Nieuwe topman: op termijn geen aangifteperiode meer Slapen bij Jaws 20 Kritiek op loon baas Peugeot Als het aan directeur-generaal Hans Leijtens van de Belastingdienst ligt, gaat de aangiftedeadline naar 1 mei. Baas Telefonica gaat weg Grens voor NHG gaat toch niet omlaag De Franse regering en vakbon den hebben felle kritiek op het salaris van Carlos Tavares, top man van Peugeot. Zijn belo ning verdubbelde vorig jaar tot 5,2 miljoen euro. Minister Sa- pin noemt dat 'schadelijk'. Het is een totaal an dere wereld waar in Hans Leijtens (53) is terechtge komen. Na ruim drie jaar op zijn post verraste de commandant der Koninklijke Marechaussee vorig jaar met de mededeling zijn blau we uniform in te ruilen voor het blauw van de Belastingdienst. Het was staatssecretaris Wie bes (Financiën) die Leijtens over haalde om de reorganisatie bij de fiscus te leiden. Bij de Belasting dienst verdwijnen komende jaren 5.000 van de 30.000 banen. Dankzij de voortschrijdende technologie kunnen computers veel van het werk overnemen. Leij tens, die in 1985 bij de krijgs macht begon en daar op een klein uitstapje naar het bedrijfsleven na bleef hangen, aarzelde geruime tijd, maar hapte toch toe. In het zwaar beveiligde ICT-centrum van de Belastingdienst te Apel doorn geeft hij zijn eerste inter view. „Ik ben in een totaal andere we reld terechtgekomen. De Belasting dienst zit in de sociaal-economi sche hoek en is een uitvoerings organisatie die vele malen groter is dan de marechaussee. En we doen het rechtstreeks voor de mensen." Lacht: „Ik ben wat huiverig voor dergelijke vergelijkingen, maar de aangiftecampagne heeft iets weg van een militaire operatie: het he le draaiboek is uitgeprint vier me ter lang. Dat gezegd: op het slag veld verandert je hele planning bij de eerste actie, hier als het goed is niet. De overeenkomst is verder dat het allebei topsport is. Bij de fiscus werken de beste experts en computertechnici." „We liggen zo'n 600.000 aangiftes voor op het schema van vorig jaar. En opnieuw doen meer mensen online aangifte: 98 procent. Dat is 2 procent meer dan vorig jaar. Te gelijk zoeken minder mensen hulp bij het aangifte doen, zien we. Verder is aangifte met onze app een stuk populairder: al een kwart miljoen mensen hebben die gebruikt." „Doordat mensen ons aangifte programma niet meer down loaden maar rechtstreeks inlog gen bij de fiscus, kunnen we nu veel sneller reageren als we on duidelijk zijn in onze vragen en info. Het is hersteld als je de vol gende keer inlogt. Dat scheelt enorm." „Als Belastingdienst kunnen onze systemen op een doorsnee tijdstip „Veel mensen hechten er nog aan. Vandaar dat we naast het toene mende aantal elektronische be richten ook de envelop blijven ge bruiken." „Wat mij betreft wel. Het kan ook moeilijk anders nu we alle benodig- t de gegevens van 'We bouwen de huidige 140 miljoen jaarlijkse blauwe enveloppen langzaam af ruim 40.000 mensen die inloggen aan. Dat is voor 98 procent van al le tijdstippen voldoende. We kun nen dat ophogen, maar de kosten stijgen dan exponentieel. Dat wil len we niet." „De blauwe envelop verdwijnt, maar niet eerder dan nodig. We bouwen het huidige aantal van 140 miljoen jaarlijkse enveloppen langzaam af en zullen er ieder jaar zo'n tien procent minder verstu ren." belastingplichtigen pas eind janua ri hebben. Vanaf maart is de voor af ingevulde aangifte beschikbaar. Een maand voor negen miljoen aangiftes is simpelweg te kort." „Over enkele jaren zal iedereen al zijn contacten en historie met ons in een paar muisklikken beschik baar hebben en alle diensten on line kunnen regelen. Uiteindelijk, maar dan droom ik nu even, kun nen we wellicht van de hele aan gifteperiode af." „Het zou mooi zijn als de belastin gen constant geïnd en verrekend zouden kunnen worden, zonder aanslag achteraf. En dat iedereen een soort onlineportemonnee heeft en kan kiezen wat vooruit te betalen. Dat zal echter nog even duren." „We handelen alles in 99,99 pro cent van de gevallen goed af en daar ben ik trots op. Maar we moe ten altijd alert blijven. Het komt niet vanzelf." „Het aantal fouten zal nooit nul zijn, maar ik wil mij niet verschui len achter de grote getallen. Bij de Belastingdienst zijn wij idealisten. Alles moet zo makkelijk en effi ciënt mogelijk zijn. We willen er ook zijn voor de laatste tien of honderd personen. Dat zijn de mensen die ons wellicht het hardst nodig hebben. Dat moet dus het streven zijn." „Het is heel goed uit te leggen, Lmaar wél een lastige job, want het gaat om duizenden loyale mensen die vaak hun hele le ven al voor de Belasting dienst werkten en hoopten er tot hun pensioen te wer ken. Dat gaat je niet in je kou de kleren zitten." „Omdat de fiscus anders moet gaan werken. Onze kosten moe ten omlaag en de opbrengst om hoog. Doordat de technologie voortschrijdt, kan het. We worden een totaal andere organisatie, waarbij de inning dankzij de re kenkracht van computers veel ac- curater wordt en we fraude beter kunnen detecteren. Dat vergt ook deels andere medewerkers, van daar dat we ook 1.500 nieuwe ICT-specialisten aannemen." „Daar ben ik nog mee bezig. Van daag liep ik mee met een deur waarder van de Belastingdienst. Stond ik midden in de Bijlmer in het kantoor van een Turkse bak ker die nog wat vorderingen had openstaan. Een aparte ervaring." Het Spaanse telecombedrijf Telefonica krijgt na zestien jaar een nieuwe topman. De ver trekkende César Alierta (70) wordt gezien als een van de meest invloedrijke mannen in de Spaanse zakenwereld. ZOETERMEER. Goed nieuws voor huizenkopers: de grens voor de Nationale Hypotheek Garantie (NHG) blijft dit jaar steken op 245.000 euro. Het was de bedoeling dat de NHG per 1 juli verlaagd zou worden naar 225.000 euro. Reden om daarvan af te zien: de gestegen huizenprijzen, aldus minister Blok (Wonen) gisteren. „Een eigen huis moet bereik baar blijven voor zo veel moge lijk mensen", reageerde Arjen Gielen van het Waarborgfonds Eigen Woningen (WEW), de uitvoerder van de NHG. Het fonds keert geld uit als een huizenkoper zijn schuld niet kan aflossen, bijvoorbeeld als gevolg van werkloosheid. Economie 78 Het handelsoverschot van Nederland is vorig jaar voor het eerst sinds 2010 licht gedaald tot 78 miljard euro, 1 miljard minder dan in 2014. De daling kwam door de lagere export van gas. 'Mensen hechten aan blauwe envelop' door David Bremmer Een paar jaar geleden was u nog op missie in Afghanistan. Zijn er parallellen met uw werk bij de krijgsmacht? Hoe loopt de aangiftecampagne? Alles lijkt op rolletjes te lopen, op één korte storing na. Over die storing was meteen wél weer veel te doen. Waarom niet sneller? Het aantal pa pieren aangiftes is ook slechts 906 op 5,3 miljoen aangiften. De aangifte-termijn is dit jaar voor de tweede maal tijdelijk verlengd tot 1 mei. Wordt dat permanent? foto Rob Voss Hans Leijtens directeur-generaal Wat gebeurt er met de blauwe enve lop? Volgens uw campagne verdwijnt hij, maar Wiebes nuanceerde dat weer. Gaat er in de toekomst veel verande ren in de aangifte? Hoe dan? Grote ICT-problemen zijn er niet ge weest sinds staatssecretaris Weekers in 2014 aftrad om de Bulgarenfrau- de. Bij een dienst die miljoenen toesla gen uitkeert en 9 miljoen aangiften verwerkt, kan nooit alles perfect zijn, zegt Wiebes. U moet vijfduizend man ontslaan. Een ondankbare taak. Waarom is het geen lastig verhaal? Voelt u zich al ingewerkt?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 20