Varen is mijn wereld Laatste boot naar Zijpe mm Fotograaf C.W. Bauer Biografische roman over Jan Toorop NIEUWS 19 Zomer in Zeeland met schilder Jan Toorop. Henny van Kesteren vangt de kunstenaar in een roman. Jan Toorop een bevlogen Javaan Henny van Keste ren (1949) schrijft biografi sche romans. In 2013 verscheen Haar laatste mees terwerk, een roman over schilde res Charley Toorop. Een jaar later publiceerde ze Valentine, de kleu ren van haar ziel, over schilderes Valentine Prax, echtgenote van beeldhouwer Zadkine. Nu heeft ze voor het eerst een man als on derwerp gekozen: Jan Toorop, een bevlogen Javaan. De schrijfster had een logopo- distenpraktijk en woont sinds 1978 in Zeeland. Ze verzorgde spraak- en stemlessen aan de Ho geschool Zeeland. Na haar logopo- distenloopbaan legde ze zich in eerste instantie toe op het schrij ven van poëzie en verhalen. De onderwerpkeuze voor haar ro mans - zo laat ze in haar biografie op het boekenweblog Zeelandge- boekt weten - komt voort uit haar 'feministische vrouwvisie en haar interesse voor kunst'. Ze zegt ook: „Mijn voorkeur gaat uit naar een vrouwelijke hoofdper soon, omdat die in de geschiede- "T" an Willemsen (1959) in Vlis- I singen is al ruim twintig jaar I vrachtwagenchauffeur. Voor die tijd zat hij op het water, bij Wijsmuller en bij de Provin ciale Stoomboot Dienst (PSD). Vorig jaar debuteerde hij met 400 ton dea dweight, een bundel met verhalen over de Rotterdam se kapitein Dirk van Kampen en zijn bemanning op de kustvaar der GERDA. Inmiddels is hij toegetreden tot de groep 'maritieme schrij vers', die een eigen website heeft opgericht. Ook Ruud Paesie uit Middelburg duikt in de leden lijst op. Vorige week werd op de bo- tenshow HISWA in Amsterdam de bundel Varen is mijn wereld ge presenteerd (Uitgeverij De Alk, 17,90 euro). Willemsen schreef daarin één van de in totaal negentien verha len. Hij verhaalt over het koop vaardijschip Brenda, dat in 1939 op een mijn loopt. De jonge stuurman Cor Duits is de enige overlevende. nis toch minder genoemd wor- den."Hoe ze deze keer dan toch bij de schilder Jan Toorop (1858- 1928) terecht kwam: „Dat kwam door mijn eerste boek over Char ley Toorop. Toen werd mijn nieuwsgierigheid naar haar vader gewekt, ook vanwege zijn langdu rige verbondenheid met Dom burg, het dorp waar ik dikwijls kom. Daar staat nog steeds de re plica van het tentoonstellingsge bouwtje dat begin twintigste eeuw door Toorop werd ontwor pen." Het boek verschijnt in een pe riode, dat er veel over Jan Toorop te doen is. In het Gemeentemu seum van Den Haag is tot en met 29 mei een overzichtstentoonstel ling van zijn werk te zien. Morgen wordt in het Marie Tak van Poortvlietmuseum in Domburg - de replica van het Tooropgebouwtje - een expositie geopend, waar een wand voor Toorop is gereserveerd. De biografische roman van Henny van Kesteren begint als de tienjarige Jan Toorop per vracht schip Java verlaat. De schrijfster: „Toorops Indische afkomst heeft veel invloed gehad op zijn kunst. Daarom heb ik de titel van het boek zo gekozen." De nadruk ligt vervolgens op Toorops Domburgse jaren. Zijn uit Ierland afkomstige vrouw An nie Hall en zijn vriendin Miek Janssen komen uitgebreid aan bod. Ook Piet Mondriaan en doch ter Charley spelen een belangrij ke rol. De juridische strijd om het schilderij Gebed voor de maaltijd (1907) vormt het slot van het boek. Het werk - nu in Den Haag te zien - kon in 2008 door het Zeeuws Museum worden aange kocht. www.pzc.nl/zeelandgeboekt Is zijn leven interessanter dan zijn literatuur? Dat meende ik altijd over Leo van Breen, in 1906 geboren in Goes, in 1988 gestorven in Taormina (Sici lië) en daar ook begraven, naast de man uit zijn leven, Jos Krop. Maar laatst stuitte ik op twee prachtige gedichten die me op an dere gedachten brachten. De poë zie wint het van de persoon in 'Na een nacht' en 'Herberg', allebei uit de bundel Het kwartet (1937). 'Na een nacht' is opgedragen aan J„ welbekend. Aan een samen zijn herinneren slechts een 'drie tal haren,/ die aan een bedstijl ble ven'. Over een nacht van verleiding gaat ook 'Herberg' met de regel 'Hoe laat de laatste boot vertrekt aan Zijpe?' Het is wijs die boot te missen: 'Ge krijgt een ledikant/ voor twéé.' Plus een sprei van 'ech te kant'. En het allerbelangrijkste: de waardin is bereid 'haar ene oog' dicht te knijpen. Leo van Breen begon zijn dich terlijke loopbaan ambitieus. De poëzie moest anders, verkondigde hij in 1934 nadrukkelijk vanuit 'Die blauwe scuut', zijn huis te Renesse. De dichtkunst diende be- Leo van Breen 1906-1988 vrijd van 'bloedeloos temen' en al lerlei andere narigheid. Nog beter was om heel de samenleving te veranderen: 'Dit nationale kudde- land, met zijn verdorde/ doodskop- pig wanbeleid, verdient de strop:/ De burgergeest moet doodgeran seld worden!' Intussen schreef hij ook brave stukjes, zoals 'Zeeland opnieuw ontdekt', in 1931 opgenomen in het toeristentijdschrift Ons Neder land. 'Schouwen is heerlijk een zaam,' weet hij. 'Het Zeeuwsch-Vlaamsche landschap bekoort minder,' meldt hij, 'het mist de sappigheid van het Zuid-Bevelandsche'. Hij ver liet Zeeland, uiteindelijk heel Ne derland, want grote verwachtin gen liepen op grote teleurstellin gen uit. In 2007 publiceerde Lo van Driel een liefdevol artikel over de dichter in het tijdschrift De Parel duiker. Twintig jaar eerder had Dick Welsink in een ander literair blad, De Tweede Ronde, aandacht voor hem gevraagd. Welsink ontving sombere berichten én sombere ge dichten vanaf Sicilië. 'De goden hebben tot mijn val besloten', dichtte de oude Leo van Breen. Alsof hij in plaats van in de veelbe lovende herberg in Zijpe te blij ven toch nog op de fatale laatste boot was gestapt. In het nieuwe nummer van het tijdschrift Zeeland een uitgebreid portret van foto graaf Carl Wilhelm Bauer (1844-1911). Aanleiding is de schenking vorig jaar zomer van elf foto's aan het Zeeuwsch Ge nootschap. Ze vormen een aan vulling op de reeds bestaande collectie van 230 afbeeldingen. Verder aandacht voor het 50-ja- rig bestaan van de Werkgroep Geologie van het genootschap, en een verhaal over uitheemse planten en dieren in Zeeland. Zeeland geboekt ZATERDAG 26 MAART 2016 Een bevlogen Javaan in beeld door Henny van Kesteren Uitgeverij De Klimmende Ster 176 pagina's 19,95 euro Henny van Kesteren: „Toorops Indische afkomst heeft veel invloed gehad op zijn kunst." foto Lex de Meester door Jan van Damme door Mario Molegraaf

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 19