De bezem door Lamswaarde Feitjes en weetjes over Zeeland verzameld in Statistische Atlas Demmers ziet kansen in de zorgeconomie: Vlissingen als plaats om aan te sterken Letty Demmers heeft een goede spreekstem en die heeft ze in Vlissingen ook goed gebruikt. ZEELAND 5 'Overlastgever ook een mens' 'Moordvrouw van kaliber' 'Openheid was verademing' P. VAN EIJZEREN B.V. ÈB=- ^K'jbolo Ze deed dat vaak met de pedagogisch geijkte me thode 'afleiden en toelei- den' om discussies in ver gaderingen in de gewenste rich ting te sturen en - belangrijker - goed af te ronden. Het kwam in het stadhuis goed van pas. Haar vertrek wordt binnen en buiten het gemeentehuis met spijt geac cepteerd. „Dat is mooi om te horen. Ik ben gekomen als waarnemer, maar het was een burgemeester schap met een open eind. Ik vind het contact met mensen gewoon heel leuk. Ik ga pas bloeien bij in teractie met mensen." De raadsvergadering is donderdag geheel gewijd aan het afscheid van Letty Demmers. Aanvang 19.00 uur met een receptie tot slot De volgende klus wacht al: in de door bestuurscrises geplaagde gemeente Nuenen. Als voorzitter van een drietal wijzen moet Dem mers deze zomer de provincie Noord-Brabant adviseren hoe de gebrekkige bestuurskracht van het roerige gemeentebestuur te verbe teren. Het lijkt er een beetje op het Vlissingen uit 2013, beaamt Demmers. „Elf raadspartijen, waarvan zeven eenmansfracties. Die verdeeldheid maakt besturen niet makkelijk. In Oost-Brabant weet je nooit of ja ook ja is. Dat is in Vlissingen anders. Ze zeiden te gen mij: ga jij maar naar Vlissin gen, daar zijn ze niet wars van mensen. Dat heeft te maken met mensen aan het water. Ik kom uit Harderwijk, daar geldt dat ook: af spraak is afspraak, en als het goed is, is het goed. Je moet op elkaar kunnen bouwen." Dikke huid Er wordt in Vlissingen ook hard op de man gespeeld, beaamt ze. „]e moet als bestuurder een dikke huid hebben en gladde schouders. Maar ik word echt heel misselijk van mensen die zich ver stoppen maar wel anderen bescha digen zonder gelegenheid te ge ven tot weerwoord. Vrijheid van meningsuiting vraagt maximale verantwoordelijkheid voor wat je zegt. Als je anoniem blijft, neem je die verantwoordelijkheid niet." Er stond na het geforceerde ver trek van burgemeester René Roep behoorlijke spanning op de ver houdingen tussen college, raad en ambtenaren in het stadhuis. „Als de rol en de cultuur van de raad niet helder is en colleges gaan schuiven, nemen ambtenaren de vrijvallende ruimte in. Dat is een natuurlijke reactie. Dat deden ze niet omdat ze dat graag wilden, maar het vertrouwen van de amb tenaren in het college was wel weg. Het onderling vertrouwen in elkaar herstellen is gelukt. Er blijft altijd wat te wensen over, maar de dingen zijn genormaliseerd. De raad kan weer rechtstreeks infor matie krijgen van ambtenaren zonder een verzoek via de griffie en iedereen kan zijn rol pakken. Het ging er om zaken bespreek baar te maken en niet alleen óver elkaar te spreken." Letty Demmers had zich voor af niet te zeer verdiept in het be- stuursgekrakeel. „Ik kende al men sen vanuit mijn werk als korps chefbij de politie Zeeland, met na me ambtenaren uit het veilig- heidsveld." Vanuit de politie wist Demmers ook van de problemen die ze als burgemeester op haar bordje kreeg. „Vlissingen was voor veel mensen letterlijk een eindstation, die kwamen uit de trein met niets meer dan een plas tic tasje. Dat heeft zijn invloed op alle facetten van de stad. Nu wor den zulke mensen naar hun eigen omgeving gestuurd voor opvang, waar ze een netwerk hebben. De centralisatie in de zorg wordt vaak als een bedreiging gezien, maar dit biedt Vlissingen kansen. We hebben er mooie voorzieningen door, zoals het Witte Huis en de Vrouwenopvang. Dat geeft een so ciaal gezicht aan de gemeente: Vlissingen als plek om aan te ster ken en verder te gaan. Ook op een sjieke manier, aan de Zorgboule vard. Ik deel de visie van stadsbio- graaf Peter van Druenen dat Vlis singen een zorgeconomie kan heb ben." Wat Demmers aan Vlissingen heeft gehad? „Het besef dat het be langrijkste kapitaal je mensen zijn. Ambtenaren die met plezier naar hun werk komen." „Jammer, haar werk in onze straat is nog niet helemaal klaar. Door hard inzetten met gebiedsverboden én zorgtrajecten voor verslaaf den en daklozen is het resul taat in onze straat merkbaar. Ze leerde ons de mens ach ter de overlastgever zien." „Met Letty als vervanger kre gen we een burgemeester van groter kaliber. Met haar manier van praten, nog eens praten en wijzen op het alge meen belang kon ze verbin den. Met haar moederlijke kant haalt ze scherpe angels weg. Een moordvrouw." „We waren blij met de be reidheid van Demmers om te horen wat verschillende partijen in de stad dachten. Het was een verademing om in gesprek de diepte in te gaan. Helaas ging dat de laatste tijd verloren en komt de beslotenheid weer op." Het is een van de vele feitjes en weetjes die zijn terug te vinden in de Statistische Atlas Zeeland 2015, die ZB Planbureau en Biblio theek van Zeeland gisteren heeft uitgebracht. De atlas bundelt alle beschikbare gegevens op het ge bied van veiligheid, gezondheid, mobiliteit, wonen, leren, werken, zorgen, vrije tijd en leefbaarheid in Zeeland. ZB constateert onder meer dat steeds minder Zeeuwen bijna da gelijks gebruik maken van open baar vervoer: inmiddels slechts Volgens de Statistische Atlas neemt het aantal Zeeuwen dat bijna dagelijks reist met het openbaar vervoer gestaag af één procent. Het aantal treinreizi gers daalde in Middelburg naar verhouding het meest, terwijl het aantal in- en uitstappers in Kapelle verdubbelde. Een greep uit de andere feitjes in de Statistische Atlas: De bevolking in de gemeen ten Sluis, Veere, Noord-Beveland en Schouwen-Duiveland is in Zeeland het meest vergrijst. Het aantal eenoudergezin nen groeit in deze provincie het snelst in Goes en Kapelle. In Goes, Kapelle en Middel burg wordt het meest gefietst. De woningwaarde daalde sinds 2010 in heel Zeeland, behal ve in de gemeente Sluis. De werkgelegenheid is in Middelburg sinds 2011 het sterkst gedaald: met dertien procent. De jeugdwerkloosheid stijgt in Zeeland sneller dan landelijk. LAMSWAARDE. De dorpsraad van Lamswaarde houdt zaterdag 2 april de grote voorjaarskuis in het dorp. Er staan heel wat klusjes op het programma, zoals bankjes ont- mossen, paaltjes schilderen tot het plaatsen van bankjes aan het Knuffelpad. Bewoners kunnen nog klussen aanmelden bij de dorpsraad. Ook kunnen vrijwilligers voor de grote schoonmaak zich nog opgeven. Voor een natje en een droogje tij dens het werk wordt gezorgd. Opgeven kan via dorpsraad@lamswaarde.com. ZATERDAG 26 MAART 2016 'Het vertrouwen is hersteld' Letty Demmers: „De schaal van Vlissingen-Oost, die afmetingen van de Scheidepoortloods, het is allemaal heel bij zonder." foto Ruben Oreel door Claudia Sondervan Coen van Dalen, raadsnes- tor en vervangend voorzitter Co Paap, stichting Belvos, kritisch volger van stadhuis Emile Miedema, woordvoer der Aagje Dekenstraat door Rolf Bosboom VLISSINGEN. Het aantal treinreizi gers dat in- en uitstapt in Middel burg is de afgelopen jaren fors af genomen. In 2004 ging het nog om ruim 5100 mensen op een ge middelde werkdag. Tien jaar later waren dat er bijna 600 minder. Quistenburg 21 4454 PZ Borssele MECHANISATIE- CONSTRUCTIE- EN INSTALLATIEBEDRIJF Internet: www.vaneijzeren.nl Diverse types demo machines beschikbaar! Neem contact op voor een demonstratie: Johan Wouters 06 19568088 tuin- parkmachines

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 91