Van de Ven verbijt pijn en wint tweede Grand Prix Waterpolodames missen Spelen na dramatische nederlaag 6 SPORT Missen van Rio komt aan als een mokerslag Nederlandse zegeviert met Oxford Beker voor Den Bosch Voor de tweede keer eindigt de missie van de waterpolosters in een nachtmerrie. Hoe kon dit gebeuren? De waarheid is kei hard. Komende zomer moet de vi- cewereldkampi- oen van 2015 toe kijken hoe op pa pier veel minder sterke landen gaan strijden om olympisch goud. Vier jaar geleden werd Nederland in de beslissingswedstrijd voor 'Londen 2012' de voet dwars gezet door Italië. Zaterdag waren de Ne derlandse waterpolosters in de cruciale kwartfinale voor 'Rio 2016' niet opgewassen tegen een sterker en slimmer Spanje: 7-10. Waar ging het mis voor het team van bondscoach Arno Haven- ga? Een koninginnedrama in vier delen. Het kon niet op voor de trotse fi nalist van de WK in het Russische Kazan. Na de knappe zilveren me daille bulkte Oranje bij de start van het olympisch seizoen van het zelfvertrouwen. Om zich opti maal te prepareren voor kwalifica tie voor Rio werden de internatio nals uit de competitie gehaald. In het nationale trainingsbad in Zeist kon bondscoach Havenga fulltime met zijn speelsters wer ken aan de olympische missie. Ook financieel kreeg de ploeg nog een steuntje in de rug van sport koepel NOC*NSF en de zwem- bond. Zij investeerden gezamen lijk een ton extra in het dames team, boven op de jaarlijkse bijdra ge van 1,1 miljoen euro. Hierdoor kon onder meer een tiendaagse trainingsstage in Los Angeles wor den georganiseerd en nam Oranje deel aan de Holiday Cup. Op de EK in de Servische hoofd stad Belgrado denderde Neder land door de groepsfase en kwart finale. In de halve finale werd ein delijk een keer afgerekend met Spanje (na strafworpen), waarna de Oranje-vrouwen als de grote fa voriet de finale bereikten. Slechts viermaal acht minuten was Neder land verwijderd van de Europese titel - en belangrijker - een ticket voor Rio. Tegenstander Hongarije mocht geen probleem zijn. Dat werd het wel. De ploeg van Haven- ga bezweek onder de druk, liet zich teveel meeslepen door het Hongaarse vechtpolo en stond na een imponerende start van de EK met lege handen. De nederlaag in de EK-finale was bij de Nederlandse vrouwen als een mokerslag aangekomen. Daar maakte de ploeg kort voor de start van het olympisch kwalificatie toernooi (OKT) in Gouda ook geen geheim van. „Maar we zijn zeven weken verder", klonk het in koor. „Belgrado ligt achter ons." In het Groenhovenbad in Gou da bleek al snel dat dat niet het ge val was. Oranje begon weifelend aan de herkansingsronde. Diepte punt vormde het onnodige gelijk spel in de tweede wedstrijd tegen Rusland. Na een 8-4 voorsprong werd het toch nog 8-8. In Gouda bleek al snel dat de klap van de verloren EK-finale nog lang niet verwerkt was Door twee remises in de groepfa- se moest Nederland het in de be slissingswedstrijd opnemen tegen topland Spanje. In de kwartfinale werden de Oranje-vrouwen voor ruim zeshonderd toeschouwers in de beginfase overrompeld. Een 0-4 achterstand kwamen ze nim mer te boven. „We hebben van onszelf verloren", lieten bonds coach Havenga en enkele speel sters na afloop verslagen weten. Feit is dat Nederland op het OKT in Gouda geen schim was van de ploeg die op de WK vorig jaar en de EK in januari zoveel indruk maakte. Teveel speelsters gaven niet thuis. Fysiek mochten ze top- fit zijn, bij topsport komt meer kij ken. De dreun van de verloren EK-finale was mentaal gezien nog lang niet verwerkt. Niet zozeer in Gouda, maar in Belgrado heeft Oranje haar olympische ticket ver speeld. Met tranen in de ogen nam bonds coach Arno Havenga gisteren af scheid van het publiek. In de kleedka mer sprak hij zijn speelsters toe, die het evenmin droog hielden. Kort hier voor viel het team een staande ovatie ten deel, na de gewonnen strijd om plek vijf (9-7 winst op Griekenland). Dat nam de pijn van het mislopen van de Spelen niet weg. Doodziek is Havenga van het missen van Rio. En dat zal hij voorlopig nog wel blijven. „Het is alsof je in een rouwproces zit", aldus Havenga, die wel goede hoop heeft dat het gros van zijn ploeg doorgaat. Aanvoerster Yasemin Smit (31), Sabrina van der Sloot (25) en Lieke Klaassen (24) zeggen nog niet te weten of ze Oranje trouw blij ven. „Waterpolo is op dit moment k.t", zei de aangeslagen Klaassen. „Ik ben er effe helemaal klaar mee." Joanneke Jansen heeft zon dag met de roeiploeg van Oxford de bekende Boat Race gewonnen. De stu dente wiskunde was met haar ploeggenoten op de Theems in Londen bedui dend sneller dan Cam bridge. Jansen is de tweede Nederlandse vrouw die tij dens de in Engeland ra zend populaire race in ac tie kwam. Irene Grimberg ging haar in 1994 voor. Cambrigde won de presti gieuze Boat Race bij de mannen. De basketballers van Shoe- ters Den Bosch hebben zondag in Zwolle na een zinderend slot de bekerfi nale gewonnen. Den Bosch versloeg ZZ Leiden met 58-57. Leiden-forward Mo- hamed Kherrazi leek zijn ploeg met een ultieme re bound aan de winst te heb ben geholpen, maar na overleg beslisten de arbi ters dat de bal zijn handen had verlaten nadat de tijd verstreken was. Van de Ven won zondag - terwijl ze dacht niet zo goed te zijn op zandcircuits - de eerste manche. Aanvankelijk reed ze op de twee de plaats, achter de Nieuw-Zee- landse Courtney Duncan. Maar die maakte na verloop van tijd een foutje, waardoor de Zeeuwse er voorbij kon. Gisteren probeerde ze haar lei dende positie te verdedigen. Dat lukte in de eerste rondes aardig, maar vervolgens viel ze terug naar de derde plaats. Toen vervolgens de Italiaanse Chiara Fontanesi op een achterblijver reed en ten val kwam, kon de Zeeuwse haar niet meer ontwijken. Ook zij smakte tegen de grond. Het duurde toen zeker een halve minuut voordat ze haar motor weer aan de praat kreeg. „Ik dacht toen eigenlijk dat een mooie klassering verkeken was", zei ze. „Maar dat bleek mee te vallen. Ik lag vierde en had nog kans om derde te worden." Ze moest namelijk derde wor den om de Grand Prix te winnen. Er waren nog drie rondes te rijden en daarin gaf ze zo veel gas, dat het haar nog lukte ook om één concurrente te passeren. Na afloop klonk weer, net als in juli 2015 in Tsjechië, het Wilhel mus voor Van de Ven. Haar familie/begeleidingsteam genoot volop. „Dit is waar je al die tijd zo hard met elkaar voor werkt", zei vader Giel. „Mooier dan het win nen van een Grand Prix bestaat niet." Tegenover het succes stond ook tegenslag. Van de Ven raakte zon dag tijdens de tijdstraining verder geblesseerd aan haar knie. De pijn verbijtend reed ze beide manches. Na afloop, bij de plichtplegingen, kon ze bijna niet lopen. „Het doet verschrikkelijk pijn", vertelde ze. „Het doet zeer aan de voorkant, bij m'n knieschijf. En ik voel ook iets aan de achterkant en binnen in. Hij is ook helemaal dik en ik kan m'n been niet eens buigen." De achttienjarige Yamaha-rijd- ster blesseerde zich al lange tijd ge leden, zelfs vóórdat ze debuteerde in het wereldkampioenschap voor vrouwen. Bij één van de edities van de Supercross in Goes liep ze veel schade op. Meermaals werd er een operatie gepland, maar Van de Ven ging niet onder het mes. Zolang ze relatief weinig last had en zo succesvol was, wilde ze niet negen maanden uit de roulatie zijn. Morgen laat ze zich in België onderzoeken. Er zal een mri-scan van haar gewricht gemaakt wor den. Van de Ven vreest echter niet dat er nu wel een operatie van komt. „Over twee weken zal de pijn wel weer over zijn", zei ze luchtig. „Ik heb dit wel eens eer der meegemaakt." Over zes weken is de derde GP. Oranje verspeelde ticket naar Rio al in Belgrado door Natasja Weber 1. ZEIST, NAJAAR 2015 2. BELGRADO, JANUARI 2016 3. GOUDA (1), MAART 2016 4. GOUDA (2), MAART 2016 Sabrina van der Sloot is ontroostbaar na het verloren duel met Spanje om een ticket voor de Spelen in Rio. foto VI Images ROEIEN BASKETBAL 9 Na negen maanden won judoka Kim Polling (-70 kilo) bij de Grand Prix van Tbilisi eindelijk weer eens goud. De Europese titel was vorig jaar juni haar laatste toernooizege geweest. Ook Marhinde Verkerk (-78) en Noël van 't End (-90) wonnen in hun gewichtsklassen. Saillant was dat Verkerk in de finale tegenover landgenote Guusje Steenhuis stond. door Roeland van Vliet VALKENSWAARD. Gedragen door het Nederlandse publiek reed Nan cy van de Ven gisteren naar de tweede Grand Prix-overwinning in haar carrière. „De eerste, vorig jaar in Loket, was natuurlijk speciaal", zei ze. „Maar deze is mooier. Er stonden zo ontzettend veel men sen voor mij te juichen... Ik kon ze zelfs boven het geluid van de moto ren uit horen." 83 Nancy van de Ven heeft nu 83 WK- punten. Ze staat nog steeds derde, maar liep wel in op de Nieuw- Zeelandse Courtney Duncan (93) en de Fran^aise Livia Lancelot (86).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 38