Videobeelden van derde dader van aanslag op Zaventem verspreid Aboutaleb vol lof over inzet Rotterdam was zondag toneel van de grootste anti-terreuractie in Nederland in jaren. NIEUWS 3 TERREUR ROTTERDAM. Twee geëvacueerde woonblokken, een helikopter met zoeklicht, bomteams met snuffel honden, sluipschutters op de da ken en gemaskerde agenten met mitrailleurs. De terreurdreiging in Europa sloeg zondagavond, eerste paasdag, over naar Rotter dam-west. Met groot machtsver toon arresteerde de politie een door Frankrijk gezochte terreur verdachte én in zijn kielzog nog drie in Nederland verblijvende Al gerijnen die de Fransman onder dak verleenden. De bewoners van de portiek flats aan de Mathenesserweg en de Burgemeester Meineszstraat in Rotterdam-west schrokken zich zondag dood. Rode lichtpuntjes zochten de gevel van de Mathenes serweg af; de scherpschutters la gen op het dak aan de overkant. „Politie!!!", brulden de agenten in kogelwerende pakken. „We ko men naar binnen!!!" Aan de Meineszstraat belde de politie eerst nog aan: „Om te zeggen dat ik mijn jas aan moest doen, we werden geëvacueerd voor onze ei gen veiligheid", vertelt bewoon ster Lia Wolthuis. „Maar voordat ik mijn jas aan had, stond er al een gemaskerde agent op mijn deur te bonken dat we écht weg moesten." Het ging de politie in haar blok om de flat twee deuren verder op de galerij. Daar verbleef Anis B., een 32-jarige Fransman die door de Fransen werd gezocht op verdenking van het voorberei den van een aanslag in dat land. Bij een inval donderdag bij ter reurverdachte Reda K., nabij Pa rijs, werden wapens, explosieven en een telefoonnummer van Anis B. gevonden. Dat nummer wees naar Nederland. De Fransen vroe gen daarop vrijdag aan de Neder landse diensten om B. op te pak ken. Die diensten vonden hem in Rotterdam-west, observeerden hem twee dagen en pakten B. zon dagmiddag op straat op. Dat was een vooropgezet plan: de politie wilde voorkomen dat B. (een te ruggekeerde Syriëganger én ver oordeeld crimineel) zich in de flat zou verschansen, waar mogelijk wapens en explosieven aanwezig zouden zijn. „We hebben een aan slag op Frans grondgebied voorko men", zei de Franse minister van Binnenlandse Zaken gisteren na de aanhouding van de twee. Samen met of net na het oppak ken van B. werden ook drie Alge- rijnen op straat gearresteerd. Na de aanhoudingen volgden de huis zoekingen, waarbij onder meer sluipschutters werden ingezet om dat niet zeker was of er nog men sen in de appartementen verble ven. Bij de doorzoekingen werden onder meer drugs en munitie (ko gels) aangetroffen. De Algerijnse mannen huur den de twee flats en woonden daar al enkele jaren. In de flat in de Meineszstraat, waar Anis B. uit kwam voordat hij werd gearres teerd, was het volgens Wolthuis 'een komen en gaan van mannen'. Contact met de rest van de flat had de bewoner niet, bevestigt ook een andere buurman. Wolt huis: „Wij dachten dat hij aan drugshandel deed, er stonden vaak mensen aan de deur, maar ik De diensten vonden hem in Rotterdam, observeerden twee dagen en pakten B. zondagmiddag op BRUSSEL. Precies een week na de aanslagen in Brussel is nog steeds niet bekend wie de der de en enige nog leven de dader is van de aan slag op vliegveld Zaven tem. Belgische opspo ringsdiensten hebben gisteren videobeelden verspreid van de man 'met de witte jas en het hoedje' op het vlieg veld, vlak voor de aan slag. Naast hem lopen de twee andere terroris ten. Najim Laachraoui en Ibrahim El Bakraoui bliezen zichzelf op, de derde man werd moge lijk door de kracht van die explosie weggebla zen voordat hij zijn ei gen bomtas kon laten ontploffen. Dit week end werd enige tijd ver moed dat Faisal C. deze 'derde man' was. De zichzelf journalist noe mende internetactivist werd donderdag opge pakt. C. was al eerder in beeld van de inlich tingendiensten omdat hij in een Brussels park heeft geprobeerd daar kamperende Syrische vluchtelingen te ronse len voor de jihad. Giste ren werd C. vrijgelaten vanwege gebrek aan be wijs voor zijn betrok kenheid. Het dodenaan tal van de twee aansla gen in Brussel ligt in middels op 35. Een herdenking van die doden, zondag op het Beursplein in Brus sel, liep volledig uit de hand. Een groep van 450 extreemrechtse be togers verstoorde de herdenking bij de bloe menzee op het plein. De meesten droegen mutsen waarmee ze hun gezicht bedekten en riepen slogans. Ook brachten sommigen de Hitlergroet. Uiteinde lijk verdreef de ME met een waterkanon de groep van het plein. ROTTERDAM. Burgemeester Aboutaleb looft de politie en de inlichtingendiensten om de wijze waarop de anti-ter- reuractie in zijn stad is verlo pen. Maar hij roept ook op tot alertheid. „Er is geen concrete aanwijzing voor een aanslag in Rotterdam of Nederland. De NCTV meldt al een tijd: het dreigingsniveau is substan tieel. Dit houdt in dat de kans op een aanslag in Nederland reëel is. En dat we in de grote steden extra alert moeten zijn. Zodra Rotterdam in beeld kwam, kreeg ik een tele foontje. Dan is het even schrikken maar in dat zelfde gesprek kon al worden ge meld: we weten wie het is, we hebben hem al in het snotje. De inzet was om de betrok kene niet in huis aan te hou den, omdat je niet weet, moch ten er explosieven in huis zijn, wat de consequenties dan zijn voor de buren. De po litieactie is goed gegaan. Er is geen schot gelost. Van AIVD tot de agenten op straat, het was volgens het boekje, mijn complimenten." heb ook weieens gedacht: zou het iets met terreur zijn?" De gearres teerde Algerijn aan de Mathenes serweg huurde het huis daar vol gens buurtbewoners al twee jaar. Hij zou eerder in Frankrijk heb ben gewoond. Een vriendin van de familie zegt dat de man is gear resteerd toen hij met zijn zoontje op weg was naar McDonald's. Het OM stelt dat de Fransman zo snel mogelijk wordt uitgeleverd. De drie Algerijnen worden in Neder land verhoord, ze worden ver dacht van 'betrokkenheid bij terro risme'. Dat houdt volgens het OM en de veiligheidsdiensten niet in dat ze van plan waren een aanslag te plegen in Nederland, daar zijn geen aanwijzingen voor. De Tweede Kamer wil van mi nister Plasterk (Binnenlandse Za ken) weten of er nog meer van dergelijke buitenlandse verdach ten in Nederland kunnen zijn. „Het is naïef te denken dat dit het is, vier mannen met een strik er omheen, probleem opgelost", zegt WD-woordvoerder Ockje Telle- gen. Terreurdeskundige en voor malig inlichtingenman Ronald Sandee wijst naar het verleden. „Direct na 9/11 werden er in Rot terdam ook Algerijnen opgepakt die vanuit daar een aanslag in Pa rijs voorbereidden." DINSDAG 29 MAART 2016 'Franse' verdachte gepakt bij politieactie Rotterdam door Nadia Berkelder en Cyril Rosman Op diverse locaties in Rotterdam waren zondag invallen in woningen in ver band met de arrestatie van de Fransman Anis B. (foto rechts) en drie Algerij nen. De Fransen zochten B. in verband met aanslagen in Parijs, foto mediatv door Sandra de Vliegh

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 3