Na maanden rust is Youp van 't Hek terug rn/r. 6 NIEUWS A "4 Cabaretier luidt voorzichtig herstel na zware operatie in met een kwartier durende conference in een Parijs theater. 9 9 9 9 9 9 •9 9 9 9 Het loopt tegen tienen op zaterdagavond als Youp van 't Hek de bühne van het Olym- pia-theater in Parijs opstapt. Hongerig als een gevechtsklare bokser, maar tege lijk enigszins omzichtig als een reizi ger die na jaren van omzwervingen zijn geboortegrond weer betreedt. De laatste keer dat hij op een podium stond was op 15 december. Een klaterende ovatie spoelt de ca baretier de onzekerheid echter on middellijk van het lijf. Het volledig Nederlandse publiek - in de veron derstelling de hele avond Guus Meeu- wis te gaan zien - scandeert spon taan zijn voornaam. „Dat was emotio neel, ja. Ik heb in mijn leven veel ap plaus gekregen, maar dit was wel heel onbedaarlijk en bijzonder", zegt Van 't Hek na afloop. Daarna is de lach meteen terug. „Ik kan al mijn col lega's zo'n hartoperatie aanraden." Op het podium speelt hij een kwartiertje uit zijn laatste conference Licht. En hij rasp-zingt het lied Spelen met je leven met daarin de slotpassage 'Ik wil leven/Ik wil leven/Ook al is het alleen maar spel'. „Dat wilde ik graag nu. De juiste boodschap, maar ook voldoende relativering." Vlak na middernacht blaast hij met een Spa blauw uit op de tweezit- ter in zijn kleedkamer. Even eerder is hij voor de toegift nogmaals het po dium opgekomen om met Meeuwis een alternatieve versie van hun duet uit 2010 Majesteit te zingen. De clou van de tekst: dit jaar ging hun ge plande duo-optreden a Paris niet door, volgend jaar maken ze dat goed. 'Als je tegen die tijd nog in leven bent', zingt Meeuwis. Zijn eigen mini-conference heeft Van 't Hek eerder aangekondigd met de woorden: 'Laat het duidelijk zijn. Mijn artsen hebben dit verboden.' Het is uiteraard niet helemaal waar. „Mijn herstel gaat redelijk goed. Nee, gewoon goed. Ik heb dit optreden goed met mijn artsen en mijn gezin overlegd. Ik heb ze moeten overtui gen, maar uiteindelijk besloten we: een kwartiertje, maar ook echt niet meer." Want leek het begrip 'luisteren naar je lichaam' eerder precies de half zachte wellness-terminologie waar Van 't Hek op het podium verbaal wel raad mee wist, de achterliggende waarheid is hem inmiddels geheel duidelijk. „De zorgen waren groot", bevestigt hij. „Nee, niet over het ein de van mijn carrière. Daar denk je op zulke momenten niet aan. Ik dacht aan mijn leuke familie, aan mijn kin deren." In december moest Van 't Hek tot twee keer toe een voorstelling afbre ken omdat hij zich onwel voelde. „Na de eerste keer konden artsen de oor zaak niet meteen vinden. Ik ben het podium weer op gegaan. Achteraf had ik misschien in oktober al moe ten stoppen, maar dat zit niet in mijn karakter. Het gaat wel weer, dacht ik, ook al voelde ik me nog steeds belab berd. Maar vier dagen later gebeurde het weer. Toen heb ik meteen ge zegd: nu stop ik tot ik weet wat er aan de hand is." Hij wisselt een blik met echtgenote Debby Petter. „Het is goed dat het zo gebeurd is, want als ik een week later was geweest, was ik waarschijnlijk simpelweg te laat ge weest." Hij vervolgt: „Dat laatste kan ik niet bewijzen, maar het zegt veel dat ze de dag voor kerst nog hebben geo pereerd. Ze hebben me 6 Vi uur open gehad. Natuurlijk was die operatie ris kant, ja. Maar ik heb niet over alle mo gelijke uitkomsten nagedacht. Ik was zo beroerd dat ik zei: 'Opereren? Be gint u meteen maar.' We hebben het er niet over gehad of ik werkelijk dood kon gaan. Hoewel één van de 'Alles wat ik niet speel, haal ik op een later moment in' artsen wel zei: 'Het is geen vijf voor twaalf, maar al vier minuten later'." Van 't Hek vertelt het verhaal op broodnuchtere toon. Af en toe pauze rend voor relativerende grap. „Omdat ik de 24e werd geopereerd, heb ik de kerstdagen vrijwel volledig onder nar cose doorgebracht. Ik besef dat veel mensen daar jaloers op zijn." En over zijn rentree op de Parijse bühne: „Het is toch chiquer om hier dood neer te vallen dan in Papend recht. Bovendien hebben ze in Parijs al ervaring met een paar doden in een theater." Zijn Parijse kwartier is de eerste stap naar een volledige terugkeer op het podium, zegt hij stellig. „Binnen kort doe ik ergens een try-outje. Daar na evalueer ik rustig hoe dat is ge gaan en kijk vervolgens verder. Er is geen geplande tournee meer. Nie mand heeft er baat dat ik straks half mei weer instort omdat ik zonodig moest. Ik zou in november een serie in Carré doen. Dat wordt februari. Dat haal ik zeker." En daarna? Kan de cabaretier nu weer 100 jaar worden? „Dat weet ik niet. Cruijffkreeg zo'n zelfde opera tie toen hij halverwege de 40 was. Die heeft er nog lang mee geleefd. Ik ben nu 62 en voel me herboren, hoe wel ik nu vrijwel dagelijks moet trai nen om mijn conditie terug te win nen. Maar er is geen druk. Alles wat ik niet speel, haal ik gewoon op een later moment in. Ik kijk vooral niet te ver vooruit." T Youp van 't Hek op het podium van het Parijse theater l'Olympia. „Het is toch chiquer om hier dood neer te vallen dan in Papendrecht." foto Paul Bergen/ANP 'Ik voel me als herboren' door Stefan Raatgever

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 6