Van Vollenhoven: 'Mensen, let toch beter op uw bagage in de trein' aanslag die meer dan zeventig levens eist NIEUWS 5 'Amerikanen namen naaktfoto's van verdachten voor uitlevering' Meer doden in verkeer in EU Windstoot van 113 km per uur Galaxy S7 Galaxy S7 Edge EN NU AL DE LAAGSTE PRIJS BIJ RITEL! verbouwereerd te kijken. De aanslag is opgeëist door Jamaar-ul-Ahar, een aan IS geli eerde groep die zich heeft afge splitst van de radicaal-islamiti sche taliban. Het lukt de autoritei ten om de 25-jarige dader te iden tificeren aan de hand van zijn stoffelijke resten. De aanslag in Lahore is de do delijkste in Pakistan sinds decem ber 2024 toen extremisten meer dan 130 leerlingen van een mili taire school in Peshawar dood schoten. Als antwoord voerde de regering destijds de anti-terreur- operatie tegen de taliban op. Lahore is de tweede stad van het land en de politieke basis van premier Nawaz Sharif. Die kon digde gisteren een speciale para militaire operatie aan, als reactie op de aanslag. „Ons doel is om niet alleen de terroristische infra structuur te ondermijnen, maar ook het extremistische gedachte goed dat onze manier van leven bedreigt", zei Sharif. De terrorist deed zijn werk juist op het punt dat Pakistan een wet zou aannemen die vrou wen en religieuze minderheids groepen zoals christenen en hin does meer rechten geeft. Zeker dertig religieuze groepen in de re latief welvarende regio Punjab hadden het parlement 27 maart als ultimatum gesteld om het wetsvoorstel in te trekken. Pakistan zucht al tijden onder het geweld van moslimextremis ten, die de regering omver probe ren te werpen en islamistische wetgeving willen invoeren. De ta liban maken al de dienst uit in het stammengebied Noord-Wazi- ristan en plegen van daaruit aan slagen in het naburige Afghanis tan en elders in Pakistan. De afge lopen 15 jaar eiste het geweld al leen al in Pakistan duizenden le vens. De huidige regering opereert voorzichtig omdat ze stevig leunt op conservatieve kiezers. Onder tussen presenteert premier Sha rif zich wel als een hervormer. Zo heeft zijn regering het verbod op de videosite YouTube opgehe ven en gelden het christelijke paasfeest en de hindoeïstische fes tivals als Holi en Diwali nu als na tionale feestdag. Tot ergernis van de extremisten, die zich zondag in Lahore van hun slechtste kant lieten zien. Doordat reizigers extra oplettend zijn bij verdacht gedrag en verge ten koffers, zijn verschillende sta tions ontruimd. Dinsdag werd station Amers foort bijvoorbeeld ontruimd na dat personen zwaaiden met een IS-vlag. Daardoor reden zo'n veer tig treinen niet. Woensdag lag het Maastrichtse bus- en treinver keer plat vanwege een verdachte man met een koffer en donder dag was het de beurt aan station Arnhem na de vondst van twee verdachte koffers, waardoor ruim dertig treinen uitvielen. Sinds de toegenomen terreur krijgen de NS veel meer meldingen van ach tergelaten bagage. Score in 2025: 6.000 rugzakken, 5.300 plastic tas sen, 5.000 sport- of weekendtas sen en 3.200 koffers, dat komt neer op vijftig stuks achtergela ten bagage per dag. „Mensen, let juist nu beter op uw bagage", zegt Pieter van Vol lenhoven, voorzitter van de Stich ting Maatschappij en Veiligheid. Hij noemt de aantallen 'onbegrij pelijk'. „De consequenties van slordig omspringen met spullen zijn nu enorm, want men staat op scherp." Politiewoordvoerder Roland Ekkers bevestigt dat 'er nu veel meer meldingen zijn van verdach te situaties'. En ook de NS bea men dat mensen eerder overgaan tot actie. NS-woordvoerder Mar- tijn Kamans: „Als gevolg van de verschrikkelijke gebeurtenissen in Brussel is iedereen extra alert." Om het loos alarm terug te dringen, moeten vervoersbe drijven volgens Van Vollenhoven extra aandacht besteden aan het helpen herinneren van reizigers om niets achter te laten. De Amerikaanse geheime dienst CIA nam naaktfoto's van ver dachten voordat die naar andere landen werden gestuurd om ge marteld te worden. Dat meldde The Guardian gisteren. Op som mige foto's zijn de gevangenen geblinddoekt, gekneveld en met blauwe plekken te zien. Een Amerikaanse bron die de krant te woord stond noemde de beel den 'bijzonder gruwelijk'. Men senrechtengroepen schatten dat de VS sinds de jaren negentig ten minste vijftig mensen voor ondervraging naar andere lan den heeft gestuurd waar de auto- Het aantal mensen dat is omge komen door verkeersongelukken in de EU is voor het eerst sinds 2001 gestegen. Dat meldt de Duit se krant Die Welt op gezag van een rapport van de EU-commis- sie voor verkeersveiligheid. Vo rig jaar kwamen 26.000 mensen om het leven door ongelukken op de wegen, 300 meer dan in 2014. Nederland komt gunstig uit in het rapport. Het aantal ver keersdoden per miljoen inwo ners was vorig jaar 28, waarmee ons land tot de drie verkeersvei ligste landen van de EU behoort. Alleen in Zweden en Malta vie len minder slachtoffers. riteiten weinig op hebben met mensenrechten, een procedure die bekendstaat als 'extraordina ry rendition'. Hoeveel van deze mensen op de foto zijn gezet is onduidelijk. Mensenrechtenorga nisaties spreken van het 'sek sueel vernederen' van gevange nen. Volgens bronnen bij de in lichtingendiensten was er een andere reden voor de foto's. De CIA wilde de fysieke toestand van de gevangenen vastleggen om op een later moment het ver schil te kunnen aantonen over wie de gevangenen wat had aan gedaan. De zwaarste windstoot tijdens de storm van gisteren is geme ten in IJmuiden en op Vlieland. Daar bereikte de wind een snel heid van 123 kilometer per uur, meldt weerbureau Weeronli- ne.nl. De wind nam later in kracht af. In het noordwestelijk kustgebied bleef het tot de avond onstuimig. Vanwege het gevaar op rondvliegende dakbe dekking moesten gistermidag in Zandvoort 28 appartementen worden ontruimd. Vorig jaar was het in maart ook stormach tig. In Hoek van Holland werd op 32 maart een windstoot van 134 kilometer per uur gemeten. éénmalig €0 éénmalig €0 ONBEP. BEL/SMS ONBEP. BEL/SMS 4000MB DATA! 4000MB DATA! TIÏI.I-2 T-Mobile- kpn $3^^. JL Ben' DINSDAG 29 MAART 2016 uit op bloedbad door Marcia Nieuwenhuis UTRECHT. In de week na de terreu raanslagen in Brussel, kampten de Nederlandse Spoorwegen met massale treinuitval op last van de politie, zo blijkt uit analyse van de ze krant en de site treinreiziger.nl. WASHINGTON BERLIJN IJMUIDEN 3 0 i E 3 Bergen op Zoom Wouwsestraat 18 Breda Karrestraat 7 Dordrecht Voorstraat 266 Etten-Leur Markthof 7 Goes Korte Kerkstraat 1 Middelburg Markt 63a Oosterhout Arendshof 5 Roosendaal Roselaar 7a Rotterdam Lijnbaan 51 Terneuzen Havenstraat 28 Tilburg Heuvelstraat 48 1068(1) Vlissingen Walstraat 99 Waalwijk Stationsstraat 47a Barendrecht Middenbaan 27 in het Gulshan-i-lqbal park in Lahore, waar juist veel christenen het paasfeest vieren, foto's AP/AFP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 5