Een moai puupje In liefdevolle herinnering ZEELAND 13 Een keiharde werker, geliefd bij iedereen. Met zijn motor als uitlaatklep. Die passie werd Karei de Waal (36) helaas fataal. Een toekomst als loonwer ker is Karei met de paple pel ingegoten. Opa De Waal was het gelijknami ge loonbedrijf in Ossenis- se begonnen, later voort gezet door vader Peter. Met zijn trap- tractortje kwam de kleine Karei al in de loods, zich vergapen aan de échte tractoren en ging hij mee het veld op. „Je moest aan Karei niet vragen wat hij later wilde worden. Die wilde in het bedrijf, niks anders", zegt zus Sas- kia Hoendervanger-De Waal (46) over haar kleine broertje. Die verantwoordelijkheid kwam voor Karei eerder dan verwacht. Va der Peter kreeg de kans niet zijn zoon langere tijd voor te bereiden. Hij stierf zes jaar geleden. Saskia: „Ka- rel heeft dat nooit goed kunnen ver werken. Wel liet hij een tattoo van pa's trekker zetten, als eerbetoon. En sindsdien ging hij elke avond bij on ze moeder (68) eten en stak hij elke ochtend zijn neus even binnen om te informeren hoe het met haar ging." Dertig jaar oud trad Karei in de voet sporen van zijn pa, samen met neef Ed. Het waren grote schoenen om te vullen; hard en lang werken, veel ver antwoordelijkheid. Saskia: „Juist daar om had Karei het nodig af en toe zijn zinnen te verzetten. Hij had een ont zettend hechte groep vrienden rond zich, waarmee hij graag ging stap pen. Hij was actief in carnavalsclub De Dwjèze Mieters, ze hadden in de loods zelfs hun eigen café: d'n Toe- toet, en hij ging graag motorrijden. Pa vond dat niks. Hij kreeg gelijk." Ruim 800 man zat er in de kerk van Kloosterzande bij Kareis uit vaart. In heel Ossenisse hing de dorpsvlag halfstok. De harde werker (altijd drukdrukdruk) wilde op een namiddag in het aardappelpootsei- zoen even zijn zinnen verzetten. „Even relativeren", schrijft Karei als laatste bericht op zijn Facebookpagi- na. Erbij een foto van zijn motor. Sa men met zijn motormaatje Tommy ging hij een eindje rijden. Naar Doel, wat drinken en weer terug. Maar hij kwam nooit terug. Wat er precies ge beurd is, werd nooit duidelijk. Wan delaars zagen dat Karei van zijn mo tor viel, meters werd meegesleurd en uiteindelijk een fatale klap tegen een paal maakte. En zo hard reed hij niet. Saskia: „Ed belde met het bericht dat Karei verongelukt was. Ik ben gaan huilen, gillen. Daarna ging de auto matische piloot aan en begon het ge regel." Het rouwen begint eigenlijk nu pas. Ze heeft niets dan warme herinne ringen aan haar kleine broertje. Die keer dat ze zijn haar knipte („bloem potmodel") en met een jankende Ka- rel achterop de fiets alsnog naar de kapper in Kloosterzande kon. Hij re vancheerde zich later door Saskia (be hept met hoogtevrees) de stuipen op het lijf te jagen door in het reuzenrad in Walibi lekker bovenin te schom melen in de gondel. „Later gingen we samen stappen, nam ik hem op sleep touw. Dat was altijd zo gezellig!" Het gemis is groot. „Nooit meer kan ik hem een frietje brengen op het land. Zijn vrienden roemden hem, omdat ze altijd bij hem terecht konden voor een luisterend oor en je kon ook niks aan Karei misvragen. Karei de Waal Omdat zij zo bijzonder voor hem wa ren, staan ze ook vermeld op de graf steen." De ruim 25 bloemstukken werden op de dag van de uitvaart ver voerd met Kareis trots, zijn New Hol land Blue Power trekker. Saskia zit nog midden in het ver werkingsproces. „Mensen zeggen, je moet weer leren genieten, maar dat is echt nog te vroeg." Streektaal Daè kom een officiële op leiding voe 'niet medi sche plastische chirur gie'. Eindelijk, wan een ööp van die mensen die a dat ongediplomeerd doe, a eêl wat ellende veroorzaekt. De repor tages liege d'r nie om. Ontstoke ogen, oarlellen as ouwe kousen, bul ten op plekken daè ze nie oare te zitten, zwerende memmen en nog vee erger, 'k noait edocht a daè zövee mensen gebruuk van maèk- ten. Dat kom omda je in de meeste gevallen d'r niks van ziet. Zelf kreeg ik de lesten tied geregeld e-mails om je penis te laète vergroa- ten. Waèrom a ze dienke da je mae kleine eschaepe bin dat weet ik nie, mae 'k vind het vrie onfersoenlijk om dat zömae te vraegen. Ik reage- re daè ok nie op, mae ik vroeg m'n eigen wè af of a d'r mannen bin die a dat doe en wat a dat oplevert. Ik bin dat uutgezoeke, gewoon deur op verjaerdaegen en in 't café bie deez' en gene is naevraege te doen. Ik was glad confuus van de reac ties. Meêstal nie direct van de men sen zelf, mae telkens van oare zeg gen. Je lopt mie zoiets ok nie te kóóp. Ik vermoedde a sommige het wè zelf mee'emaèkt mae het nie toe geve en dan verzinne a de buur man dat overkommen is. Ondertus sen weet ik m'n weetje en ik wille julder bie deze waerschuwe, eêl ernstig waerschuwe. Op Kwaedamme mot 'r een man weze die a eêl ontevree was mie z'n fluitje. Onooglijk, kleine en een ietewatje krom. Groas at 'n was, eit 'n ereageerd op zö 'n advertentie voe een penisvergroating. Bie het eêste consult zeie ze direct a at 'n nie voe correctie in aanmerking kwam. Te moeilijk, te vee werk. Die was beter an glad een nieuwen. Die kon kieze uut eên van plastic of eên emaèkt uut een verke. Die koos voe 't leste omdat dan de kans op natuurlijke gevoelens het groatst was. Die wier een moaie pe nis in het vooruutzicht esteld. Ze zou 'n maeke van de verkensstaert: rechte maeke, uutbore, voorzie van een eikel en voorzie van aolle anslu- tingen, een eêl kerwei. De operatie verliep voorspoedig en nae een we ke kon t'n uut het verband. Nae een maend begon 'n te krullen en nae een alf jaer leek 'n meêr op een verke dan op een vent. Die krulle was vreêd lastig. At 'n pisse most vloog 't waeter rond z'n oaren. Die kon gin wc in zonder die te bevu- len. Kwaed en ontevree is t'n vrom egae naè de plastisch chirurg. Het loog er nie om, de man gaf toe a ze beter gewoon verkensvel kunne ge- bruken ao. De natuurlijke staat van het onderdeêl was te vee in takt ebleve. Ze kwaeme overeên at 'n voe d'n elt van de pries een nieuwe operatie zou kriege. De chirurg dee z'n best om noe iets goeds te mae- ken. Van een verkensoare, draaid'n die een moai puupje. Vanwege de kroke die a t'r in zat, was t'n noe ok rechte en stevig. Het zag 'r net echt uut. Opnieuw verliep de operatie voorspoedig en na een weke kon 'n groas weze op z'n nieuwe manne lijkheid. Een vreemde, plezierig bie- kommende ontdekking dee 'n toen a t'n 's aevends mie z'n vrouwe in béde lag. Toen a ze fluusteren at 'n zö een lekker ventje was, dee ok noe wee de oorspronkelijke staat van 't verkensoare z'n werk. Die oard'n dat en kwam recht overèn- de. Die spitst'n, za 'k mae zegge. Helaas ei dat ok nie lange eduurd en noe is 't het van ermoe toch een soort plastic slangetje eworre. Z'n vrouwe die a van plan was een borstvergroating te laete doen, eit 'r a van af ezie. Die ei gewoon een nieuwe bh, maet koepeltente, ekocht en op'evuld nie ouwe nylon kousen. Over wie a 'k het ier ehad dat zeg 'k natuurlijk nie, mae a je er gens in De Zak een verke zie löpe mie mae eên oare, dan zou dat wê 's van die plastisch chirurg kunnen weze. ZATERDAG 26 MAART 2016 Dorpsvlag halfstok voor Karei In deze rubriek praten mensen over verlies, rouw en hoe het leven verder gaat. door Sheila van Doorsselaer Karei de Waal hield van stoer. Ook op zijn werk wilde hij eerste klas materiaal. Hij was dan ook beretrots op zijn New Holland Blue Power tractor, foto privécollectie 1 april 1979 - 25 april 2015 Hebt u ook mooie herinneringen aan een dierbare, die is overleden? En is er een datum die daarom speciaal voor u is? U kunt uw verhaal doen in onze rubriek 'In liefdevolle herinnering'. U kunt con tact opnemen met Ab van der Sluis: 08801-30203, chefnieuws@pzc.nl. door Engel Reinhoudt Beluister de gesproken rubriek op www.pzc.nl/streektaal.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 45