Alles bij Happy People draait om gezondheid WACHT EENS EVEN, €69,- Reis door Cambodja wordt jeugdboek over Rode Khmer-periode ZEEUWS-VLAANDEREN 9 Renate Kerkhofs uit Sas van Gent schreef jeugdboek over het leven van jongeren onder de Rode Khmer. ALWEER EEN KOOPJE VAN DEPOT ZEVEN. depotzeven.nl O Na een week in Cambodja wist ze het al, hier moet ik over schrijven. „Ik heb veel ge reisd. Ik ben in 44 landen geweest, maar Cambodja is echt mijn absolute nummer één. Het land is echt prachtig, de mensen zijn er zo vriendelijk en de geschiedenis... Ja, de geschiede nis." Renate Kerkhofs (46) uit Sas van Gent schreef De rijstvelden kleurden rood, een boek voor jonge ren vanaf 14 jaar. Het speelt in Cambodja in 1975. Het land zucht onder de het regime van de Rode Khmer. In de jaren dat de Rode Khmer aan de macht was, kwa men naar schatting bijna twee mil joen mensen om het leven. Voor de machthebbers was het gering ste vermoeden van andersgezind heid al reden om mensen op te pakken en te vermoorden. In De rijstvelden kleurden rood schetst Kerkhofs een beeld van twee jongeren. Stadsmeisje Boran valt in de handen van de Rode Kh mer en wordt gedwongen op de rijstvelden te werken. Chan is een dorpsjongen en besluit zich bij de Rode Khmer aan te sluiten. De twee kruisen eikaars pad met een dramatische ontknoping als ge volg. „Ik vind het verhaal van de jon gen eigenlijk het meest interes sant. Hoe rol je de Rode Khmer in en waarom blijf je erbij? In het boek laat ik de jongen uitleggen waarom hij zich aansloot. En ik kan me ergens ook wel voorstel len dat je dat besluit neemt. Maar dat hoeft dan toch niet te beteke- 'Het is gruwelijk maar in het boek beschrijf ik maar het topje van de ijsberg' nen dat je de ergste gruwelijkhe den begaat?" Kerkhofs bezocht S21, een be ruchte gevangenis waar 16.000 mensen binnengingen en er maar negen levend buitenkwamen. Mensen werden gefolterd tot ze betekenisloze bekentenissen de den, vervolgens werden ze op gru welijke wijze omgebracht. „De ge vangenis is nu een museum. Er hangen duizenden foto's van de mensen die er gezeten hebben. En je weet dat iedereen die je ziet nu dood is. Dat heeft wel een indruk gemaakt hoor." De vreselijkste verhalen heeft ze tijdens haar reis gezien en ge hoord. Ze zag de boom waartegen baby's doodgeslagen werden. „Het is gruwelijk maar in het boek be schrijf ik maar het topje van de ijs berg." Enerzijds houdt ze van het land en de mensen die hard bezig zijn het nog steeds zwaar gehaven de land weer op poten te krijgen, anderzijds begrijpt ze niet waar om iedereen de verantwoordelijk heid afschuift. „Iedereen wijst naar een ander, niet alleen de slachtoffers, ook de daders. Men sen die gruweldaden hebben ver richt, stellen dat ze wel móesten. Niemand is schuldig. Zelfs de lei der van de gevangenis ziet zich zelf als slachtoffer van de situatie en de nummer twee van het regi me verwijst naar nummer één. Dan zou er uiteindelijk maar een verantwoordelijk zijn: Pol Pot en ja, die is dood", zegt Kerkhofs. „Dit is gewoon iets uit onze tijd, 1975. Een kwart van de bevol king kwam om. Iedereen in Cam bodja kent wel iemand die is om gekomen." Renate Kerkhofs is basisschool docente in België en schreef eer der jeugdboeken over echtschei ding, pesten en over vluchtelin gen. Momenteel rondt ze haar boek af over kindsoldaten in Oe ganda. „Ik kan niet een verhaal schrijven dat nergens over gaat; over een meisje dat verliefd wordt ofzo. Dat doe ik dus niet. Cambod ja, dat is niet honderden jaren gele den. Dat speelde gewoon tijdens mijn leven. Ik wil dat het verhaal levend blijft." HULST. Onder de noemer Happy People geeft Hulst voor Elkaar twee gezonde buurtfeesten in de wijken Den Dullaert en Langs de Linie. Happy People staat voor ge zond leven. Op de feesten zijn gratis hapjes en drankjes en er zijn demonstraties, infokraam- pjes en gezondheidstests. Ook is er muziek. „Het is een gezellig feest voor groot en klein", zegt Ellen Verstraten van Hulst voor Elkaar. Tijdens de buurtfeesten kunnen bezoekers zich ook in schrijven voor gezonde activitei ten in de wijk, zoals de Happy People-wandelgroep, de groep Gezond Gewicht, onder begelei ding van een professional (voor wie wat kilo's kwijt wil), het pro gramma 'Uitgerookt', waar ro kers samen stoppen, of het Hap py Kookcafé, waar de deelne mers elkaar tips geven hoe een goedkope gezonde maaltijd te maken. Het eerste Happy People-feest is vrijdag 15 april op het Van Ceu- lenplein (wijk Den Dullaert). Op vrijdag 22 april is de wijk Langs de Linie aan de beurt op het par keerterrein aan de Gildenstraat, met een soortgelijk programma. De feesten duren van 16.00 uur tot 20.00 uur. Alles is gratis. Design stoel LUUK 4 kleuren voor OPEN OP 1STE EN 2DE PAASDAG ZATERDAG 26 MAART 2016 Iedereen wij st naar 'n ander door Guido van der Heijden Renate Kerkhofs Schrijfster De rijstvelden kleurden rood, door Renate Kerkhofs. Uitgeverij De Klim mende Ster, ISBN 978-90-822441-8-2 www.renatekerkhofs.com Renate Kerkhofs wist na een week in Cambodja al dat ze wel een boek over het land móest schrijven, foto Camile Schelstraete door Sheila van Doorsselaer van 80 woonmerken onder één dak rechtstreeks van de fabrikant, 30 tot 70% korting direct meenemen, aanhangwagen beschikbaar gelegen in Hulst, naast Morres elke zondag open Woonoutlet Hulst Industrieweg 2 4561 GH Hulst, Nederland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 94