Van de Ven verdedigt derde plek Nummer 14 prikkelen SPORT 11 Zuidweg al zo goed als zeker van Ziggo Dome COLUMN Terwijl op televisie, ra dio, sociale media en in kranten het leven van Johan Cruijff op indruk wekkende manier werd geëerd kwam ik tot de con clusie dat ik tot de kleine groep mensen behoor die Johan Cruijff nooit in levenden lijve heeft ont moet. Ik was er wel bij toen de le gendarische nummer 14 een keer werd uitgefloten door zijn eigen publiek, zijn eigen fans. Het was de zomer van 1995, bij een open training van Barcelona. Op het moment dat Cruijff in Camp Nou de microfoon aan zijn mond zette, werd op de tweede ring een groot spandoek ontrold. De boodschap: hoe had de trainer het in zijn hoofd durven halen om Hristo Stoichkov te verkopen? Dat seizoen werd Cruijff ontsla gen bij Barqa en zette hij een punt achter zijn trainerscarrière. (Ver volgens keerde Stoichkov na een jaartje Parma weer terug bij de Ca talaanse club.) Vijftien jaar na die training in Camp Nou hoopte ik op een echte ontmoeting met Cruijff. In de zo mer van 2010 opende hij in Johan nesburg een Cruyff Court, maar ik hoefde het verhaal niet te ma ken. Toen het nieuws over zijn overlij den donderdagmiddag bekend werd, viel ik even stil. Wat? Johan Cruijff? Overleden? Dat kan toch niet. Dat mag toch niet. Juist nu het Nederlandse voetbal in een heel diep dal zit, verliezen we de magiër die Ajax en Oranje op de kaart zette en het Nederlandse voetbal in beweging bracht. Een paar uur later zat ik in de Kuip bij Feyenoord-Sparta. Het had een feestje moeten worden maar dat werd het niet, omdat de somberheid overheerste. Wat me in het stadion opviel: niemand had het nog over de gruwelijkhe den van twee dagen eerder in Brussel. De minuut stilte, zo ver telde stadionspeaker Peter Hout man, was voor Johan Cruijff. Het woord Brussel viel niet. De minuut stilte werd enigszins verstoord door de sirene van een ambulance. Boven het stadion vloog een helikopter. Dat het be nefietduel vervolgens werd stilge legd op het moment dat de klok op 14 minuten sprong, was in drukwekkend. Tegen middernacht opende ik Twitter op mijn telefoon. Er kwam een stroom aan foto's, film pjes, voorpagina's van kranten, tweets en andere posts voorbij. Ik voelde een paar tranen opkomen bij het filmpje dat FC Barcelona Ik voelde een paar tranen opkomen bij het filmpje dat FC Barcelona online had gezet online had gezet en las de brief van de Catalaanse club aan Cruijff, die door de laatste acht voorzitters was ondertekend. En ik dacht aan de Feyenoord-sup- porter in de tram. Geen 'Hand in Hand' voor de wedstrijd, dat vond hij maar niks. Want Cruijff had, zo zei hij tegen zijn maat, 'maar een blauwe maandag voor Feyenoord gespeeld'. Dan snap je er naar mijn idee dus weinig van. Het ging donderdagavond in de Kuip namelijk niet om de Feye- noorder Cruijff of de Ajacied Cruijff. Het eerbetoon was voor de grootste voetballer die Neder land ooit heeft gekend, voor de man die een groot ambassadeur was voor ons land. Dat hij ooit werd uitgefloten in Camp Nou, dat moet u maar snel vergeten. zijn werk bij zondag-vierdeklasser Hontenisse, waarmee hij tweede staat. Lijstaanvoerder Philippine staat op tien punten voorsprong, wel heeft de club uit Kloosterzan- de één wedstrijd minder gespeeld. Vandaag speelt het elftal van de ambitieuze Van Vlierberghe het inhaalduel met Corn Boys. „We hadden een prima compe titiestart, maar grepen net naast de eerste periode. De derde perio de willen we absoluut grijpen. Of we echt wel willen promoveren? Ja, goede vraag eigenlijk. Wat dat betreft weet ik niet precies wat er leeft binnen de groep. Die jon gens willen er voor gaan, maar of ze echt zitten te wachten op die extra nacompetitiewedstrijden..." HW'24 Over zijn eigen ambities kan hij wel duidelijk zijn. „Axel, Zaam- slag, HW'24: dat zijn wel clubs die ik graag nog eens zou willen trainen." Twee seizoenen terug degradeerde Hontenisse uit de derde klasse. „Was dat toen wel nodig? Dat gevoel leeft een beet je onder de spelers. Mochten we promoveren dan maken we tegen de clubs uit het rechterrij- tje van de derde klasse echt wel kans. We hebben een sterke as, de minst gepasseerde verdedi ging en met Tom Rijk een ech te topscorer. We laten het op ons afkomen." Van de Ven weet niet precies wat ze van zichzelf kan verwachten op het Brabantse zandcircuit, waar honderden Nederlanders haar zondag en maandag komen aanmoedigen. „Ik ben voorzich tig met uitspraken over klasserin gen die ik wil halen", zegt ze. „Bij de cross kan er zoveel gebeuren. Je hebt het nooit helemaal in ei gen hand." Haar voorbereiding werd twee weken geleden enigszins in de war geschopt door een val bij de Dutch Masters of Motocross in Axel. Van de Ven probeerde zich daar te kwalificeren voor de MX2, maar sloeg tijdens de tijdstrai- ning over de kop en besloot niet veel later de strijd te staken. Met onder meer een zere pols, waar 'Ik ben beter op hardere banen. Ik vind het prettiger als ik niet helemaal wegzak' ze ook na de Grand Prix van Qa tar al last van had, zocht ze toen de camper op. „Ik heb daarna een paar dagen niet kunnen rijden", vertelt ze. „In het ziekenhuis heb ik het laten onderzoeken en daar zagen ze dat ik ontstoken kraak been heb. Maar ik kan in Valkens waard wel gewoon rijden." Nadeel Op zondag is de eerste manche, op maandag de tweede. De wed strijd is op zand en dat is enigs zins in haar nadeel. „Ik ben beter op hardere banen. Ik vind het prettiger als ik niet helemaal weg zak." Maar ze heeft zich toch al be wezen in diverse crosses op het strand? In 2015 werd Van de Ven nog knap zestigste overall (en eer ste bij de vrouwen) tijdens de Red Bull Knock-Out in Scheven- ingen. „Klopt", antwoordt Van de Ven. „Maar rijden op het strand en op het circuit van Valkens waard is niet met elkaar te verge lijken. Komend weekend liggen er veel meer bulten in het par koers en zand is ook echt heel an ders." De Nieuw-Zeelandse Court ney Duncan leidt in het WK. Zij won in Qatar beide manches. De Franchise Livia Lancelot staat tweede, net voor Nancy van de Ven. Valkenswaard is de tweede WK-wedstrijd van het jaar. In to taal zijn er zes. KOOG AAN DE ZAAN De Middel burgse korfbalster Naomi Zuidweg weet zich met Koog Zaandijk al bijna zeker van de play-offs in de Korfbal League. Vandaag kan het team die plek in de laatste regulie re speelronde veiligstellen. Zuidweg, bezig aan haar eerste sei zoen bij de topclub, staat met Koog Zaandijk vierde. Fortuna uit Delft heeft een groot mirakel nodig om de ploeg te passeren. Koog Zaandijk treft vandaag PKC. En in de play-offs ook. Via een best-of-three kan het team zich dan plaatsen voor de zaalfinale van 16 april. Die is voor het eerst in de Ziggo Dome. De verliezers spelen daar de kleine finale. ZATERDAG 26 MAART 2016 Barry van der Hooft van de ambitie Marco van Vlierberghe (rechts) in de kleedkamer met zijn spelers. De trainer wil met Hontenisse stappen ma ken. foto Camile Schelstraete door Roeland van Vliet VLISSINGEN. Motorcrossster Nancy van de Ven verdedigt dit paas weekeinde in Valkenswaard haar derde plaats in de stand van het wereldkampioenschap. Voor de achttienjarige Vlissingse wordt het haar eerste Grand Prix in Neder land. Nancy van de Ven, motorcrossster COACH

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 63