'Ergens blijf ik een klein beetje hoop houden' Vredesmanifestatie op de Dam tegen terreur NIEUWS 5 II Parlement België maakt gehakt van antiterreurbeleid Het is doodstil in de woonkamer van de De venter familie Weah. De broers Randall (34) en Otis (32) zitten op de bank en staren roerloos voor zich uit. Van hun gezichten straalt verslagen heid en ongeloof. Het is zes uur vrijdagochtend. Enkele uren daarvoor zijn ze ge beld door een medewerker van de Belgische politie. Het is het tele foontje waar ze al drie dagen bang voor zijn. Hun zus Elita Weah (41) is geïdentificeerd als een van de omgekomen slachtoffers van de bomaanslag op vliegveld Zaventem. Ze zouden in alle vroegte naar Brussel reizen om hun zus te zoeken. Nu is de grond onder de voeten van de broers wegge zakt. „Dit is een nacht merrie. We zijn onze zus kwijt", zegt Randall. Een moment later koestert hij weer een kruimeltje hoop. „We moeten naar Brussel om haar te identificeren. Tot ik met mijn ei gen ogen heb gezien dat ze dood is, blijf ik ergens een klein beetje hoop houden." De regen tikt monotoon tegen de ramen van het kleine apparte ment op drie hoog in de Deventer binnenstad. Op de grond ligt een matras, het zoontje van Randall zit op de rand. „Waarom huil je, papa", vraagt het ventje nietsver moedend. Randall zwijgt en aait hem zacht door zijn haar. Waarom? De televisie staat aan. Als de drie terroristen in beeld komen, de moordenaars van zijn zus, veert Randall op. Hij vloekt. Om berus tend te zeggen: „Je groeit op, gaat naar school en dan blaas je jezelf op. Ik snap die terroristen niet. Waarom veroorzaken ze zoveel el lende?" Langzaam stroomt het huis vol met familie en vrienden. Het is een zeer hechte groep, die de afge lopen dagen samen doorbracht in onzekerheid en verdriet over het lot van hun geliefde Elita. Nu zijn ze samen om te rou wen en het verdriet om het verlies van hun 'zuster' met elkaar te delen. De broers wor den geknuffeld. Bijna alle leden van de groep komen oor spronkelijk uit Liberia. Een kleine twintig jaar te rug zijn ze naar Nederland geko men, gevlucht voor de terreur van de burgeroorlog die hun land ver scheurde. Ook Elita dacht in Euro pa een veilig thuis te vinden. Het heeft niet zo mogen zijn. „Kijk", zegt een vriend van de familie opgewonden, terwijl ze haar smartphone omhoog houdt. „Oscar heeft de laatste foto van Eli ta op Facebook gepost." Oscar is een broer van Elita. Hij woont in de staat Rhode Island in de Vere nigde Staten. Op de foto zien we Elita, staand in de vertrekhal van vlieg veld Zaventem. Klaar voor vertrek naar Boston, waar ze de begrafe nis van haar stiefvader zou bijwo nen. Een tas naast haar op de stoel, haar rechterarm leunend op een karretje. Ze draagt een muts en een sjaal en kijkt vriendelijk de camera in. Het besef dat dit het laatste beeld van haar is, mis schien wel luttele minuten voor dat de bommen een inferno ver oorzaken, geeft de foto een bijzon dere en tegelijk macabere lading. De telefoon gaat van hand tot hand, iedereen wil de laatste glim lach van Elita zien. Inktzwart Hoewel Randall en Otis ontroost baar zijn, lijkt ergens een last van hun schouders gevallen, voelen ze een vreemd soort opluchting dat ze nu tenminste wéten wat het lot van hun zus is. Ook al is dat lot inktzwart. Maar dan nog blij ven er zoveel vragen. Vragen die om een antwoord schreeuwen. Kwam Elita direct bij de bomaan slag om het leven of is ze pas later in een ziekenhuis gestorven? „We willen weten hoe haar laatste mi nuten zijn geweest",, zegt Otis. „We hopen dat de Belgische auto riteiten de antwoorden voor ons hebben." Even voor acht uur klinkt er een akelig gekrijs vanaf de stoep voor het appartementencomplex. Het is Lisa, de 13-jarige dochter van Elita. Ze heeft bij de buur vrouw geslapen om de hectiek in het huis van haar oom Randall te ontlopen. Gillend en schreeu wend stort ze neer op de vloer in de woonkamer, smekend om haar moeder. „Mama, mama, kom alsje blieft thuis, laat me niet alleen", gilt ze ontroostbaar. Een hartver scheurend drama. Haar paniek gaat door merg en been, iedereen in de woonkamer huilt met haar mee. Vijf vrouwen helpen Lisa overeind, zetten haar op de bank en houden haar vast in een innige omhelzing. Niet veel later gaat de deurbel. Twee agen ten komen binnen. Een van de bu ren heeft de politie gebeld, gealar meerd door het geschreeuw dat nu al bijna een uur klinkt. „We kregen een melding dat er mogelijk iemand mishandeld wordt", zegt een van de agenten haast verontschuldigend als hij snapt wat er werkelijk aan de hand is. Hij hurkt neer en slaat een arm om Otis heen, die ineen gedoken op de grond zijn emoties de vrije loop laat. De andere agent overlegt met de vader van Lisa, die net vanuit Duitsland is overge komen over hulp voor het meisje. De andere diender belt met de huisarts van de familie. Kort na negen uur vertrekken de broers Randall en Otis samen met Lisa's vader naar België. Om Elita te indentifïceren. Diverse moslimorganisaties en le vensbeschouwelijke organisaties hadden een 'vredesmanifestatie' georganiseerd om zich uit te spre ken tegen de aanslagen in Brussel, Istanbul en andere steden die uit naam van de islam zouden zijn ge pleegd. Mensen legden bloemen neer en plaatsten kaarsen en er werd een minuut stilte gehouden om de slachtoffers te herdenken van de aanslagen. De minuut stilte werd ingeleid door burgemeester Eberhard van der Laan, die zei: „Terroristen zijn kansloos als ze ons zo zien staan. Maar ik weet niet of ze dat zelf zullen begrij pen." Terroristen gaan ons niet bang maken, aldus de burgemees ter. Daarvoor hebben mensen wel moed nodig, 'want moed is het vermogen en de kwaliteit om met angst om te gaan'. Van der Laan vertelde ook dat hij had gesproken met een scholie re van het Berlage Lyceum, die in een tweet dinsdag haar ongenoe gen had geuit over haar klasgeno ten. Die zouden hebben gelachen om de aanslagen in Brussel. De tweet zorgde voor wat commotie. „Het is een heel flink meisje", zei de burgemeester. „Ik hoop dat we met zijn allen achter dit soort meisjes gaan staan." Andere spre kers riepen op tot het wegnemen 'Terroristen zijn kansloos als ze ons zo zien staan. Maar ik weet niet of ze dat zelf begrijpen' Eberhard van der Laan van de voedingsbodem voor extre misme. „We moeten inzien dat rijke Arabische landen namens de is lam terreur ondersteunen met geld en wapens", zei Abdou Mene- bhi van het Collectief tegen isla- mofobie en discriminatie. „Ook moeten we inzien dat in de oorlo gen in Syrië, Jemen, Irak en Libië dagelijks burgerslachtoffers val len. Door bombardementen door het westen en door moorden door extremisten. De islam en de mos lims worden hierdoor gegijzeld." Het Belgische antiterreurbeleid is één grote gatenkaas. Er wordt zoveel geblunderd dat terroristen nog elke dag nieu we aanslagen kunnen plegen. Dat zegt het Belgische parle ment, dat gisteren de verant woordelijke ministers stevig de oren waste. Een van de jongste blunders: een Mechelse politie man rapporteerde al op 7 de cember vorig jaar het schuila dres van Salah Abdeslam, de terreurverdachte waarop heel België op dat moment druk Minister Kerry: 'Je suis Bruxellois' De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken John Kerry heeft gisteren in het Neder lands zijn steun uitgesproken voor slachtoffers en nabestaan den van de aanslagen in Brus sel. Kerry was in Brussel voor gesprekken met politici uit Eu ropese landen over de bestrij ding van terrorisme. „Het is met de herinnering aan hen in onze harten dat we voor altijd samen naast elkaar moeten staan in solidariteit als vrien den, bondgenoten en part ners", zei Kerry. „Je suis Bruxel lois. Ich bin Brussel" jacht maakte. Toch belandde die tip nooit bij de antiterreur- diensten. Hoe dat kan, wordt nu uitgezocht. De tip was wel correct. Na de aanhouding van Abdeslam blunder twee: Abdes lam werd tussen vrijdagavond en de aanslagen van dinsdag slechts één uur verhoord. Sinds de aanslagen van dinsdag praat de terreurverdachte helemaal niet meer. Ook rond de Zaven- tem-aanslagpleger Ibrahim El Bakraoui werden veel fouten ge maakt. Honderden steunbetuigingen Zo'n 250 mensen hebben het condoleanceregister getekend in de Belgische ambassade in Den Haag. Dit kon tot gister middag. Daarnaast blijven na de aanslagen van Brussel steun betuigingen binnenstromen via e-mail en post, liet een woordvoerder van de diploma tieke vertegenwoordiging we ten. De ambassade heeft meer dan honderd e-mails en zo'n honderd brieven ontvangen. „Het is overweldigend, we voe len ons erg gesteund", aldus de zegsman. „Het doet ons heel veel goeds." ZATERDAG 26 MAART 2016 door Paolo Laconi Eén telefoontje uit België doet alle hoop vervliegen. Elita is omgeko men bij de aanslagen in Brussel. Haar familie is ontroostbaar. Otis (I) en Randall treuren om hun zus Elita. foto Ronald Hissink AMSTERDAM. Enkele honderden mensen kwamen gistermiddag bij een op de Dam in Amsterdam om 'een eendrachtig geluid tegen ter reur' te laten horen. Stop Terrorism PvdA'er Ahmed Marcouch (r) bij de demonstratie op de Dam. foto ANP burgemeester van Amsterdam BRUSSEL BRUSSEL DEN HAAG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 5