecentrale Borssele Prunusstraat 11A, 's Gravenpolder Cees Freeke Rivierenpark 54, Terneuzen Letty Demmers vertrekt als waarnemend burgemeester van Vlissingen. 'Kees' reageert: „Ik heb haar bij de politie meege maakt. Zij was de beste chef en werd door het korps op handen gedragen. Menselijk, luisterend, eerlijk en doortastend. Zij had voor een ieder tijd en een luiste rend oor." Niet iedereen is zo enthousiast over Demmers. Vol gens 'Chris' valt er nog genoeg te verbeteren. „De nieuwe bur gemeester moet een 'verbinder' zijn." Dinsdagochtend heeft een man een Airbus 320 van EgyptAir gekaapt. Het vliegtuig is geland op Cyprus. Het merendeel van de passagiers is vrijgelaten. Aan boord zat zeker één Nederlan der. De kaper gooide een brief naar buiten voor zijn ex-vrouw, hij wilde met haar praten. Maartse buien en sneeuw, maar ook prachtige stranden, luchten en de eerste krokusjes. Ze zijn te zien in het overzicht van de 10 mooiste Instagramfoto's van maart die getagged zijn met #pzcfoto. U vindt het over zicht op: pzc.nl/maartinbeeld 1. Bredase Ikea wil flink uitbrei den: 'Klanten willen meer ar tikelen in showroom' 2. Dode vrouw in Middelburg is meisje van 17 3. Veel schade in Zeeland door zuidwesterstorm 4. Dus aangehouden voor illega le prostitutie 5. Groep Middelburgers gaat steun betuigen aan 'moedige Angela Merkel' Kijk op www.pzc.nl of O GPpzcredactie fi facebook.com/depzc @pzcredactie José probeert elke dag een wandeling te maken met haar twee hondjes. foto Marcelle Davidse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 37