I 2 SPORT OEFENINTERLAND ENGELAND-NEDERLAND Het Nederlands elftal zit in een overgangsfase. Vanavond neemt een jonge ploeg het op tegen Engeland. Marco van Basten baarde opzien door zich te bemoeien met de discussie rond Ziyech. Welke rol speelt hij? De training van Oran je op Wembley was gisteravond als die van een uitgelaten klas op schoolreis. In een hoek van het veld liepen Timo Letschert, Rick Kars- dorp en Vincent Janssen samen warm. Drie jonge eredivisiespelers, nog zo groen als gras, die het machti ge stadion met glimmende ogen in zich opnamen. „Ik ben hier één keer eerder geweest", had Janssen eerder op dag verteld. „Een paar jaar geleden met familie tijdens een stadiontour." Een eindje verderop liep Daley Blind. Hij is vanavond de aanvoerder van Oranje. Ook zoiets: van het Oran je dat bijna twee jaar geleden Spanje met 5-1 verpulverde op het WK, is hij de enige basisspeler die er nu bij is te gen Engeland. De rest: geblesseerd, gepasseerd of aan het afbouwen in Turkije en Amerika. Ja, het Nederlands elftal zit in een overgangsfase. En het gezelschap waarmee bondscoach Danny Blind is neergestreken in Engeland is daarvan het levende bewijs. „Van de hele WK-selectie zijn hier nu sowieso maar zeven spelers", aldus Blind. „Na tuurlijk had ik er graag meer tot mijn beschikking gehad. De reeks blessu res is vervelend. Maar: het is ook iets natuurlijks in voetbal dat het zo gaat. Er vallen generaties weg en er komen opvolgers. Voor een jongen als Ba- zoer, 19 jaar, is dit een heel goede wedstrijd op een heel goed niveau. Dat heeft ook iets moois, vind ik." Net als Frankrijk afgelopen vrijdag is Engeland een team dat zich aan het opwarmen is voor het EK. De En gelse bondscoach Roy Hodgson heeft zoveel keus, dat hij met gemak twee complete elftallen kan vullen met louter spelers uit de Premier League. Aanvankelijk wilde Blind in beide oefenduels met een 5-3-2 systeem spelen. Eerst maar eens aan defensie ve zekerheid werken, was het idee. En voorin gevaar stichten via de drib bels van Arjen Robben in combinatie met de snelheid en doelgerichtheid van een frisse nieuwkomer als Quin- cy Promes. Maar tegen Frankrijk gaf Oranje zo snel twee goals weg. En de ploeg bleek zonder Robben aanval lend zo onmachtig, dat Blind al in de rust teruggreep op het aloude 4-3-3. Dat zal ook vanavond de speelwijze worden. Het moet al het jonge grut nog iets van houvast geven. Op het middenveld zal de tegen Frankrijk scorende Ibrahim Afellay nu vanaf de aftrap spelen. Net als Ba- zoer, die de geblesseerde Wesley Sne- ijder vervangt. En het zou goed kun- 'Ik ben hier één keer eerder geweest, met mijn familie tijdens een stadiontour' nen dat de gretige Vincent Janssen mag beginnen in de punt van de aan val, na zijn invalbeurt tegen Frank rijk. „We moeten deze interland spe len alsof het een kwalificatiewed strijd is", aldus Blind over de inzet van het duel. Bij de training werd de bonds coach gisteravond ook nog even ge confronteerd met zijn eigen verleden op het heilige gras van Wembley. In de catacomben van het stadion druipt de nostalgie van de muren in vele foto's van legendarische wedstrij den. Vlak bij de kleedkamer van Oranje hangt ook een plaat van een editie van Engeland - Nederland uit 1996. Dat was het jaar van het voor Nederland mislukte EK. Groot in beeld op de foto het score bord, met een 4-1 stand en daaronder een Oranjespeler met een aanvoer dersband en gebogen hoofd. „Ik heb mijn hand maar voor de uitslag ge houden toen we met onze groep langs die foto liepen", antwoordde Blind op een vraag van een Engelse verslaggever. „We kwamen 4-0 ach ter die avond, ik weet het nog goed. Maar op het einde scoorde Kluivert en gingen we door dat ene doelpunt- je toch nog door naar de kwartfina les. Daardoor kon ik toch nog happy van het veld." arco van Basten staat met zijn handen op de rug gevouwen, met zijn rug richting de zij lijn van Wembley. Hij coacht, af en toe, maar niet heel veel. Het aantal keren dat hij terloops een balletje uit de lucht aanneemt, is tegenwoordig vrij klein. De mythe van weleer bestaat hooguit nog in overdrachtelijke zin. In Engeland smelten ze nog bij zijn aanblik, maar de wereld- spits is in eigen land alweer jaren voetbalcoach. Niet perse heel aan- raakbaar, maar wel dichtbij. Op doordeweekse dagen kun je hem geregeld voorbij zien wandelen op sportpark Nieuw-Zuid in Katwijk. „Ik heb Marco verboden om vandaag te komen", zegt Danny Blind op woensdagmiddag, achter een tafel in hotel Huis ter Duin in Noordwijk. Het is een semi-grap- je. Een paar dagen eerder heeft Van Basten een persconferentie in Zeist opgeluisterd door zich van achter uit de zaal te bemoeien met een vraag over Hakim Ziyech, hardop en enigszins emotioneel. „Hij heeft toch met zijn hart ge kozen?", riep Van Basten richting een RTL-verslaggever. „Nou dan! Dan moet je bij hem zijn, niet bij ons." Het voorval werd daarna be sproken binnen de staf van Oran je, want handig kon je het niet echt noemen. Na onderling over leg bleef Van Basten daarna conse quent weg bij de pers, óók giste ren op Wembley. „Marco heeft een sterke me ning", zegt Blind. „Dat is precies de reden dat ik hem er graag bij wilde hebben als assistent. Die mening geeft hij gevraagd en on gevraagd." Grijnzend: „Dat heb ben we in Zeist wel kunnen zien." Je kunt Van Basten eenvoudig neerzetten als een ongeleid projec tiel, maar net zo gemakkelijk als een onafhankelijke geest. De oud-topvoetballer is onmisken baar een vrijdenker, die zich soms op onconventionele wijze verzet tegen de gevestigde orde. Van Basten was nog beginnend trainer van Jong Ajax, toen hij ooit pleitte voor geheel nieuwe spelregels in het voetbal, in een vlammend, uitgebreid onder- Oranje groen, maar gretig op Wembley door Maarten Wijffels Danny Blind mist te gen Engeland veel be langrijke spelers door blessures, foto ANP Vincent Janssen Van Basten: altijd Marco van Basten, met Danny Blind (I) en Ruud van Nistelrooij (r), heeft in de technische staf van Oranje een speciale rol. foto ANP door Sjoerd Mossou

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 34