Subsidie musea eerlijk verdeeld DE HAARZAAK. OPEN DAG Druk op de ketel Schade Jeans Inn GEEFT WEG! Angst voor terrorisme noopt Parijs, Brussel, Rome, Istanbul, Londen. Jarenlang voor de hand liggende bestemmingen voor schoolreizen. Nu niet meer. 2 ZEELAND COMMENTAAR Een Commissaris van de Koning stelt zich doorgaans di plomatiek op. Zeker als het gaat om de opvang van asiel zoekers. Dus als Han Polman zegt dat hij na overleg met de Zeeuwse gemeenten tot de conclusie is gekomen dat hij ze met een brief moet helpen met de besluitvorming, kun je dat maar beter lezen als: kom op jongens, het wordt tijd dat er eens iets gebeurt, vooruit met de geit. De tijd dringt. De eerste deadline voor de plannen lag in februari. Polman geeft nu tijd tot 15 mei. Dan moeten de Zeeuwse gemeen ten toch echt in beeld hebben hoe ze hier in totaal 2500 mensen minimaal drie jaar willen huisves ten. Polman is duidelijk: elke ge meente moet een bijdrage leve ren. Na een landelijke discussie zijn de minimumaantallen naar beneden bijgesteld. Nu geldt: per opvang van de overheid minstens driehonderd mensen, per particu liere opvang minstens tachtig. Op de Zeeuwse schaal zijn dat nog steeds flinke aantallen, en dus een behoorlijke uitdaging. Die wordt echter niet makkelijker door niets te doen en naar elkaar te kijken. Bij de crisisopvang van vorig jaar liet Zeeland zien hoe het ook kan. Polman appel leert terecht aan de betrokkenheid die toen werd getoond. Dezelfde spirit hebben we nu weer nodig. Han Polman maant gemeenten terecht tot doorpakken bij de opvang van asielzoekers Voor het Brouws Museum zit daar 6600 euro per jaar in en voor het Cameramuseum 3000 euro. De gemeenteraad stelde vorig jaar vast dat er tussen de acht Schouwen-Duivelandse musea 'grote, niet onderbouwde verschil len' bestaan in de subsidies. B en W komen nu met een herziening en legden meteen de taken van de musea nog eens vast. Om te beginnen worden de pro fessionele collega's Watersnood museum en Stadhuismuseum apart gezet. Daarmee treft de ge meente aparte regelingen. Voor de zes overgebleven klein tjes wordt de pot van 66.000 euro opnieuw verdeeld. Dat gebeurt aan de hand van exploitatiecijfers en bezoekersaantallen. Het eerste is goed voor een vast subsidiebe drag, het laatste voor een variabel deel, waarbij meer bezoek ook meer subsidie oplevert. Het resultaat is dat de Museum haven Zeeland in Zierikzee vanaf dit jaar 22.200 euro krijgt, Goe- manszorg in Dreischor 14.700, de Burghse Schoole 11.110, de Brusea 8400, het Brouws Museum 6600 en het Cameramuseum Zierikzee 3000 euro. De Museumhaven krijgt 3000 meer, de Brusea leve ren 5500 euro in. Goemanszorg en Burghse Schoole gaan er 1300 en 1000 euro op achteruit. De 'oude' subsidie van het Watersnoodmu seum van vijf mille is in de pot ge bleven om de 'herverdelingspijn' te verzachten. Gemeentebestuur verdeelt 66.000 euro aan subsidie tussen zes kleine musea op Schouwen-Duiveland De zes kleintjes moeten meer samenwerken en aan educatie doen. Verder moeten ze onderne mender worden en meer publiek en vrijwilligers trekken. Ten slotte moeten ze hun openingstijden en entreeprijzen op elkaar afstem men. De twee grote moeten de kleintjes daarbij helpen. Almanak Met een bulderlach kwam de notaris op het Zeeuws-Vlaamse kantoor uit zijn kamer lopen, het nieuwste maga zine van de Zeeuwse verzekerings maatschappij in de hand. De klerken en secretaresses staakten hun werk zaamheden en keken elkaar hooglijk verbaasd aan. Zo vaak lacht hij im mers niet. De notaris droeg voor uit een lijstje 'komische' schademeldingen dat de verzekeraar had ontvangen. Ie mand omschreef de toedracht bij een botsing zo: „Ik keek achteruit en zag dat er geen auto stond, waarna ik er zachtjes tegenaan reed." Ze konden de notaris opvegen. Draaimolen terug op markt Karei van der Linde staat dit paasweekeind weer met een draaimolen op de Markt in Middelburg. Voor het eerst sinds de loods en de woning van de Vlissing- se kermisman begin dit jaar afbrandden. Van der Linden komt vandaag, mor gen en maandag met het hangmolentje waarmee hij ook draaide tijdens het be- nefietfeest in de Machine fabriek in Vlissingen. Parkeerkaart voor dammen Vaste bezoekers van de Gre- velingendam en de Greve- lingenzijde van de Brou- wersdam, kunnen voor 37,60 euro een seizoens kaart kopen bij het Inspira tiecentrum Grevelingen op de Brouwersdam. Met de pas kan het hele jaar gratis geparkeerd worden bij de recreatiegebieden. Zonder zo'n pas betalen automobi listen maximaal 4 euro per dag. De Kazematten gaan weer open Tijdens de festiviteiten voor het Vlissings Verzet gaan vanmiddag vanaf 14.30 uur De Kazematten weer feestelijk open. Strijders die deelnamen aan het Vlissings Verzet, vertellen doorlopend span nende, historische verha len, er is een touwslager aan het werk en liefheb bers kunnen Kazematten- brood en -meel kopen in het verdedigingswerk. Een kazemat is een mili tair bouwwerk dat ge bruikt word voor verdedi gingsdoeleinden tegen vij andelijk vuur. 25 spijkerbroeken 800 cadeaubonnen ALTIJD PRIJS!! Zeeuwse scholen zien zich gedwon gen reisdoelen te heroverwegen. „We zijn aan het kijken of we niet beter kunnen uitwijken naar minder voor de hand liggende doelwitten", zegt woordvoerder Wendy Hulsteijn van de Christe lijke Scholengemeenschap Wal cheren. Geschrapt Bij de Pontes Scholengroep is dinsdagmiddag in allerijl een ex cursie van het Goese Lyceum naar Gent, omgezet naar een dag je Middelburg. In december 2015 is besloten alle excursies naar Istanbul te schrappen. Woord voerder Katharina Versluis-Ur- ban: „Komende dinsdag overleg gen we over de excursies die voor eind april gepland staan. Daar wordt ook de ouderraad bij betrokken. Veiligheid staat voor op, maar excursies maken deel uit van het tweetalig onderwijs dat wij bieden." Toestemming Na de aanslagen in Parijs is het Calvijn College begonnen ouders formeel toestemming te vragen voor deelname van hun kind aan een schoolreis. Rector Bert Vogel: „Wij laten onszelf in formeren over de veiligheidsrisi co's en het dreigingsniveau. Maar of het kind uiteindelijk meegaat, laten we nadrukkelijk over aan de ouders. Zo gaat er ko mende dinsdag een brief uit over een reis naar Londen." Heroverwegen De Christelijke Scholenge meenschap Walcheren heeft van wege het tweetalig onderwijs en versterkt talenonderwijs veel contacten met scholen in het bui tenland. „De terreurdreiging heeft nogal wat gevolgen", laat woordvoerder Wendy Hulsteijn weten. Leraren kwamen eerder deze week bijeen om te bespre ken hoe nu verder. „Als school heb je een andere verantwoorde lijkheid dan als ouder. Je moet nóg zorgvuldiger afwegen aan welke risico's je de kinderen blootstelt. Want je hebt ander mans kinderen onder je hoede." Diverse reizen staan nu ter discussie. Zoals de reis naar Ke nia, waar een verhoogde staat van paraatheid geldt vanwege het gevaar voor terroristische aanslagen op luchthavens en bin nenlandse vluchten. Geplande reizen naar Lille en Brussel moeten ook worden her overwogen. Alles in samen spraak met de ouders, geeft Hul steijn aan. In de bovenbouw stond de afgelopen jaren een reis naar een grote buitenlandse stad op het programma. De vraag is of het niet beter is om uit te wij ken naar minder voor de hand liggende doelwitten, zegt de woordvoerder. „De vanzelfsprekendheid waarmee je onbezorgd de wereld in trok, is verdwenen." Uitwisseling Leerlingen van de SSG Neha- lennia in Middelburg zouden ko mende week een groep leeftijds genoten uit het Franse Amiens ontvangen, als onderdeel van een uitwisselingsproject. Het tripje is afgelast, omdat het Fran se ministerie van Onderwijs een reisverbod door België heeft uit gevaardigd, na de aanslagen in Brussel. „We hopen dat de leer lingen over enkele maanden toch nog naar Zeeland komen." Kijk voor het laatste nieuws ook op: www.pzc.nl De oplossing voor uw haar- en/of hoofdhuidprobleem zaterdag 9 april van 10.00 - 16.00 u Maak vrijblijvend kennis met de mogelijkheden van s PRODUCTEN, HAARWERKEN I EN HAARAANVULLINGEN. door Ton van den Nouweland ZIERIKZEE. Het Cameramuseum in Zierikzee en het Brouws Museum mogen voortaan mee-eten uit de gemeentelijke subsidieruif van in totaal 66.000 euro. Tip? redactie@pzc.nl MIDDELBURG BROUWERSDAM VLISSINGEN KOM NAAR JOUW JEANS INNEN ONTVANG JOUW GELUKSNUMMER! Vlissingen - Middelburg - Goes Terneuzen - Heinkenszand I op zaterdag, zondag en maandag! Gezellige fair voor het hele gezin op de sfeervolle Markt in Middelburg Antiek, curiosa, boeken kunst Le Collectionneur v.o.f. Damplein 5-4331 GC Middelburg Tel. 0118-638595 06-22450426 E-mail collection@zeelandnet.nl Meer info: www.lecollectionneur.nl Scholen door Cornelleke Blok en Ondine van der Vleuten Het Zand 53 Koewacht I T. 0114-361494 I www.dehaarzaak.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 65