Vader slachtoffer krijgt MH17-data niet van VS Tweede Kamer schrapt beladen term uit overheidsdocumenten Ook koning is allochtoon NIEUWS 3 Is de nieuwe maatregel politiek-correcte onzin of schieten we hier ook echt iets mee op? DEN HAAG. Misschien is het niet helemaal toevallig dat het initia tief deze week kwam van SP'er Sa- det Karabulut en PvdA'er Ahmed Marcouch. Zij zijn als Nederland se parlementariërs het toonbeeld van integratie, maar gelden offici eel nog steeds als allochtoon. Dat etiket draag je nu eenmaal, als een van je ouders in het buitenland is geboren. „Het woord doet geen recht aan wie je bent", vindt Marcouch. „Mensen hebben meerdere identi teiten. Ik ben man, Kamerlid, Ma rokkaans, Amsterdams enzovoort. Veel mensen ervaren 'allochtoon' als stigmatiserend." Karabulut: „Mensen die hier geboren en geto gen zijn hebben er last van als 'de ander' bestempeld te worden. Hoogopgeleide kinderen van mi granten denken: ik doe alles per fect, maar ik ben nog steeds geen Nederlander." Een krappe Kamermeerderheid (PvdA, SP, D66, Christenunie, GroenLinks, Kuzu en Öztürk, Par tij voor de Dieren en soPlus) wil van de termen af en roept het ka binet op kritisch naar het eigen woordgebruik te kijken, ook bij se- mi-overheidsinstituten als het CBS en SCP. Het onderscheid is niet meer nodig, vindt de Kamer, zeker omdat het kabinet geen spe cifiek beleid voert voor allochto nen of autochtonen. Het is lang niet de eerste keer dat er stemmen opgaan om het woord allochtoon af te schaffen. Het woord dook in 1971 voor het eerst op in een overheidsrapport en was volgens taalhistoricus Ewoud Sanders al direct omstre den. Het woord diende als vervan ging van de beladen termen 'bui tenlanders' of'gastarbeiders'. Inmiddels heeft 'allochtoon' diezelfde negatieve lading gekre gen. In 2008 riep toenmalig justi tieminister Hirsch Ballin op om het woord niet meer te gebruiken, omdat het valse tegenstellingen zou creëren. Er zijn nieuwe woor den verzonnen, zoals 'nieuwe Ne derlanders' of'medelanders', maar die raakten nooit in zwang. Het woord schrappen haalt dan ook niets uit, denkt VVD-Kamer- lid Sjoerd Potters, die tegen de mo tie stemde. „In heel Nederland wordt onderscheid gemaakt. Je moet ook verschillen kunnen be noemen, bijvoorbeeld als het gaat om taalachterstand. Discriminatie moeten we natuurlijk hard aan pakken, maar daar helpt deze mo tie echt niet tegen. Het tegenover gestelde kan juist gebeuren. Dat mensen het gevoel hebben dat ze politiek-correct moeten zijn en dat dat juist weerstand oproept te gen bepaalde groepen." Onderzoekers worstelen er mee. Ze willen niet bijdragen aan een tweedeling in Nederland, maar ontkomen er tegelijkertijd Volgens de officiële definitie ben je allochtoon als een van je ouders buiten Nederland is geboren. Dat maakt van Willem- Alexander ook een allochtoon, zijn vader Claus was immers een Duitser. De prinsesjes zijn zelfs 'niet-wes- terse allochtonen', omdat ko ningin Maxima uit Argenti nië komt. Westerse allochtonen heb ben volgens het CBS een ach tergrond uit Europa (behalve Turkije), Noord-Amerika en Oceanië, Japan of Indonesië. Dat laatste land wordt als 'westers' beschouwd, omdat het vroeger Nederlands-In- dië was. niet aan om onderscheid te ma ken. Dat is ook nuttig, zegt socio loog Arjen Leerkes van de Eras mus Universiteit, anders weten we niets over bijvoorbeeld discri minatie op de arbeidsmarkt. Hij pleit ervoor om de kinderen van migranten voortaan aan te duiden als 'eerstegeneratieautochtonen', waarmee je aangeeft dat ze erbij horen. Onderzoeker Marjolijn Distel brink van het Kennisplatform Inte gratie Samenleving probeert het begrip allochtoon in haar rap porten al zoveel mogelijk te ver mijden. Liever benoemt ze speci fieke groepen, als dat relevant is, zoals 'Turkse Nederlanders'. „Ik vind dat niet politiek-correct. Het sluit aan bij de realiteit: er is veel diversiteit. Ook onder autochtone Nederlanders. Als onderzoekers hebben we een maatschappelijke verantwoordelijkheid om daar goed mee om te gaan. Anders draag je onbedoeld bij aan een tweedeling in Nederland." De PvdA en SP hopen dat de overheid het goede voorbeeld geeft en de term ook op straat uit de mode raakt. Karabulut: „Ik heb niet de illusie dat je hiermee alle problemen oplost, maar het draagt bij. Daarnaast moet het ka binet nu echt iets gaan doen aan gesegregeerde buurten en discri minatie op de arbeidsmarkt." Minister Lodewijk Asscher zegt in een reactie dat hij de term zelf al niet meer gebruikt, maar een simpele zoekactie leert dat dat niet helemaal klopt. 'Allochtoon' duikt nog geregeld op in brieven en onderzoeken van zijn ministe rie van Sociale Zaken. De Kamer draagt hem nu op daar iets aan te doen. „Ik wil graag kijken of het beter kan", stelt de vicepremier. „Ik ben er voor om aan te duiden wat iemands achtergrond is, als dat relevant is. Maar de verdeling van dit land in tweeën voegt niks toe." „Ik zeg zelf ook allochtoon als dat nodig is. Dat vind ik geen kwaad kunnen. Het is geen slecht woord. Het maakt niet uit hoe je ons noemt, ik vind het veel belangrij ker dat we eikaars cultuur respec teren. We zijn allemaal hetzelf de." „Ik maak me er niet druk om als ze me allochtoon noemen. Dat maakt me echt niet uit. Ik voel me niet buitengesloten. Ik werk hier, heb Nederlandse vrienden, Marokkaanse vrienden. Als ze zo veel problemen hebben met het woord allochtoon, waarom willen ze dan wel Marokkaanse Neder lander gebruiken? Dat suggereert hetzelfde." „Het woord allochtoon vind ik niet prettig. Het lijkt of ik een bui tenlander ben - ik ben bruin - maar ik ben hier geboren en geto gen. Ik vind Surinaams-Hindoe staanse Nederlander een betere aanduiding. Ik ben echt Nederlan der, maar heb ook Surinaams-Hin doestaanse roots. En daar ben ik trots op." „Ik heb niets met het woord al lochtoon, maar ik heb er ook niets tegen. Als iemand dat tegen me zegt, voel ik me niet beledigd of op een negatieve manier aange sproken. Ik denk dat er belangrij kere dingen zijn om ons druk over te maken. Bovendien, hoe weet je of iemand Turks-Neder lands of Marokkaans-Nederlands is? Allochtoon is zo'n ingeburgerd begrip. Ik vind het geen nuttige discussie." foto's Jan de Groen HILVERSUM. De Verenigde Staten zijn er nog steeds van overtuigd dat MH17 is neergehaald door een BUK-raket, afgevuurd vanuit rebellengebied in Oost-Oekraï- ne. Waarop ze dit baseren, wil len ze echter niet zeggen. Dat blijkt uit het antwoord van minister van Buitenlandse Zaken John Kerry aan Thomas Schansman, vader van Quinn Schansman, die omkwam bij de MHt7-ramp. Thomas Schansman had de Amerikanen schriftelijk ge vraagd over welke informatie zij beschikken, zoals mogelijk satel liet- en radargegevens. Ook ver zocht hij deze te geven aan het internationale onderzoeksteam. In zijn brief aan Schansman schrijft Kerry niets over de aard van de informatie. Hij herhaalt zijn inschatting van drie dagen na de ramp. Die is 'onveranderd' en in lijn met het rapport van de Onderzoeksraad: „Vlucht MH17 is neergeschoten door een BUK- luchtdoelraket, afgevuurd vanuit separatistengebied in Oost-Oek- raïne." Momenteel wordt bekeken hoe delen van informatie die de VS eerder aan de militaire inlich tingendienst MIVD heeft gege ven openbaar kunnen worden ge maakt, zodat ze zijn te gebruiken in een strafproces. EXCUSES IN INDONESIË ZATERDAG 26 MAART 2016 De allochtoon bestaat niet meer door Deborah Jongejan KARIMA MAHDI (48) Marokkaanse Nederlander, eerste generatie MOHAMED AYACHI (29) Marokkaanse Nederlander, tweede generatie WANDANA GAJADIEN (30) Surinaams-Hindoestaanse Nederlander, tweede generatie NORMAN (65) Arubaanse Nederlander, eerste generatie JAKARTA. Minis ter Koenders (Buitenlandse Za ken) bezocht gis teren Balongsari, het vroegere Ra- wagede waar Ne derlandse militai ren in 1947 een bloedbad aan richtten. Hij sprak daar met Lasem, een van de nog levende weduwen die bij het bloedbad hun man verlo ren. Koenders bood haar na mens Nederland nogmaals excu ses aan. foto Bay Ismoyo/ AFP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 3