Ei Paasbabbels van Diesch O O O 11 ZEELAND 11 MARGOT MargotVerhaagen schrijft op deze plaats elke week over eten en drinken in Zeeland. Eén ei is geen ei, twee ei is een half ei, drie ei is een paasei.' Wie heeft dat liedje niet gezongen? Ik ging welis waar niet met een paasstok over straat, maar het staat in mijn geheugen gegrift. Eieren liggen regelmatig onder vuur. Zijn ze nu wel of niet gezond? Zelf heb ik een wat te hoog cholesterolgehalte. Mag ik dan wel of juist geen eieren eten? Volgens de nieuwe Schijf van Vijf mogen we er maximaal drie per week. Het lekkerste vind ik een ei dat tussen hard en zacht zit en dan met een plakje zalm op een geroosterde boterham. Man maakt er vaak een mix van met augurkjes, tuinkers en wat mayonaise. Ook niet te versmaden. Mijn andere Mannen zijn dol op een gebakken ei. Vooral de jongste, die maakt voor zichzelf bijna iedere dag wel een omelet of een roerei klaar na schooltijd. Bij voorkeur met een plak bacon. Vroeger aten we tussen de middag al tijd allemaal thuis. Hoe heerlijk was dat; ander half uur pauze! Beetje rommelen en dan sa men aan tafel voordat je weer terug moest naar school of werk. Soms fopten wij mijn va der dan met een lege dop. We aten zelf ons ge kookte ei al op voordat hij thuis was en zetten de lege dop op z'n kop voor hem neer. Telkens was hij weer even verbaasd dat het ei leeg was. En wij blij dat hij er, zogenaamd, intrapte. Voor hem maak ik deze Pasen eieren met zalm: Snij too gram zalm in kleine blokjes en meng er 2 hard gekookte eieren doorheen met wat kappertjes, mayonaise, fijn gesneden dille, peper en zout. Feestelijk te serveren in een le ge dop. Erbij komen Roseval-aardappels, gegaard in de Josper grilloven. Die werkt op houtskool en dat proefje: de aardappeltjes zijn boterzacht, rokerig en fantastisch. Eigenaar Almer vertelt ons later dat ze nog veel meer met de Josper oven van plan zijn. In mei verandert zelfs de restaurantnaam naar 'Roast, by Juuls'. We proe ven nog een lekker kazige pompoengratin maar absoluut favoriet is een ander bijgerecht je, wilde spinazie met ansjovis. Een kom vol umami, drassig en hartig met zoute ansjovis knappertjes. Sexy spinazie, dat is knap. We vechten om de laatste blaadjes. Onze kleine ronde tafel staat bomvol schaal tjes: als nieuwsgierige aagjes hebben we teveel besteld, de portionering was namelijk prima. Voor mij dus alleen thee na, sterke losse groe ne. Disgenoot offert zich op voor de journalis tiek en proeft de chocoladetaart. Dat is bepaald geen straf: brosse bodem, zachte chocolade mousse met vlokken zeezout, strepen karamel en een onverwachts leuke marmeladesaus. We buiken uit met een lichte dessertwijn en bekij ken de bedrijvigheid in de open keuken. Als we die Josper grill eerder hadden gespot had den we misschien toch steak of hamburger be steld, of kip uit de oven. Maar met vooral vis en groenten hebben we ook heerlijk gedi neerd. De mensen van de nieuwe Schijf van Vijf zouden trots op ons zijn. BEOORDELING Voorgerecht Hoofdgerecht Nagerecht Bediening Ambiance Prijs/kwaliteit DE REKENING 1 cassis, twee tonic8,00 Rode quinoa salade klein 900 Burrata 9,00 Flammkuchen zalm 12,00 Kabeljauwfilet 23,50 Pompoengratin 3,00 Frites en mayonaise 4,00 Wilde spinazie3,00 Chocoladetaart 7,50 1 Moscato 5,00 1 Pinot Grigio5,75 1 Aqua Panna 2,50 2 thee5,50 Totaal 97,75 „Die babbelaar-vulling wordt gemaakt volgens een oud recept, bij ons in de fa briek in Koudekerke", ver telt Wouter Nolen van JB Diesch. „Vroeger werden de boterbabbelaars door zowat iedere Zeeuwse boerin gewoon thuis gemaakt met water, suiker, boter, wat zout en een scheutje azijn. Een zwaar werk je en vooral het trek ken van de suikerstren- gen gloeiend heet. Bij JB Diesch hebben ze hier al sinds 1924 een tweedehands machine voor. „Die stamt uit 1800 en doet zijn werk nog steeds goed", aldus Nolen. En hoewel ze het authen tieke willen bewaren, gaan ze bij JB Diesch wel met hun tijd mee. Zo hebben ze ook chocoladerepen met babbelaarstukjes die met or ganic chocolade gemaakt zijn. De link met de babbe laar is bij de producten van JB Diesch nooit ver weg. De 'hard to give and easy to break'-repen van biologische chocoladehartjes zijn de nieuwste loot aan de stam. No len heeft het er maar druk mee. „Er is veel belangstelling voor onze producten, tot in het buitenland aan toe. Daar zijn we natuurlijk erg blij mee. We vinden het ook belangrijk dat de chocolade die we gebrui ken fairtrade en biologisch is. Die kwaliteit proef je terug in onze producten." Die paasbab bels zijn dan ook veel te lekker om te verstoppen. Het paasei wordt ge zien als het sym bool van de eeuwig heid, van wederop standing en vooral van de vruchtbaar heid. Het verstoppen van paaseieren komt uit de traditie dat er eie ren in de akkers werden begraven zodat deze ak kers op hun beurt weer vruchtbaar zouden worden. Als kippen volgens de biolo gische klok leven, leggen ze in de winter geen eieren. Als de dagen langer worden, zo in het voorjaar, beginnen ze daar weer mee. Omdat het paasfeest vaak tevens het einde van de Vasten tijd betekende hadden de mensen dan wel weer zin in een eitje. Het eten van chocolade-eieren dateert al uit de achttiende eeuw. Later wer den die eieren hol. Dat we paaseieren verven, is ook een eeuwenoud gebruik. Nog steeds doen we dat, al dan niet om de eieren in de paastak te hangen en op te eten. Bij firma Diesch uit Middel burg maken ze sinds een paar jaar paaseieren met een zachte vulling van babbelaar, de paas babbels. Ze zijn er in een wit te-, melk- en pure versie. 'We vinden het belangrijk dat de chocolade die we gebruiken fairtrade en biologisch is' ZATERDAG 26 MAART 2016 Butcher's steak, gamba's en flammkuchen zalm. De koks Almer, Simone en Maris (vlnr) aan het werk in de keuken, foto's Ruben Oreel (Prijs/kwaliteit telt dubbel) MIDDELBURG. Pasen is tra ditiegetrouw het moment dat het voorjaar echt be gint. En of je nu wel of niet het woord Pasen wilt gebruiken, zonder paaseieren is het geen echt feest. bcltgische dnctctirle fitifA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 43