Zomer- en lenteschool voorkomt zittenblijven Boeien markeren routes recreatievaart ZEELAND 21 Rijkswaterstaat zet routes voor de recreatievaart uit op Zeeuwse wateren. Ja'oorü!" Schipper Jan Pieter Meulmeester geeft een brul door de microfoon als hij op het beeldschermpje ziet dat de Cygnus op de juiste plek ligt. Op het dek klinkt zijn order door de luidspreker. Met een plons belandt de groen-witte boei in het Veerse Meer. Het is de laatste van de se rie van vier. Ron Nieuwenhuize, Aart Meer man, Harry Mailinger en Joost Schot preparen vervolgens een nieuw rijtje. Met een kraan wor den de boeien op het dek gelegd. Ze schroeven er een ketting aan vast. Onderaan de ketting hangt een blok beton die de boei op zijn plaats moet houden. Het is eind maart, het Veerse Meer is op het (hogere) zomerpeil gebracht. Tijd voor Rijkswaterstaat om de vaar routes voor de pleziervaart uit te zetten. Het zijn rood-witte of groen-witte bakens en een enkele keer een rood-groene. En voor wie kleurenblind is, heeft elke kleurencombinatie ook een aparte kop: recht, tapstoelopend of bol. Eerder al zijn met gele bakens spe ciale stroken voor waterskiërs, jet skiërs en speedboten uitgezet. In het najaar moeten de mannen de boeien weer uit het water halen. Uit voorzorg, want door ijsgang kunnen ze van hun plaats raken. Ten behoeve van de waterspor ters zet Rijkswaterstaat dit jaar in totaal 1700 van dit soort tijdelijke boeien uit in Nederland. Tussen die boeien is het water minimaal 1,50 meter diep. Overigens, dat is precies ook de diepgang van de Cygnus. Op de grote wateren vor- men deze boeien een soort fiets pad, om de snelle, grote beroeps vaart van de dobberende plezier vaart te scheiden. Maar de bakens die vandaag het water ingaan, zijn bedoeld om de pleziervaart vanuit het haventje bij De Piet de weg naar het Veerse Meer te wijzen. Dat is wel nodig, want ondanks het verhoogde zomerpeil is het hier 'nogal droog', zoals Meul meester zegt. En met droog be doelt hij ondiep. De nautische beheerder heeft tevoren met GPS-coördinaten pre cies bepaald waar de boeien ge plaatst moeten worden. Op een beeldscherm zijn ze met puntjes aangeven. Datzelfde scherm toont ook de positie van de Cygnus. Het valt niet mee om in dit ondiepe water het schip op de juiste plaats te krijgen zonder zelf vast te lo pen. Meulmeester vaart meestal met de Frans Naerebout, onder meer op de Westerschelde. „Daar heb je heel wat meer water onder je om te werken", zegt de schip per. „Maar varen is echt mijn hob by. Ik vind het prachtig om te doen." Aart Meerman komt met een kop kippensoep naar boven als de eerste lading bakens is uitge zet. „Alsjeblieft." Meulmeester kijkt vanuit de stuurhut naar het groen-wit-rode parcours dat op het water is uitgelegd. „Mooi werk hè, als je dat zo ziet liggen." De leerlingen (van vmbo, havo en vwo) krijgen voornamelijk bij les in Nederlands, Engels en wis kunde. Daarnaast krijgen ze hulp van een coach die ze studievaar digheden bijbrengt. Docenten en mentoren advise ren over wie in aanmerking komt voor de zomerschool. Een leerling mag bijvoorbeeld maar enkele te korten hebben, in een beperkt aan tal vakken. Aan het eind van de cursus moeten leerlingen een toets maken. Als ze die halen, gaan ze alsnog over. Op veel plekken in het land zijn de afgelopen jaren zomerscho len gestart. Uit onderzoek van de Rijksuniversiteit Groningen is ge bleken dat 83 procent van de leer lingen die in 2025 deelnam, door de bijspijkercursus alsnog over ging naar het volgende leerjaar. Van de leerlingen die in het schooljaar 2013/2014 succesvol deelnamen aan de cursus, ging 79 procent ook in het daaropvolgen de schooljaar over. De vier Zeeuws-Vlaamse mid delbare scholen zetten vorig schooljaar ook gezamenlijk een zo merschool op. Twintig leerlingen deden mee. Jan Vons, sectordirec teur van het Zwin College in Oost burg, noemt de resultaten 'teleur stellend'. „De leerlingen die door de zomerschool alsnog bevorderd werden, presteerden het jaar erop toch niet zoals we verwachtten." Daarom willen de vier scholen in Zeeuws-Vlaanderen eind april een lenteschool beginnen. „De leerlingen krijgen in de lente al ondersteuning. De extra lessen worden over een langere periode uitgesmeerd en vinden in een vroeger stadium plaats." De scho len denken zo meer leerlingen te kunnen helpen, omdat er meer tijd is om tekorten weg te werken. Het Scheldemond College en de Zeeuws-Vlaamse scholen heb ben hebben een subsidieaanvraag ingediend bij het ministerie van Onderwijs. Of ze de subsidie krij gen, is nog niet duidelijk. Direc teur van het Scheldemond Colle ge Eugène Fagg: „We gaan ervan uit dat we kunnen starten" DINSDAG 29 MAART 2016 Harry Mailinger (voorgrond) en Joost Schot duwen de markering van boord, foto Lex de Meester Boeienkoning op het water door Theo Giele Jan Pieter Meulmeester manoeuvreert de Cygnus op de juiste positie. door Cornelleke Blok VLISSINGEN. Het Scheldemond Col lege in Vlissingen wil eind juli een zomerschool beginnen. Leerlingen krijgen gedurende twee weken de kans om vakken, waar ze een onvol doende voor scoren, bij te spijke ren. Zo kunnen ze voorkomen dat ze een jaar moeten overdoen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 21