Dwangsom inspireert Surfinn tot silent disco Dementievriendelijke gemeente krijgt vorm Paasdagenfair is tweede event van pop up store De Jutter in Renesse SCHOUWEN-DUIVELAND 19 Ikea of een stadse meubelboulevard? Er zijn alternatie ven voor een dagje uit. Vindt Peggy Terol van De Jutter. Stopverbod voor Miereweggetje Nu denken mensen op Tweede Paasdag nog aan een bezoekje aan Ikea of aan één of an dere stadse meubel boulevard. Als het aan Peggy Terol ligt, denken mensen straks bij een dagje uit aan Renesse. Lekker rondbanjeren bij pop up store De Jutter en aansluitend een bezoek je brengen aan het strand. „Je zit hier vlakbij het transferium waar je gratis kunt parkeren, in een leuk dorp bij het strand. En De Jutter is een hele mooie formule", stelt me de-initiatiefnemer Terol. Op de ver diepingsvloer van Delta Warenhuis is een bonte verzameling van kleine winkeltjes te vinden. Niet verscholen tussen het zeildoek van marktkra men, maar open en bloot. Dik 35 on dernemers op zevenhonderd vierkan te meter vloer, waar tot voor kort tuinstoelen en parasols de dienst uit maakten. Ineke Otte herself staat met haar ex pressieve kleurrijke sieraden direct bij de ingang van De Jutter. Tussen originele -al dan niet Zeeuws getin te- hebbedingen in. Verderop: schilde rijen, tassen, sieraden, keukenmachi nes, J-walk, kleding, vintage, kaarten, vers gebak en sfeermakers. Bij Pit- nick's kun je wat te eten of te drin ken halen. Opvallend veel creatief spul; een Walhalla voor wie originele cadeautjes zoekt. Op de benedenver dieping: verse kaas en groenten en fruit. „Dit is ideaal voor mensen die thuis bijzondere dingen maken of voor beginnende ondernemers, die geen eigen pand hebben. Maar ook voor ondernemers die er in de zomer maanden een filiaal in Renesse bij willen, is dit perfect", schetst Wilco Hoogerhuis het voordeel voor onder nemers. Hij groeide groot met het waren huis en zag in de loop van de jaren behoefte en koopgedrag van de klant veranderen. Was ooit de insteek van Delta Warenhuis alles in huis te heb ben wat niet in Renesse verkrijgbaar was, tegenwoordig moet de zaak de concurrentie aan met onder meer in ternet. Misschien niet de makkelijk ste klus, maar wel één die aanspoort tot vernieuwende ideeën. „De flow is enorm. Ik heb hier nog tuinspullen staan die ik in september heb inge kocht, niet wetende dat we met De Jutter zouden beginnen", blikt Terol op de afgelopen maanden terug. Een aantal ondernemers stak de koppen bij elkaar, zette een succesvolle feest- dagenfair op poten in december en kwam afgelopen dagen met het Paase- vent op volle kracht terug. Vanaf 23 april is de pop up store da gelijks - overeenkomstig de openings tijden van het warenhuis - geopend. Groenten- en fruitbedrijf Q_Detail en 'De flow is enorm. In september hadden we hier nog geen idee van' delicatessenshop Nobel Specialiteiten strijken zeven maanden lang in het warenhuis neer. „Het is nog wel een uitdaging om voor het hele seizoen genoeg ondernemers te vinden die meedoen, omdat veel ondernemers al vaste plaatsen op markten heb ben", weet Terol inmiddels. „Maar het werkt ook, merken we, als een olievlek. Het breidt uit. Iedereen hier heeft weer z'n eigen netwerk." Dat lijkt ook een beetje voor het publiek te gelden. Het was drie dagen lang loeidruk. SCHARENDIJKE. Eetcafé Surfinn in Scharendijke heeft met een si lent disco gereageerd op de dwangsom voor geluidsoverlast die de horecagelegenheid vlak voor het paasweekend opgelegd kreeg. Bezoekers konden met koptele foons op genieten van verschil lende dj's. De gemeente haalde met de dwangsom op het laatste moment een streep door de vijf de editie van Classic Renessic, die de Surfinn eigenlijk in petto had. „Een heel onaardige actie", zegt café-eigenaar Pat Brond- geest desgevraagd. „Na de winter is het leuk voor een ondernemer om wat centjes te kunnen verdie nen en het is ook leuk om iets te organiseren voor mensen die hier naartoe komen." Sinds het café in 2011 in de problemen kwam door geluidsoverlast, gin gen vijf klachtloze jaren voorbij. Dat er aan de dwangsom („Ik dacht dat die wel verjaard zou zijn") geen dialoog vooraf is ge gaan, vindt Brondgeest onbegrij pelijk. „De hele winter door geef ik feestjes en hoor ik helemaal niets." Volgens hem is het overi gens ondoenlijk wel aan de ge- luidseisen te voldoen. Met een beetje gesprek wordt de 40 db die mag al overschreden. ZIERIKZEE. Er wordt een stopver bod ingesteld voor de Miereweg in Zierikzee. Daarmee wil de ge meente de verkeersveiligheid ver groten en fysiotherapiepraktijk Fy- sant bereikbaar houden. Nadat medio 2015 een stopver bod is ingesteld op de Schelde- straat tussen Grevelingenstraat en de Laan van Saint Hilaire vond er vluchtgedrag richting Mierewegge tje plaats. Ouders met kinderen op 't Kofschip parkeerden daar om hun kroost af te zetten in plaats van op het parkeerterrein aan de Scheldestraat. De verkeersdruk op de Miere weg is onacceptabel groot gewor den, temeer omdat er veel kinde ren fietsen. ZIERIKZEE. Een gemeenschap waar in mensen thuis worden gebracht als ze verdwalen en waar ze zo lang mogelijk lid kunnen blijven van een vereniging. Dat zijn ken merken van een dementievriende lijke gemeente en daar wordt, op initiatief van de Christenunie, op Schouwen-Duiveland aan ge bouwd. Voor 2016, 2017 en 2018 trekt de gemeente in totaal 63.000 euro uit om zo'n dementievriendelijke ge meente op te zetten en uit te voe ren. Om dat te bereiken moet on der meer het taboe en de negatie ve beeldvorming over dementie worden doorbroken, moet kennis gedeeld worden en deskundig heid vergroot. Daarnaast is het de bedoeling tot een optimale samenwerking te komen tussen professionele hulp verleners (huisarts, wijkverpleeg kundige en specialist ouderenge- neeskunde) en informele hulpver leners. In de tweede helft van dit jaar wordt verder uitgewerkt hoe deze doelen kunnen worden aan gepakt, zodat in 2017 spijkers met koppen kunnen worden geslagen. De Christenunie diende novem ber 2025 een motie in, die werd aangenomen. Het aantal mensen met dementie neemt de komende jaren fors toe. DINSDAG 29 MAART 2016 door Esme Soesman Pop uppen als dagje uit Peggy Terol kijkt rond bij het tassenaanbod van Caparica uit Hellevoetsluis, één van de ondernemers die deze zomer zeker weer in De Jutter te zien is. foto Dirk-Jan Gjeltema door Esme Soesman door Esme Soesman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 55