40% TO@s 'Goed idee als directeur Delta minder krijgt' Kustvisie komt te laat voor Brouwerseiland Grote controle op verkoop van alcohol Held 2 NIEUWS De Stelling Reageer op pzc.nl Liever een juf dan een meester voor de klas. Uw Mening ONEENS Sloeweg afgesloten Zeeuwse Utopiareep Directeur voor Sabewa paul kusters column Jan van Damme We hadden Pa- sen wel nodig om even bij te komen. Wat een week, met de aanslagen in Brussel en in het vervolg daarop de jacht - tot in Rotterdam aan toe - op terreurter- roristen. Bovendien hadden we alle tijd om na te mijmeren over die ande re grote gebeurtenis. In Neder land mag je je kop niet boven het maaiveld uitsteken, zeggen we al tijd. Maar wat hebben we een be- Hij was één van de eerste keepers die dartel buiten hun strafschopgebied durfden te opereren hoefte aan helden. Cruijfïie is op eens van ons allemaal. Inmiddels kunnen we al zijn su blieme acties weer dromen. De aanname en de gekrulde bal te gen ADO, de rush tot in het Duit se strafschopgebied in 1974, de bal die hij als een Flying Dutchman vanuit een onmogelijke hoek voor Barcelona tegen de touwen drukte. Prachtig allemaal. Eerlijk gezegd: Cruijffis nooit mijn grote held geweest. Hij schit terde weliswaar precies in de ja ren dat ik als beginnend keepertje nog blind vertrouwen in de mens heid had. Mijn grote idool was Gert Bals. Zegt die naam u nog iets? Eind jaren zestig stond hij bij Ajax onder de lat. Meestal gehuld in een kanariegele sweater en voorzien van dikke kniebescher mers. En met een pet die je ook in het oudemannenhuis tegen kwam. Afgezien van die pet: ik had dezelfde uitrusting. Hij was één van de eerste keepers die dartel buiten hun strafschop gebied durfden te opereren. Het was de tijd van Eddy Pieters Graafland, van Jan van Beveren. Die werden voor het nationale elf tal geselecteerd. Voor mij was er maar één: Bals. In de jaren dat hij met Cruijffin Ajax speelde, had den de twee een vast ritueel. Voor het eerste fluitsignaal moest Cruijff de keeper een tikje op zijn buik hebben gegeven, anders ging het niet goed. Bals werd aan de kant geschoven net voor Ajax Europa veroverde. Hij is later sigarenboer geworden en zal nooit een standbeeld krij gen. Vandaar. En bij dezen. Zomertijd is onzinnig. toosenhenk.nl G De Sloeweg tussen de A58 en de aansluiting met de Westerscheldetunnelweg gaat de komende twee weekeinden dicht voor alle verkeer. De afsluiting is tel kens vanaf vrijdag 20.00 uur tot maandag 5.00 uur. Tijdens de afsluitingen wordt op verschillende plekken gewerkt. Het verkeer wordt geadvi seerd de omleidingsroutes te volgen. Ook voor landbouwver- keer is een omleidingsrou te ingesteld. De Middelburgse Stichting Chocolate Lovers gaat sa menwerken met SBS6-pro- gramma Utopia. Ze breng en een speciale chocolade reep op de markt die exclu sief verkrijgbaar zal zijn op utopiawebwinkel.com. Van af deze week worden de re pen, in melk en puur, ver kocht voor 5 euro per stuk. Daarvan gaat 2 euro naar de stichting die de op brengsten gebruikt om wensen van langdurig en terminaal zieke kinderen uit te laten komen. Tamara van de Wijnckel (37) uit Terneuzen is be noemd als directeur van Sa bewa Zeeland, de organisa tie die namens waterschap en acht gemeenten belastin gen oplegt en int. Zij werkt nu nog bij Edudelta Onder wijsgroep in Goes, waar zij als directeur Servicegroep verantwoordelijk is voor al le ondersteunende dien sten. Van de Wijnckel, die op 18 april begint, volgt bij Sabewa interimdirecteur Peter van Strien op. MENSEN DEN HAAG. Minister Henk Kamp van Economische Zaken vindt het een goed idee als een nieuwe di recteur van Delta niet meer gaat verdienen dan een minister. Hij antwoordt dat op Kamervra gen van PvdA. Die had de minis ter opheldering gevraagd over de salarisverhoging van de inmiddels vertrokken directeur van energie bedrijf Delta, Arnoud Kamerbeek. Die maakte vorig jaar een forse in- komenssprong. Zijn vaste salaris steeg van 400.000 naar 520.000 eu ro. De daarop ontstane commotie leidde tot zijn vertrek. Onlangs noemde minister Ro nald Plasterk van Binnenlandse Zaken het 'van de gekke' dat Ka merbeek vier ton verdiende. Ook nam hij afstand van de ontslagver goeding van acht ton. Hij kondig- de in de Tweede Kamer aan de wet zo te willen aanpassen dat di recteuren van private bedrijven met overheden als aandeelhou ders, zoals Delta, niet meer kun nen verdienen dan een minister. Dat is een jaarsalaris van maxi maal 179.000 euro. Kamp vindt het 'wenselijk' dat de aandeelhou ders van Delta (provincie en ge meenten) 'zich expliciet uitspre ken' over hoeveel een directeur van Delta mag verdienen. De Zeeuwse Milieufederatie (ZMF) en enkele andere natuur organisaties deden die oproep af gelopen weekeinde aan het ge meentebestuur van Schou- wen-Duiveland. De aanleg van 325 vakantiewoningen en een jachthaven met 400 ligplaatsen aan de voet van de Brouwersdam moet volgens hen geplaatst wor den 'in een breder perspectief van de gehele Zuidwestelijke del ta'. Die komt deels te staan in de provinciale kustvisie die eind dit jaar klaar moet zijn. De ZMF is gevraagd daarvoor de 'groene op gaven' te fomuleren, oftewel hoe nieuwe toeristische voorzienin gen niet ten koste gaan van na tuur en landschap. Desondanks steunt Schönknecht de oproep van de ZMF niet. Onlangs is het omge vingsplan Zeeland herzien en zo lang de kustvisie niet klaar is geldt die als leidraad voor welke ontwikkelingen mogelijk zijn aan zee. „Bij de herziening van het omgevingsplan is dit niet aan de orde geweest. Je moet zul ke dingen ook democratisch doen. Het is allemaal al vastge legd." Het verzoek van de ZMF is volgens Schönknecht te laat en er is geen reden besluiten over Brouwerseiland op te schorten. Geen steun van provincie aan oproep ZMF om bouw recreatieproject op te schorten. In de kustvisie zitten ook blau we (water) en rode (recreatie voorzieningen) opgaven. Die worden ingevuld door respectie velijk het Waterschap Schelde- stromen en de Toeristische On dernemers Zeeland (TOZ). Na de zomer worden de groene, blauwe en rode thema's geïnte greerd in de nota, waarover Pro vinciale Staten uiteindelijk in de cember besluiten. De kustvisie gaat over de Noordzeekust, niet over alle Deltawateren. VLISSINGEN. Mysteryshoppers be zoeken in de loop van het jaar Zeeuwse cafés, slijters, (sport) verenigingen en supermarkten om te zien of ze geen alcohol ver kopen aan jeugd onder de 18. De actie vindt plaats in op dracht van alle Zeeuwse gemeen ten. Sinds 2014 is het verboden om alcohol te verkopen aan jon geren beneden de 18 jaar. Onder zoek in 2014 wees uit dat zes op de tien gecontroleerde alcohol verkopers zich aan de regels hield. Om te zien of dat is verbe terd, wordt het onderzoek op nieuw gedaan. Gemeenten zijn sinds 2013 verantwoordelijk voor het toezicht op de Drank- en ho- recawet. Ze proberen het drin ken van alcohol te ontmoedigen. Ze doen dat met projecten ge richt op ouders, jongeren en ver kopers. Lapt een verkoper de re gels aan de laars, kan die een boe te krijgen. In het ergste geval volgt een verbod op verkoop van alcohol. Onder de naam Laat ze niet (ver)zuipen! werken onder ande re gemeenten, GGD Zeeland, In digo, politie Zeeland/West-Bra bant en Admiraal De Ruyter Zie kenhuis samen om overmatig al coholgebruik onder Zeeuwse jongeren aan te pakken. JOHAN CRUIJFF ALOM HERDACHT NUMMER <3RAA<3 SAMBAL BIJ 316 reacties NIEUWDORP MIDDELBURG TERNEUZEN MIDDELBURG Amerikaanse première van werk Douwe Eisenga Tijdens het Reinhardt Con temporary Arts Festival in de staat Atlanta beleeft za terdag Motion van de Mid delburgse componist Dou we Eisenga zijn Amerikaan se première. De compositie voor piano-quatremains, dwarsfluit, viool, saxofoon en cello wordt uitgevoerd door studenten van de Rein hardt University. Eisenga opent het festival met een lezing, (foto Rob Gellman) door Jeffrey Kutterink Henk Kamp. door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG. De beslissing over het grootschalige recreatieproject Brouwerseiland hoeft niet te wachten op de kustvisie van de provincie. Dat zegt gedeputeerde Carla Schönknecht. door Jeffrey Kutterink V

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 2