Voltreffer voor fotograaf Komende jaren forse groei wegverkeer verwacht 12 NIEUWS Slimme oplossingen moeten druk op snelwegen verlichten, onder andere door tweedaagse verkeersverwachting. Chinese firewall even geslecht Kat overleeft acht dagen in pakketje Drama op nippertje afgewend KINDERDIJK IN DUBBELE GLORIE ZOETERMEER. File? Dat ligt straks niet meer aan het vrachtverkeer. Verladersorganisatie EVO, brancheorganisatie TLN, regionale overheden en het ministerie van Infrastructuur en Milieu tekenen vandaag voor samenwerking in een langjarig programma om de drukte tijdens de spits te verlich ten en diverse regio's beter bereik baar te maken. Bedrijfsleven en overheid ste ken samen 39 miljoen euro in al lerlei slimme oplossingen. Op de planning ook een meerdaagse ver keersverwachting die straks de beste rijtijden voorspelt. Meer vracht Het is hoog tijd voor vernieuwing, vindt Arthur van Dijk, voorzitter van brancheorganisatie Transport en Logistiek Nederland TLN. „Het wordt de komende jaren fors druk ker op de weg en op het water. De economie trekt aan. Bovendien komt er meer vracht, nu van Schiphol en later door de komst van de Tweede Maasvlakte bij Rot terdam." Vrachtverkeer veroorzaakt vol gens TLN nog geen half procent van de files. Maar vertraging kost per vrachtwagen zeker 70 euro per uur. De fileschade voor het Ne derlandse bedrijfsleven wordt op minimaal 650 miljoen geschat. Eén van de instumenten tegen overvolle wegen is truckspotting. Truckspotters letten op vrachtwa genchauffeurs in de file en helpen met alternatieven. Truckspotting is al getest, weet TLN-voorman Van Dijk. Een bedrijf maakt tij dens de spits opnames van langs rijdend verkeer. Op basis van de logo's op de vrachtwagens in de file wordt contact gezocht en dan volgt slim overleg met de transpor teur en diens klanten, legt Van Dijk uit. „Die truckspotter is een logis tiek makelaar. Hij zoekt naar ande re aanlevertijden of verbetering in de planning. Dat geeft de klant ze kerheid dat de spullen op tijd ko men. Bovendien gaan de kosten omlaag, in brandstof en tijd. En minder dieseluitstoot is beter voor het milieu." Een hele reeks slimme projec ten staat op stapel in de Randstad, Brabant, de regio's rond Zwolle, Apeldoorn, Arnhem-Nijmegen en Twente. Ook wordt onderzocht of vervoer van stadsrand naar het centrum efficiënter kan. „Steden stellen milieuzones in en vaste be- zorguren voor vervoerders. We werken nu aan plannen waarin be drijven lading delen. Dan stoppen bijvoorbeeld twee grote trucks aan de rand van de stad met voor raad voor verschillende drogisterij ketens. Eén bestelauto rijdt van daaruit door om beide drogiste rijen te bevoorraden. Zo dragen we ook bij aan de leefbaarheid in de stad." Verkeersverwachting Eind volgend jaar wordt de balans opgemaakt van de experimenten. Transport en Logistiek Nederland hoopt dan tevens een eind op streek te zijn met de verkeersver wachting. Voorzitter Van Dijk wil dat overheden en transporteurs hun sterk toegenomen digitale ge gevens delen om de meerdaagse verkeersverwachting mogelijk te maken. „Dan kunnen transportbe drijven bijvoorbeeld binnenvaart met vrachtwagens afwisselen of nog meer lading delen op routes. Bovendien kun je elke rit strak plannen. Dat is slimmer, goedko per en duurzamer." De verkeersverwachting moet er nu komen, benadrukt TLN, voor het fileleed weer toeneemt: „We hebben haast om de drukste regio's van ons land beter bereik baar te maken." Google is er zondag in geslaagd heel even beschikbaar te zijn voor Chinese internetters. De zoekmachine wordt doorgaans geblokkeerd door de Chinese autoriteiten, maar zondag was hij ineens even beschikbaar. Dat geluk duurde echter maar kort, omdat na een uur de cen suur de site weer afsloot, meldt de Hongkong-Chinese krant The South China Morning Post. Volgens sommige Chine se media had Google een aantal nieuwe IP-servers ingezet en kon de site daarom de censuur voor korte tijd ontwijken. Een kat in Groot-Brittannië heeft ruim een week in een postpakket gezeten. Het dier, Cupcake, was ongemerkt in het doosje gekropen dat door haar baasje op de post was ge daan, melden Britse media. Na een reis van acht dagen en 4t8 kilometer arriveerde Cupcake in Worthing, aan de andere kant van het land. De ontvan gers keken vreemd op toen het pakje bewoog. Cupcake was 'bang en uitgedroogd' maar ver der maakte ze het goed, aldus de dierenarts. Het dier is inmid dels herenigd met haar baasje. Site referendum druk bezocht Ruim 30.000 keer is de website www.referendumchecker.nl, met daarop feiten en fabels over Oekraïne, het associatie verdrag en het komende refe rendum, de afgelopen maand bezocht. Dat meldde de organi satie achter de site The Hague Centre for Strategie Studies gis teren. Een groep van 47 Belgische kin deren is ontsnapt aan een dra ma toen hun bus in Oostenrijk van een helling dreigde af te glijden. De chauffeur wilde par keren, toen een achterwiel van de weg af raakte en de bus 250 meter naar beneden dreigde te schuiven. „Als de kinderen zou den uitstappen, zou het ge wicht van de bus zich ver plaatst hebben waardoor die zou zijn omgeslagen", aldus een zegsman van de brand weer. De kinderen moesten aan één kant gaan zitten. Nadat een tractor voor contragewicht zorgde, konden ze uitstappen. Fotograaf Rick Bekker kon zaterdag in het gouden uur voor zonsondergang zijn geluk niet op: hij spotte een volledige dubbele regenboog, die kan ontstaan door terugkaatsing van het licht in drup pels die net aan de binnenste boog grenzen. En dat in het decor van de molens bij Kinderdijk, een Hollandser en nostalgischer resultaat is nauwe lijks denkbaar. Bekker, die zijn brood verdient met het bezorgen van pakjes voor apotheken, fotografeert in zijn vrije tijd als stormchaser graag bijzondere weers omstandigheden en publiceert zijn werk dan op Facebook als Rick B. Fotografie. Hij zou er graag zijn beroep van maken, zegt hij. Zodra de markt dat toelaat. 'Spotter' leidt trucks uit de file door Bart van Eldert HONGKONG Een 15-jarig meisje dat in de Japanse stad Asaka werd ontvoerd, heeft na twee jaar weten te ontsnappen aan haar 23-jarige ontvoerder. LONDEN DEN HAAG GROSSARL

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 12