Nettowinst daalt bij groeiende ASN Bank Pensioendebat in Kamer wordt politiek slagveld ECONOMIE 21 2015 prima jaar voor de kappers Maker Wicky neemt DIS over Kappers en schoonheidsspecia listen hebben een prima 2015 achter de rug. De totale omzet van de bedrijven steeg met 4,2 procent tot ruim 2,1 miljard eu ro. Voor het eerst in acht jaar viel ook het volume, de voor prijsontwikkeling gecorrigeerde omzet, hoger uit. Wel lag de om zet afgelopen jaar nog onder het niveau van 2007. In 2015 werk ten in Nederland circa 78.000 mensen bij een kapper of schoonheidsspecialist. Het leeu wendeel van hen (70 procent) werkte parttime. Mannen zijn in de branche met 10 procent ver uit in de minderheid. Sap- en frisdrankbottelaar Refres- co Gerber neemt branchegenoot DIS uit Sittard over. De maker van onder meer Wicky-limonade betaalt 72 miljoen euro voor het Limburgse bedrijf. DIS heeft een jaaromzet van 90 miljoen euro. Per saldo kreeg ASN er vorig jaar 25.000 klanten bij. „We streven naar 1 miljoen klanten", zegt Ewoud Goudswaard, algemeen di recteur van ASN. Zakelijk ging het allemaal wat minder goed met ASN. De netto winst steeg weliswaar met ruim 20 procent tot 71 miljoen euro. Maar die stijging is vertekenend, omdat ASN in 2014 20,9 miljoen euro resolutieheffing moest beta len aan de Nederlandse staat. Ge corrigeerd voor die rekening daal de de nettowinst in 2015. ASN had last van twee ontwik kelingen die ook de andere ban ken treffen. „Door de lage rente die we kunnen vragen op lenin gen", zegt Goudswaard. „Dat pro beren we te compenseren door on ze rentelasten te verlagen, bijvoor beeld op de zakelijke spaarrekenin gen." Aan de andere kant liepen de kosten op in verband met de strengere toezichtseisen vanuit De Nederlandsche Bank en de Eu ropese Centrale Bank. Vooral op het gebied van risicobeheersing en financiën werden extra mede werkers aangetrokken. Die combi natie van stijgende lasten en da lende inkomsten zetten de winst gevendheid onder druk. ASN presenteert zich al lang als een duurzame bank met oog voor mens en milieu. DEN HAAG. De Nederlandse pen sioenpotten zijn met ruim 1000 miljard euro voller dan ooit en toch moet er waarschijnlijk op nieuw gekort worden op de pen sioenen. Leg dat maar eens uit aan gepensioneerden die lang niet be ter wisten dan dat Nederland het beste pensioenstelsel ter wereld had. En hoewel pensioenen van oudsher een zaak is tussen werk gevers en werknemers, is de hoop vooral gevestigd op politiek Den Haag. Zie daar de weinig benij denswaardige positie waarin pen sioenwoordvoerders in de Tweede Kamer zich momenteel bevinden. Vandaag spreekt de Tweede Ka mer over de toekomst van het pen sioenstelsel. Over de grote lijnen zijn de partijen het wel eens: we moeten naar een systeem met in dividuele potjes dat meer keuze vrijheid biedt, maar waarbij ver plichte premies nog steeds collec tief worden belegd. Want dat le vert op lange termijn nog altijd veel meer op dan het geld op een spaarrekening te zetten. De mees te pensioenfondsen slagen erin ie dere ingelegde euro drie tot vier keer over de kop te laten gaan. Hoezeer dat nieuwe stelsel no dig is, bewijst de huidige toestand in pensioenland. Pensioenen zijn veel te afhankelijk geworden van de rentestand, is de breed gedeel de opvatting. En dat wreekt zich, nu de rente zo laag is. Ambtena- renpensioenfonds ABP heeft bij voorbeeld een dekkingsgraad van nog maar 88,2 procent. Ofwel: te genover elke euro aan pensioenver plichtingen zit slechts 88,2 cent in de pot. Als de situatie niet snel ver betert, moet ABP korten op de pensioenen. Voor de gemiddelde (oud-)ambtenaar komt dat neer op 7 euro minder per maand. Nu de babyboomgeneratie met pensioen gaat, zijn die goed gevulde potten harder nodig dan ooit Pensioenfondsen rekenen met de ultimate forward rate, kortweg UFR, die door De Nederlandsche Bank wordt vastgesteld. Deze UFR werd vorig jaar naar beneden bijgesteld, omdat de langetermijn- rente, mede door het stimulerings beleid van de Europese Centrale Bank, op een dieptepunt is geko men. Voor een aantal politieke par tijen, zoals SP en 50PLUS, is de op lossing heel eenvoudig: verhoog de rekenrente. Er zit immers geld genoeg in kas, menen zij. Pen sioenkortingen zijn dan terstond van de baan. Maar andere partijen willen daar absoluut niet aan. Nu de babyboomgeneratie met pen sioen gaat en hun levensverwach ting flink is gestegen, zijn die goed gevulde potten harder nodig dan ooit. Haal je daar alvast iets meer uit om de gepensioneerden van nu te ontzien, dan is er voor de ouderen van straks misschien niets meer over, stellen zij. Jonge ren zijn dan de klos. Dat 'redelijke' verhaal is echter moeilijk vol te houden nu de pen sioenen in 2016 gekort dreigen te worden, kort voordat Nederland naar de stembus gaat. De groep ge pensioneerde kiezers was met ruim 3 miljoen op 13 miljoen stem gerechtigden niet eerder zo groot: zij zijn samen goed voor bijna 35 zetels. Het kabinet zou hun leed kunnen verzachten door de AOW te verhogen, maar die maatregel is kostbaar. Het geld klotst door de teruglopende gasopbrengsten en asieluitgaven toch al niet tegen de plinten. In Den Haag is de vraag hoe lang regeringspartijen VVD en PvdA hun rug recht zullen kun nen houden, met de toorn van de gepensioneerde kiezer als angst vallig schrikbeeld. Of zij moeten toch nog een list kunnen verzin nen en in de tussentijd hopen dat de economie wat harder groeit. Maar dat is, net als een waardevast pensioen, allemaal niet zeker. WOENSDAG 30 MAART 2016 456 BAM was vorig jaar het meest succesvolle bouwbedrijf bij het binnenhalen van opdrachten van Rijkswaterstaat. Het gaat om negen projecten met een totale waarde van 456 miljoen euro. PARIJS. Kamerverhuurder Airbnb en het Aqua rium van Parijs hebben een wel heel bijzondere prijs voor de deelnemers aan een prijsvraag. De winnaars mogen een nachtje doorbrengen in een onderwaterkamer, met zicht op de haaien die in het bassin rondzwemmen. Airbnb ligt in Frank rijk, net als in Nederland, regelmatig onder vuur. Met name de hotelsector is niet blij met de site, waar particulieren hun woningen of appartemen ten verhuren. Het gemeentebestuur van Parijs wil strikte eisen stellen, bijvoorbeeld op gebied van brandveiligheid en geluidsoverlast. Via dit soort ludieke acties wil Airbnb juist de harten van con sumenten en verhuurders veroveren. foto Charles Platiau/Reuters door Peet Vogels DEN HAAG De ASN Bank bleef vo rig jaar de meest geliefde bank van Nederland. Tenminste onder de ei gen 630.000 klanten. Met de winst gevendheid ging het minder goed. door Deborah Jongejan en Laurens Kok

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 21