Zorg door de gemeente krijgt een onvoldoende: 5,1 Omwonenden Dupont willen test sMri - -i?;IS NIEUWS 7 N)K00PJEDEAL.NL) "MMNB'EDINGE" van TEN CATE 50% 69% Vanaf slechts 29,95 Vanaf slechts 24,95 ■enH Vanaf slechts €39,95 Slechts €32,95 Vanaf slechts 39,95 DORDRECHT. Zeker 250 mensen die bij de chemische fabriek van DuPont/Chemours in Dordrecht wonen, hebben zich gemeld bij raadslid Anton van Rees (PvdA) voor een bloedtest naar de stof C8. Van Rees opende een meld punt waar al dagenlang aanmel dingen binnenstromen. Het gaat volgens Van Rees om mensen die vrezen dat zij moge lijke gezondheidsschade opgelo pen hebben door de uitstoot van C8 uit de Teflonfabriek. Vorige week bleek uit onderzoek van het RIVM dat inwoners in een zo ne rond DuPont mogelijk jaren lang blootgesteld zijn aan te hoge waarden van die stof. Dat kan tot gezondheidsschade leiden. Toxicoloog Martin van den Berg van de Universiteit van Utrecht is niet bang voor eventue le toename van kanker bij de om wonenden. Hij heeft wel zorgen over de gezondheid van oud-werknemers. „Dupont heeft klaarblijkelijk onvoldoende be scherming geboden bij het wer ken met deze stof. Voor hen is het belangrijk dat zij medisch goed onderzocht worden." Chemours meent dat DuPont adequaat heeft gehandeld bij het gebruik van C8 en dat het bedrijf de nodige voorzorgsmaatregelen heeft genomen. „In het RIVM-rapport staat dat DuPont de vastgestelde grenswaarde heeft overschreden, terwijl deze grenswaarde nog niet bestond in de jaren waarop het RIVM-rap- port zich richt", aldus Chemours. lijk dat hij kermend in bed ligt. Afgelopen najaar vroeg Jan Voor- haar een vloerverwarming aan voor zijn scootmobiel. De ritjes buiten waren te koud voor zijn voeten zonder schoenen. Hoe soe pel de aanvraag voor zijn scoot mobiel was verlopen, zo stroef ging de aanpassing, vertelt hij. „Ik kwam terecht bij een nieuwe Wmo-medewerker zonder ken nis van zaken. 'Een vloerverwar ming? Nooit van gehoord' zei ze. Maar ik had mijn huiswerk ge daan. De leverancier vertelde dat het kon." 'De aanvragen bij gemeenten zijn niet goed georganiseerd. Niemand die coördineert' Vóórhaar ontdekte dat de aan vraag om een medisch advies naar een verkeerd adres was ver stuurd en incompleet was. Toen deze alsnog bij de beoordelings arts lag, wilde die aanvullende in formatie van medisch specialis ten. „Daar zouden weer weken overheen gaan. Mijn huisarts overtuigde de Wmo-medewerker van de medische noodzaak om mijn scootmobiel aan te passen, maar de medewerker bedacht nu ineens dat de Wmo-beoordelings- arts ook nog met de huisarts con tact op moest nemen. Ze wilde écht zeker weten dat ik geen schoenen kon verdragen en de vloerverwarming nodig had. Ik begin me een querulant te voe len, alsof ik dit alles verzin. Straks is het lente en heb ik de hele winter binnen gezeten." Hulpmiddel De NPCF komt dit soort voorbeel den vaker tegen. Directeur Diane Veldman: „Gemeenten beseffen niet altijd dat een vertraagde aan vraag voor bijvoorbeeld een scoot mobiel effect heeft op alle ele menten van het leven: niet alleen mobiliteit, maar ook sociale con tacten, gezondheid, geluk. Een goed passend hulpmiddel is voor mensen echt onmisbaar." Dat is ook zo in het geval van Vóórhaar. „De ene dag is het douchedag, de andere dag scheer- dag, want allebei kan niet. Als ik geluk heb kan ik veertig minuten lezen op een stoel en de vaatwas ser uitruimen. Daarna moet ik weer een paar uur plat. Ik noem dit de ondraaglijke leegheid van het bestaan." De komst van zijn scootmo biel maakte een wereld van ver schil. „Voor het eerst sinds jaren genieten mijn vrouw en ik weer samen. Zij heeft al 500 kilometer naast mijn scootmobiel gefietst. Door mijn ziekte droogde onze relatie op. Zij is mijn mantelzor- ger, drukt pillen door de strip, kookt het eten, doet de bood schappen. Ik kan weinig meer." De NPCF hoort de klachten over de Wmo-loketten vaker. Veldman: „De aanvragen bij ge meenten zijn niet goed georgani seerd. Er is niemand die het coör dineert. Gemeenten zouden be middelaars moeten hebben, die van begin tot eind de aanvraag begeleiden." Een op de drie pa tiënten vindt het moeilijk hulp te vragen, blijkt uit het rapport. „Het is heel lastig om te vertel len: het gaat niet goed met me. Laat hen een persoonlijke vra genlijst invullen, zodat de ge meente ziet op welke terreinen er hulp nodig is." Jan Vóórhaar is de schroom voorbij. Inmid dels is het geregeld, die vloerverwarming in zijn scootmobiel. „Ge lukkig ben ik heel mon dig, maar heel veel men sen zijn dat niet." De NPCF houdt vijf jaar lang, van 2014 tot 2019, de vinger aan de pols bij ouderen, chronisch zieken en gehandicapten. Aan de tweede jaarrapportage deden ruim 11.000 mensen mee. Ze ge ven de zorg die zij krijgen een nipte voldoende (een 6,2), maar zijn kritisch over het contact met hun gemeente. Verder zien ze de toekomst somber in. De negatieve verwachtingen die in het onderzoek van vorig jaar naar voren kwamen, zijn daarmee waarheid geworden: nu gemeenten een jaar verantwoor delijk zijn voor (thuis)zorg en het verstrekken van hulpmidde len, zijn de cijfers er niet beter op geworden. Nu komen ook duide lijke verschillen tussen gemeen ten aan het licht. Van de gemeen ten waar minimaal 50 mensen meedoen aan het onderzoek, sco ren alleen Haarlemmermeer, Til burg en Deventer een 6-. Almere haalt slechts een 4 op de vraag of mensen tevreden zijn met het contact met de gemeente. De NPCF wil cliënten tot en met 2019 blijven volgen, om ge meenten te motiveren beter maatwerk te leveren. Zenuwpijnen Een van de deelnemers aan het onderzoek is Jan Vóórhaar (62). Hij zat weken aan huis gekluisterd, omdat zijn scootmobiel een aanpassing nodig had die de gemeente moest beta len. Vóórhaar heeft zenuw pijnen in zijn hele lijf, zo hevig dat hij het groot ste deel van de dag op bed ligt. Schoenen kan hij niet verdragen. Soms is de aanraking van een la ken op zijn huid zo pijn- DINSDAG 29 MAART 2016 Set van 2 Twentse Damast Hoeslakens (by Ten Cate) Verkrijgbaar in diverse kleuren en alle reguliere maten De hoeslakens passen zich perfect aan je lichaamstemperatuur aan Door het elastiek rondom neemt het altijd de juiste pasvorm aan korting Adviesprijs Korting U I 59,95 50% €30,- korting Schitterende Dekbedovertrekken van Twentse Damast (by ten Cate) Diverse leuke kleuren en designs verkrijgbaar Optimale kleurvastigheid (reactieve wassing) Anti-allergisch en vochtregulerend Absolute topkwaliteit van Nederlandse bodem! Adviesprijs Korting U bespaart: €79,95 69% €55,- 4-seizoenen Dekbedden van Twentse Damast (by ten Cate) Geschikt voor ieder seizoen; warm in de winter, luchtig in de zomer! Vochtregulerend, ademend, ventilerend en isolerend Beschikbaar in alle reguliere maten Perfect voor het wisselende Nederlandse weer Adviesprijs Korting U bespaart: €129,95 69% €90,- korting ventilerend ademend 456 Stuks Sun Classic Vaatwastabletten Megaverpakking Absolute topkwaliteit, al ruim 50 jaar de vaatwasspecialist van Nederland Verwijdert de meest hardnekkige vlek ken; voorspoelen is niet nodig Goed voor ruim 1,5 jaar gebruik Sla voordelig een voorraad in, altijd handig! Adviesprijs Korting U bespaart: €99,95 67% €67,- i!3 korting 5 -T, v Prachtige Vintage Vloerkleden in 4 verschillende maten Beschikbaar in 8 verschillende designs Met prachtige retro vintage design, zeer trendy Met vakmanschap geproduceerd, gaat levenslang mee Eenvoudig te reinigen met de stofzuiger Adviesprijs Korting U bespaart: €99,95 60% €60,- BESTELLEN DOE JE VEILIG SNEL VIA WWW.KOOPJEDEAL.NL Nieuw: Achteraf betalen! flPberPoy (VfKEUR NIET TEVREDEN? GELD TEBUGl) door Ingrid de Groot Diane Veldman directeur NCPF door Hanneke van Houwelingen en Jeroen de Vreede UTRECHT. Een jaar na de grote ver anderingen in de (thuis)zorg zijn cliënten allerminst tevreden met de resultaten. Ze vinden dat ge meenten niet genoeg maatwerk le veren en ook over het contact met de gemeenten zijn ze kri tisch. De helft van de cliënten denkt dat met betere hulp hun le ven erop vooruit zal gaan. Dat blijkt uit het nieuwe rapport van patiëntenfederatie NPCF. Het kostte Jan Vóórhaar veel moeite zijn scoot mobiel te laten aanpassen. foto Koen Verheijden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 7