r? 6 NIEUWS AANSLAGEN BRUSSEL De Belgische hoofdstad krabbelt overeind na de aanslagen. „Heb ik verdriet? We zijn vernietigd, man!" €659 rie jaar woont Za- kia Mohammad nu in Brussel. Dinsdag ochtend werd haar leven ingehaald door verdwenen de monen uit een recent verleden. „Ik ben uit Syrië gevlucht omdat er mensen stierven. Nu vallen er weer doden om me heen. Dat wil ik niet", zegt de 20-jarige zacht op de trappen van het Beursplein in Brussel. Het plein groeide na de aan slagen op vliegveld Zaventem en de metro bij station Maalbeek uit tot een herdenkingsplek. Zakia draagt een bordje: 'Ik ben Syrisch, maar geen terrorist'. Vijf minuten later wordt ze geknuffeld door Belgische studentes. Brussel heeft pijn. De bomaansla gen troffen de hoofdstad als pijlen in het hart. Getergd willen de 1,2 miljoen Brusselaren die projectie len uit hun lichaam rukken, ze bre ken en dan weer opstaan en doorlo pen. Maar boven de waxinelichtjes op het Beursplein kringelt de rook van onzekerheid: hoe verder? 'Brussel is de stad van mijn hart geworden. Hier zijn er parken, co- medyclubs, bioscopen, musea, bars, overal duizenden bieren, kerken, moskeeën. Het is een nonchalante en soms vuile stad, soms wat 'bo bo'. Maar geen stad van ontploffin gen, geen stad van aanslagen, geen stad waar mensen met bommen vermoord worden', schrijft Tatiana Dronjak op internet. Zij zat in het getroffen metrostel, maar raakte niet gewond. 'De terrorist is in zijn opzet geslaagd. Ik ben bang. Ik huil. Brussel lijdt en we zijn gewond, we zijn geschokt. Ik heb pijn aan mijn België.' Er schalt oorlogstaal door de straten. Zoals van de bekende Brusselse radicaliseringsexpert Montasser Alde'emeh die een foto van zichzelf in camouflagepak op Facebook zet. Lang had de Palestijn se Belg contact met Belgische strij ders in Syrië. Nu zegt hij: „Ik zal te gen IS strijden tot de dag dat ik sterf." Of van Hassan Rahali, jongeren werker en gemeenteraadslid in de Brusselse deelgemeente Molen beek: „Het is oorlog", zegt hij. „Heb ik verdriet? We zijn vernietigd, man! Het is een ondraaglijke pijn, die lang zal blijven. Je zult ons straks weer zien glimlachen, maar onbewust zullen we hier altijd aan blijven denken. Dit is gebeurt in ón ze metro's, de slachtoffers hadden ónze moeders, ónze kinderen kun nen zijn." Brussel kreeg een mokerslag uit eigen hoek. Zeker twee van de zelf moordenaars in Brussel, de broers El Bakraoui, zijn geboren en geto gen in de stad. De politie deed de af gelopen dagen invallen in deelge meenten als Vorst, Schaarbeek én Molenbeek. Die laatste deelgemeen te wordt al maanden bestempeld als de jihadhoofdstad van Europa. Vorige week vrijdag werd Salah Ab- deslam, de laatste dader van 'Parijs' er opgepakt. Rahali: „Wat heeft er kunnen gebeuren dat onze eigen kinderen terrorist zijn geworden?" Kloof Het antwoord is complex. Deels zit het, denkt hij, in de enorme ver schillen in de stad. „Er is een kloof tussen autochtoon en allochtoon. Mensen proberen niet altijd elkaar te begrijpen. We oogsten vandaag wat is gezaaid door sociale proble men, de kloof zorgde er mede voor dat jongens tijdbommen werden." Maar let wel, zegt hij, Brussel, Molenbeek is niet de bron van alle kwaad. „Wie dat zegt is dom! Het gaat om een kleine groep onge schoolde, criminele gasten. Ze zijn gebrainwasht door een buitenland se organisatie en plots ploffen ze voor Allah." Er wonen bijna 100.000 mensen in Molenbeek. Het is een plek waar dinsdag de bewoners voluit hun af- 'Wat heeft er kunnen gebeuren dat onze eigen kinderen terrorist zijn geworden?' 'Brussel is een heel tolerante, kwetsbare stad. En nu een gewonde stad' schuw uitspraken over de aansla gen. Maar ook een plek waar het po litiebureau bewaakt moet worden en waar hangjongeren agenten uit dagen en journalisten wegjagen. Kwetsbaar In een andere wereld stond Sophie in 't Veld dinsdagochtend bij de kof- fïeautomaat. Kantoorkoffie in het Europees parlement, een paar hon derd meter van het metrostation waar een van de twee bommen af ging. Een aanslag, niet toevallig, midden in de Europese wijk van Brussel. Het hart van Europa ligt slechts 4 kilometer van Molenbeek, maar voelt als een andere planeet. „Brussel is een bescheiden stad, die in de jaren steeds meer een mel- tingpot geworden is: iedereen komt ergens anders vandaan. Het maakt van Brussel een heel tolerante, maar ook een kwetsbare stad. En nu een gewonde stad", zegt de Nederlandse Europarlementariër (D66) die al 22 jaar in Brussel woont. „Er is een kloof, maar volgens mij is die meer tussen rijk en arm dan tussen de ver schillende culturen." Een maand geleden overbrugde een groepje jongeren die kloof. Ze kwamen vanuit Molenbeek naar de Europese kaasstolp om op uitnodi ging van In 't Veld een week stage te lopen bij haar kantoor. Scholieren van tussen de 15 en 17 jaar oud die een opleiding tot automonteur of verpleegster volgden. „Leuke jonge ren, vol energie. We willen niet dat ze afhaken. We hebben tegen ze ge zegd: als je ooit iets in de politiek wilt, dan zijn we er voor je." Op het Beursplein hangen aan de hekken vlaggen uit talloze landen. Jonge Marokkaanse, Turkse en Alge rijnse Belgen, Vlamingen en Walen, zingen en klappen samen. Timo uit het centrum van Brussel vertelt dat hij dinsdagavond express bij een Ma rokkaans restaurant in Molenbeek is gaan eten, om hen een hart onder de riem te steken. „We moeten nu de zaadjes van integratie planten en wachten tot ze uitgroeien." Morgenmiddag is er in Brussel een 'Mars tegen de angst'. Zakia Mo hammad, de Syrische vluchtelinge, is er misschien ook bij. Zij weet dat het goed gaat komen. „Deze aansla gen zijn gepleegd door een paar slechte mensen. Maar ze gaan dit hier niet nog een keer doen, dat gaan we voorkomen. Wij zijn beter, wij zijn sterker." St. Jakob im Rosental, Karinthiëen Landhotel Rosentalerhof**** HoheTauern €235 Karinthië www.dejongintra.nl/karinthië HMM Herdenking op het i Beursplein in Brussel. foto Arie Kievit door Cyril Rosman Hassan Rahali jongerenwerker Sophie in 't Veld Europarlementariër Busreizen Autoreizen Vliegreizen Verre reizen Steden reizen 8-daagse autoreis Incl. 1 begeleide fietstocht Gratis fietshuur 1x per week Inclusief halfpension 10-daage busreis Geen 1 -pk toeslag op diverse data Incl. boottocht Millstattersee Vele extra's in het hotel Reiscode: absjrOl Reiscode: ebmal02 Bel 0180 - 457 803 of ga naar uw ANVR reisadviseur s Reissom excl. 19,50 reserveringskosten en €2,50 Calamiteitenfonds volgende keer weer!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 6