Derby Zaamslag-FC Axel uitgesteld Meer loon eilandbestuur Slag om de Schelde elk jaar week lang herdacht KNVB verplaatst naar zaterdag 16 april ZEELAND 3 ZAAMSLAG. Op het verlaten hoofd- veld heeft de harde wind vrij spel. Het enige geluid komt van de tou wen aan de acht vlaggenmasten, die onophoudelijk tegen het alu minium tikken. Het strafschopge bied, het domein van Gijs Dekker, is akelig leeg. De getalenteerde doelman van Zaamslag overleed vrijdag plotse ling, zijn heengaan heeft het dorp in rouw gedompeld. Onwerkelijk, is het woord dat veel wordt ge bruikt door direct betrokkenen. Het overlijden van de pas ze ventienjarige Dekker, die door ie dereen liefkozend 'Gijsje Neuer' werd genoemd naar de doelman van wereldkampioen Duitsland, is heel hard aangekomen. De kanti ne van de voetbalvereniging is de zer dagen nog meer dan anders een belangrijke ontmoetings plaats, waar tranen vloeien en mensen steun bij elkaar vinden. Op twee tegen elkaar geschoven tafels liggen een sjaal van de club en het condoleanceregister. Naast een kaarsje staan rechts twee fo to's van Gijs Dekker. Ervoor ligt zijn witte keepersshirt, met rug nummer 17. De club wil er zijn voor de fa milie Dekker, voor de leden van de vereniging maar ook voor de vrienden van Gijs Dekker die niet voetballen of lid zijn van een ande re club. Bij W Zaamslag zijn ze nadat het trieste nieuws bekend was geworden ook meteen op zoek gegaan naar professionele hulp. Onder anderen de spelers en technische staf van de eerste en tweede selectie van de zater dag-tweedeklasser kwamen gister avond in de kantine bijeen. Gerrit van der Neut, psycho loog van het Zeeuws Instituut voor Traumaverwerking, was aan wezig bij de bijeenkomst, net als mensen van de GGD en Slachtof ferhulp. „Het overlijden van Gijs is voor iedereen een enorme klap", zei trainer Hubert van den Hemel eerder op de dag al. „Ik heb het er zelf heel erg moeilijk mee dat Gijs er niet meer is. Tegelijker tijd moet ik er zijn voor mijn spe lers en staf. We moeten dit probe ren te managen, hoe moeilijk het ook is. Professionele hulp kan daar bij helpen." Mario de Fouw, lid van de tech nische commissie van Zaamslag, was in 2004 bij Breskens ploegge noot van Esad Osmanovski. De middenvelder overleed aan de ge volgen-van een hartstilstand. De Fouw drong er nu bij Zaamslag op aan dat er hulp van buitenaf werd ingeroepen. „Want er gaan straks dingen gebeuren waar iedere spe ler anders mee omgaat", vertelde De Fouw. „Als je tijdens een wed strijd Gijs niet meer in het doel ziet staan, hoe ga je daar mee om?" In de kleedkamer zal zijn plekje ook leeg blijven. De Fouw: „Je weet niet wat emoties met ie mand doen. Dat is voor iedereen verschillend." De oud-speler weet nog heel goed hoe het in het seizoen 2004-2005 bij Breskens ging. „On ze eerste wedstrijd na het overlij den van Esad was uit tegen Steen. In de eerste helft speelden we best aardig. Tijdens de rust kwam één van de spelers huilend bin nen, waarna de ene na de andere speler in huilen uitbarstte. Als je iets had kunnen horen knakken, dan had je het dan gehoord. We verloren die wedstrijd dik en heb ben daarna niet veel punten meer gepakt. Er brak echt iets in de ploeg." Dat hopen ze bij Zaamslag de komende tijd te voorkomen, hoe moeilijk dat wellicht ook is. Joris Rademakers, de aanvoerder, nam de afgelopen dagen zijn verant woordelijkheid en probeerde veel zaken zo goed mogelijk te regelen. „We proberen er alles aan te doen om het voor iedereen wat draaglij ker te maken", zei Rademakers. „Het zijn moeilijke tijden, onwer kelijk en niet te bevatten. Maar we moeten er sa men doorheen." iV ZAAMSLAG. De derby in de tweede klasse van het zaterdagvoetbal tussen Zaamslag en FC Axel wordt aanstaande zater dag niet gespeeld. Zaam slag had vanwege het plotselinge overlijden van doelman Gijs Dekker om uitstel gevraagd. De KNVB heeft het duel nu verplaatst naar zaterdag 16 april. Ook de wedstrij den van het tweede en derde elftal van Zaamslag die voor zaterdag op het programma stonden zijn uitgesteld. In de kantine van de club kan deze week een condo leanceregister worden ge tekend. Dit kan donder dag tussen 20.00 en 22.00 uur en zaterdag tussen De KNVB heeft de wedstrijden van Zaamslag 1,2 en 3 uitgesteld. 13.00 en 17.00 uur. Van avond is er bij uitvaartcen trum De Ridder in Terneu- zen gelegenheid om af scheid te nemen van Gijs Dekker. Vrijdag om 13.00 uur wordt er een af- scheidsdienst in de protes tantse kerk in Zaamslag gehouden. Daarna wordt Gijs Dekker in besloten kring gecremeerd. Het dagelijks provinciebestuur heeft gisteren besloten dat de bur gemeester, de wethouders en de raadsleden ook de komende zes jaar een beloning krijgen die geldt voor bestuurders in gemeen ten met meer dan 8000 inwo ners. Met 7425 inwoners is Noord-Beveland de kleinste ge meente van Zeeland. Volgens het provinciebestuur is de kans klein dat Noord-Beveland ooit meer dan 8000 inwoners gaat tellen. Toch is besloten opnieuw een uit zondering te maken. Argumen ten zijn de 'eilandpositie' en het grote aantal toeristen dat Noord- Beveland bezoekt, waardoor een zo hoog mogelijk voorzieningen niveau in stand moet worden ge houden. Daarvoor zijn goede be stuurders nodig en de bezoldi- Burgemeester, wethouders en raadsleden Noord-Beveland krijgen hoger salaris dan hoort bij aantal inwoners. ging mag dan geen drempel zijn, aldus het provinciebestuur. Dat betekent dat de burge meester per jaar 9.500 euro meer, de wethouders 11.000 euro meer en gemeenteraadsleden 1800 eu ro meer verdienen dan op basis van het inwoneraantal is afgespro ken. Commissaris van de koning Han Polman trekt een vergelij king met de Waddeneilanden die vanwege hun bijzondere positie permanent 'opgeclassificeerd' zijn. „Bij het rücksichtslos toepas sen van de regels is de vraag of je voldoende concurrerend bent voor het aantrekken van wethou ders en een burgemeester. Dat moeten wij natuurlijk wel bij het ministerie onderbouwen." MIDDELBURG. De Slag om de Schel de wordt dit jaar voor het eerst een week lang herdacht, van 27 ok tober tot 3 november. Daarnaast blijft één keer in de vijfjaar de gro te herdenking. De eerstvolgende is in 2019 als het 75 jaar geleden is dat het grootste deel van Zeeland werd bevrijd. De eerste grootschalige herden king vond plaats in 2014. Dat was het gevolg van een besluit van Pro vinciale Staten, in 2012, om elke vijfjaar een herdenking te organi seren. Net als in 2014 krijgt het Be vrijdingsmuseum Zeeland in 2019 de coördinatie in handen. Er wordt samengewerkt met diverse gemeenten, het leger, andere Zeeuwse oorlogsmusea en plaatse lijke bevrijdingscomités. De pro vincie verwacht net als in 2014 on geveer 10.000 euro kwijt te zijn aan de organisatiekosten. In samenwerking met de Cana dese ambassade wordt voortaan ook een herdenkingsweek georga niseerd. Op zaterdag 29 oktober vindt de Zeeuwse herdenking van de Slag om de Schelde plaats, een dag later in Bergen op Zoom. Op de zaterdag zal ook een lezing wor den georganiseerd. De bedoeling is veel jongeren bij de herdenking te betrekken, onder meer via on derwij sinstellingen. WOENSDAG 30 MAART 2016 rouwt na dood 'Gijsje Neuer* I JANSEN I CLIANINCl [Cisleleiifl's Uierfiaaflelj door Barry van der Hooft In de kantine van Zaamslag kan het condoleanceregister worden getekend. door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG. Het voormalige ei land Noord-Beveland is te vergelij ken met de Waddeneilanden. Daar verdienen de gemeentebestuur ders meer dan waarop ze op basis van het aantal inwoners recht heb ben. Op Noord-Beveland ook. door Ernst jan Rozendaal

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 31