'Elke week euthanasie op 200 kalfjes' Grote beleggers: 'Als dit een pr-stunt is, is het een heel dure' 25 WhatsApp populairste app Economie VS groeit sterker Oliereus richt zijn pijlen op een windpark op de Noordzee. De stap duidt op een koerswijziging, zeggen investeerders. Van de Weerdhof met ruzie weg bij Wehkamp Volgens onderzoeksbureau Telecompaper staat WhatsApp op 92 procent van alle smartphones in Nederland. Een jaar eerder was dat 87 procent. Bijna de helft van de smartphones is uitgerust met een streamingapp, zoals Spotify. 21:35 vf De Amerikaanse economie is in het laatste kwartaal van 2015 met 1,4 procent op jaarbasis ge groeid. Eind februari werd nog een groei gerapporteerd van 1 procent, na een schatting van 0,7 procent. DEN HAAG. Nog maar twee maan den geleden stemden de aandeel houders van Shell in met de over name van het Britse energiebe drijf BG, voor ongeveer 50 miljard euro. Niets wees erop dat Shell van plan was het over een andere, groenere boeg te gooien. De be drijfsleiding toverde zelfs een nieuw konijn uit de hoge hoed om vragen te pareren van kriti sche aandeelhouders, die zich zor gen maakten over de impact van het bedrijf op het milieu. Ineens was Shell niet die mach tige oliereus van weleer, maar een klein radartje in het mondiale spel. Topman Ben van Beurden be nadrukte dat zijn bedrijf'slechts 2 procent van het wereldwijde ener giesysteem' vertegenwoordigt. De olie- en gasproductie terugschroe ven zou 'geen enkele impact' heb ben. „Ik pomp alles op wat ik kan oppompen", zei Van Beurden daar om, in de beste Shelltraditie. We zijn acht weken verder. In de tussentijd heeft Shell in het jaarverslag 'grootschalige investe ringen' in onder meer zon en wind aangekondigd, zonder daar concrete cijfers aan te koppelen, én lekte uit dat het bedrijf gaat meebieden op een groot wind- park voor de Zeeuwse kust. Zijn het de voortekenen van een koerswijziging? Of is het voor de bühne? Als het een pr-stunt is, is het een heel dure, zegt Harmen Geers. Hij spreekt namens pen sioenuitvoerder APG, dat voor ver schillende fondsen de beleggin gen beheert. Een windpark als dat voor de Zeeuwse kust, met een vermogen van 700 megawatt, kost al gauw een paar miljard euro. Ook Paul Koster, directeur van de Vereniging van Effecten Bezit ters (VEB), gelooft niet dat Shell zich puur voor de schone schijn met een Nederlands windpark wil afficheren. „Shell stapt pas ergens in als ze rendement zien." De voormalige Koninklijke Olie meent het dus serieus. Maar om van een échte omslag te kun nen spreken, is het nog veel te vroeg. Een windpark op zee kost weliswaar miljarden euro's, Shell draagt die investering, als het de uitgeschreven tender wint, niet al leen. Het bedrijf zit in een consor tium met Eneco, Van Oord en de Deense windmolenbouwer Ves tas. Een flink deel van het bedrag zal bovendien van externe finan ciers komen. De totaalinvestering voor Shell zal dus een stuk lager uitvallen dan de totale kosten van het windpark. Niet vele miljarden, maar eerder een paar honderd mil joen of een miljard, of iets in die orde van grootte. Nog steeds veel geld natuurlijk, maar voor Shell niet uitzonderlijk. Ter vergelijking: in 2015 investeer de het bedrijf ruim 25 miljard eu ro, in 2013 zelfs meer dan 40 mil jard euro. „In het grote schema der dingen zou dit windpark een relatief kleine investering zijn", zegt Koster. „Maar wel een stap in de goede richting." Dat deze uit spraak komt van de VEB, een club zonder duidelijk ideologisch mo tief, is veelzeggend. Dat betekent dat niet alleen de geitenwollensok- kentypes onder de aandeelhou ders verandering van de Shell- koers willen, maar ook de beleg ger die er voor dividend en rende ment in zit. Juist omdat dat divi dend en rendement volgens hen in gevaar komt, als Shell op dezelf de voet doorgaat. Koster: „Con form het klimaatakkoord van Pa rijs móet Shell zijn C02-uitstoot verlagen, en op den duur zelfs eli mineren. Ik hoop dat deze stap het bewijs is dat Shell de conse quenties van het klimaatakkoord serieus neemt." Ook de overname van BG Group, toch een hardcore 'fossiel' bedrijf, is een goede stap, zegt APG-woordvoerder Geers. „Als je dieper kijkt, draagt de overname van BG bij aan het schoner maken van Shell. Gas is minder vervui lend dan olie." Een 'genuanceerde verduurzaming' is het, zegt Geers. Wat Koster betreft mag het nog veel radicaler en moet Shell zich publicitair niet langer verstoppen. Shell is, in tegenstelling tot wat Van Beurden beweert, namelijk geen klein radartje in het grote ge heel. „Shell is onontbeerlijk." ZWOLLE. Topman Gert van de Weerdhof is afgelopen week met ruzie vertrokken bij Wehkamp. Ook de financieel directeur wordt per april vervangen, maar dat heeft te maken met 'privéomstan- digheden'. Het moederbedrijf van Wehkamp, RFS Holdings, werd vorig jaar overgenomen door de Britse investeerder Apax. Daarna ontstond onenigheid over de te volgen koers, waarop de topman de eer aan zichzelf hield. Waar het conflict precies over ging, kon de woordvoerder niet zeggen. „Maar het heeft niets te maken met de prestaties van Wehkamp." De Brit Jonny Crowe neemt het roer bij Wehkamp voorlopig over. Dat meldt staatssecretaris Martijn van Dam van Economische Za ken (PvdA). Hij zegt dat het onac ceptabel is dat gezonde kalveren om deze reden worden gedood. Begin deze maand berichtte deze krant over het probleem, dat is ontstaan na de beëindiging van de melkquotering. De snelle groei van het aantal koeien op melkveebedrijven in Nederland heeft geleid tot een kalverover- schot. Sinds april 2015, het mo ment dat de Europese regeling werd afgeschaft, zijn volgens Van Dam 5 procent meer kalveren ge boren. Te veel voor de gespeciali seerde mestbedrijven van de zoge heten nuchtere kalveren. Om melk te blijven geven, moet een koe jaarlijks een kalf krijgen. Die jongen worden vlak na de geboorte bij de koe wegge haald. Ze groeien apart op. Slechts een deel van de kalveren wordt gebruikt om oude melk koeien op termijn te vervangen. De 'restproducten' - veelal de stierkalfjes - worden op gespecia liseerde bedrijven gemest ten be hoeve van de vleesproductie. De ze kalfsvleesproducenten hebben een voorkeur voor kalveren die al wat vlees op de botten hebben. Daarom importeren ze ook zwaar dere kalveren uit het buitenland. De kalveren worden van bedrij ven tot in de Baltische staten naar Nederland vervoerd. Voor te lichte Nederlandse kalveren is Cijfers ministerie: van de kalveren krijgt 1 procent een spuitje of wordt direct afgevoerd naar een slachthuis geen plaats. Van de kalveren die de Nederlandse melkveebedrij ven verlaten, krijgt daarom 1 pro cent een spuitje of wordt recht streeks afgevoerd naar een slacht huis, blijkt uit cijfers van het mi nisterie. De melkveesector, de kal- versector en veehandelaren heb ben vorige week een plan gepre senteerd dat daaraan een einde zou moeten maken. Afgesproken is dat kalveren die na veertien da gen nog geen 36 kilo wegen - en als te licht worden beschouwd - nog zes dagen op de bedrijven kunnen blijven. Daarnaast wordt een 'kalfvolg- systeem' ingevoerd, zo hebben LTO Nederland, de Nederlandse Zuivel Organisatie en de branche vereniging van kalverhouders af gesproken. Een concrete oplos sing voor alle lichtgewichtkalve ren hebben ze echter nog niet. Van Dam laat weten dat hij het plan gaat bestuderen en dit voorjaar met een reactie komt. ZATERDAG 26 MAART 2016 Economie Shell doet nooit zomaar iets door Sander van Mersbergen 25 In 2015 investeerde Shell ruim 25 miljard euro, in 2013 zelfs meer dan 40 miljard euro. In dat licht bezien is de geplande investering in het windpark een kleinigheid door Annemieke van Dongen DEN HAAG. Elke week worden ge middeld tweehonderd kalveren geëuthanaseerd of afgevoerd naar slachthuizen omdat ze te licht zou den zijn voor de kalfsvleesproduc tie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 25