En we noemen hem: Feye Noord Grote vraag is of rechters verdachte toerekeningsvatbaar achten NIEUWS 13 Werd Bart van U., moordenaar van de D66-politica en zijn eigen zus, wel of niet gedreven door waanzin? ||P Mill Held Wallenberg bijna echt dood Hartmann is weer vrij Docent weg na Cito-gesjoemel Vulkaanuitbarsting In;' K ROTTERDAM. Op de eerste dag van zijn rechtszaak toonde Bart van U. (40) zich gisteren in Rot terdam redelijk helder en open. Tot in elk gruwelijk detail, en zon der een spoortje van emotie ver telde hij over de moorden op Els Borst (februari 2014) en zijn zus Loïs (januari 2015). Beide vrouwen doodde hij met zo'n veertig messteken. Op Els Borst stak hij net zo vaak in tot hij haar voor z'n ogen haar aller laatste adem zag uitblazen. Ook van de moord op zijn zus herin nerde hij zich de ergste details. Na tientallen keren op haar te hebben ingestoken, zag hij dat ze stervende was. „Toen heb ik haar nog een keer gestoken, in de ande re kant van haar hals, zodat het sneller zou gaan." Tijdens de steekpartij riep Loïs nog 'Here, Here, help help, ooh, ooh', wist Bart 00k nog. Zowel na de moord op Borst als na die op zijn zus handelde Bart tamelijk rustig. Nadat hij de oud-minister in haar garage had doodgestoken, haalde hij zijn fietssleutels onder haar lichaam vandaan en fietste zonder omkij ken weg. Na de moord op Loïs waste hij rustig z'n handen en kleren, knoopte haar aan de trapleuning en vertrok. Niet lang daarna werd hij gearresteerd. Hoewel Bart van U. zeker aan chronische paranoïde psychose lijdt, waren het toch die schijn baar rustige momenten rondom de moorden die de deskundigen van het Pieter Baan Centrum er- De Zweedse belastingdienst is be reid volksheld Raoul Wallenberg dood te verklaren, ruim zeventig jaar na diens verdwijning. Wallen berg hielp in de Tweede Wereld oorlog duizenden Hongaarse Jo den te ontsnappen aan de Duit sers, maar werd zelf uiteindelijk in Boedapest in de kraag gevat door het Sovjetleger. Het verzoek om Wallenberg dood te laten verkla ren, kwam van de SEB-bank, die de nalatenschap van Wallenberg beheert. De diplomaat Wallenberg voorzag Joden van Zweedse pas poorten zodat ze naar zijn land konden vluchten. Zijn verdwij ning in 1945 was lange tijd in neve len gehuld. van weerhielden hem volledig on toerekeningsvatbaar te verklaren. Als hij wel geheel ontoereke ningsvatbaar was, kan hij geen celstraf krijgen, alleen tbs met dwangverpleging. „Maar Bart van U. heeft altijd een stukje keuze vrijheid gehad", zei psychiater Rijnders. „Niet al zijn handelin gen werden gedreven door waani deeën." Rijnders lichtte dat toe: de zeer gelovige Bart was naar Els Borst gegaan om haar te bekeren. „Weliswaar overwoog hij haar ook te doden, maar het was blijk baar niet zo dat hij puur en alleen door waan gedreven werd." Blijft natuurlijk overeind dat Barts be weegredenen voor de moorden waanzinnig klinken. Op 7-jarige leeftijd kreeg hij van God de op dracht ooit de 'verantwoordelijke voor de euthanasiewet te doden'. Z'n leven lang zat Bart daarna in een tweestrijd: 'Gij zult niet do den' is een van de tien geboden. De Franse journaliste en ex-woord- voerster van het Joegoslavië-Tribu- naal in Den Haag, Florence Hart mann, is gisteren vervroegd vrijge laten na een omstreden detentie van vijf dagen. De 53-jarige Hart mann werd donderdag rond de uit spraak tegen de voormalige Bosnisch-Servische leider Rado van Karadzic door personeel van het VN-tribunaal hardhandig op gepakt en opgesloten. Hartmann moest nog een week cel uitzitten, omdat ze in 2009 door het tribu naal was veroordeeld wegens het openbaar maken van vertrouwelij ke informatie van het hof. Ze deed dat in een boek dat ze over de oor log in ex-Joegoslavië schreef. En toch moest hij toeslaan van God. Bart vertelde dat hij lang hoopte dat God het anders zou oplossen, maar dat gebeurde niet. Bart ging naar Borst toe om haar te bekeren, maar staand achter haar auto in haar garage kon hij 'Van U. heeft een stukje keuzevrijheid gehad. Niet al zijn handelingen werden gedreven door waanideeën' de drang Borst te doden niet meer weerstaan. „Het liefst was ik hard weggelopen maar dat mocht niet van God. Ik ben een gedienstige geest. Daarna voelde ik opluchting: dit was dus wat ik moest doen, maar ik vond het toch niet goed. Later twijfelde ik of het niet anders had gemoe ten." Psychiater Rijnders en psy choloog Vermeulen achten het onmogelijk dat hij op zijn 7e een visioen over God en euthanasie heeft gehad. „Euthanasie speelde helemaal niet. Hij heeft dat van uit zijn psychose later zo inge vuld." Bij de moord op zijn zus speel de God geen rol. Bart was bang van haar, dacht dat zij hem 'rich ting zelfdoding' pushte, vond dat zij hem treiterde, stofzuigerslan gen doorsneed en eierkoeken kocht die hij niet lust. „Het was haar leven of het mijne." Over die moord toonde hij amper spijt. Pas toen zijn jongste zus Sara ver telde wat de impact van de moord op de familie is geweest, toonde hij emotie. Vandaag hoort de tweevoudig moordenaar waarschijnlijk de straf die het Openbaar Ministerie gaat eisen. CAPELLE AAN DEN IJSSEL. Neder land is een inwoner met een bij zondere voornaam rijker: Feye Noord. Het mannetje werd op 25 januari rond acht uur 's ochtends geboren in Capelle aan den IJssel en is vernoemd naar het favorie te elftal van de kersverse ouders Carlo en Esther. Zij dromen al over een sportieve toekomst van hun zoon; als fan of speler. 'Zie je het voor je, dat hij la ter bij Feyenoord gaat spelen? En dat dan achter op zijn shirt staat: Feye Noord', grapt de vader tegen Feyenoord Magazine. Voor de kledingkast van Feye kocht vader Carlo al de hele fan- shop van Feyenoord leeg, grapt hij. Het kleine knulletje heeft hierdoor een garderobe vol kle dingstukken met zijn eigen naam erop. Van rompertjes tot shirtjes en mutsjes. Het schattigste is mis schien nog wel een klein vestje van de voetbalclub met een rits die precies door 'feye' en 'noord' loopt. Carlo had al langer de naam Feye Noord in zijn hoofd. Hij stelde zich voor hoe grappig het zou zijn als zijn zoon bij de douane zijn paspoort zou laten zien. Als grap je stelde hij het voor aan zijn vrouw. Zij zag het niet direct zit ten dat haar zoon werd vernoemd naar een voetbalclub, maar de va der kreeg het voor elkaar. Het besluit werd genomen op de dag dat Feyenoord 4-2 verloor van AZ. Op het moment dat de heer des huizes zat te balen over het eindresultaat, kreeg Esther haar eerste weeën. De volgende och tend kwam Feye Noord ter we reld. De kersverse vader kreeg een toepasselijk berichtje van zijn vader: „Gisteren het kampioen schap verloren, vandaag een kam pioen geboren." Het kan volgens de ouders niet an ders dan dat Feye later ook juicht voor de Rotterdamse club. Net als zijn hele familie. „Met zo'n naam kan hij niet meer terug." Het staat wel vast dat de naam van een eventueel volgend kindje niet op nieuw iets te maken zal hebben met vaders favoriete club. „De vol gende keer mag zij de naam be denken." De Vrije School Michaël in Zwolle heeft een leerkracht van de vijfde klas van de onderbouw op staande voet ontslagen omdat hij gesjoe meld zou hebben bij het afnemen van Cito-toetsen. De leerkracht is een ervaren kracht die al enkele ja ren werkzaam was op de Vrije School Michaël. „Het gaat om de manier waarop hij een aantal Cito- toetsen in februari heeft afgeno men die volstrekt ontoelaatbaar is", zegt bestuurssecretaris Karina Koopman. „De leerkracht liet leer lingen de Citotoetsen thuis ma ken. Of ze kregen de kans ze over te maken." Hoeveel leerlingen dit hebben kunnen doen is nog niet duidelijk. WOENSDAG 30 MAART 2016 Gelovige Bart van U. wilde Els Borst 'bekeren' illustratie Petra Urban door Victor Schildkamp STOCKHOLM DEN HAAG door Michelle Sakkers ZWOLLE ALEOETEN. De vulkaan Pavlov spuwt rook en as tijdens de meest recente uitbarsting. Het vliegverkeer ondervindt steeds meer hinder van de as van de 2.519 meter hoge stratovulkaan, die deel uitmaakt van de reeks vulka nen nabij Alaska, foto US Coast Guard/Reuters

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 13