om--V J Huawei P8 21,- hollands nieuwe. 23-jarige studente schrijft geschiedenis in fameuze Boat Race over de Theems 1!l NIEUWS 15 Anders dan vrouwen die haar voorgingen, vaart zij op dezelfde dag en over hetzelfde parcours als de mannen. Ouders willen geld Bart van U. voor begrafenis vermoorde zus M I1 10^0 iel In het pikkedonker met de trein naar de training. Roeien in gam mele boten. Omkleden in een houten schuur. Dringen voor één wc. Bij gebrek aan een douche rillend van de kou naar college. En de wedstrijd varen op een ander stuk van de rivier. De glamour van de Boat Race tussen de universitei ten van Oxford en Cambridge ging tot vorig jaar aan de vrouwen voorbij. Joanneke Jansen plukt als eerste Ne derlandse de vruchten van de verande ring. De vrouwen doen niet meer on der voor de mannen. „Zoals het hoort", vertelt ze in de eetzaal van de Britse Thames Rowing Club. Links rijdt ver keer stapvoets over Hammersmith Bridge, aan de overzijde ligt Craven Cottage, het stadion van Fulham. Zondag zal Jansen, op positie drie in de Blue Boat, deze markante plekken passeren met een helikopter boven haar hoofd. Al scheelde het weinig. Ze werd tot haar schrik tijdelijk uit de boot - 'de beste die te krijgen is' - ge zet. De selectie was al bekendgemaakt. Foto's van de officiële weging stonden al op internet. „Ik werd door de coach apart genomen", blikt Jansen terug. „Ze wilde kijken of het met een ander meisje toch niet harder ging." Haar ver vangster kreeg twee weken de tijd om zich te bewijzen. Intussen hield ze zich fit in de reserveboot. Uiteindelijk volgde een onderlinge race. „De tijden zijn niet bekendgemaakt. Wel kreeg ik mijn plek terug." Jansen haalt haar schouders op. Van de acht roeisters geldt zij als de minst sterke. Ze moest elke ochtend ner veus kijken of haar naam nog wel op het bord stond. De af valrace was fysiek en men taal zwaar, de tijdelijke ver banning keihard. Nu, vrij van spanning, relativeert ze haar rol op filosofische wijze. „Als je de beste bent in de boot gaat de rest langzamer dan jij. Nu gaat iedereen sneller. Dat is misschien wel prettiger." Afvallen zou een kleine ramp zijn geweest. Haar zou dan de kans zijn ont nomen om over het Championship Course te roeien. De reserveboot racet een dag eerder in water zonder getij en de 300.000 mensen langs de kant. Het zou haar zelfvertrouwen ook een knauw hebben gegeven. „Als ik er gens hard voor werk, ben ik gewend dat het dan ook lukt." Jansen, die een master toegepaste wiskunde volgt, kan afzien. In Utrecht, waar ze bachelors in rechten en wiskunde haalde, roeide ze in de lichte categorie. Om aan de ge- wichtseis van 57 kilo te voldoen, hon gerde ze zich uit. Jansen hoorde welis waar bij de nationale top, maar oogde uitgemergeld. „Alles draaide om de weegschaal", zegt ze. „Ik werd er gek van. Daarom ben ik een jaar ge stopt om hier weer te begin nen. Nu ben ik 10 kilo zwaar der." Anders dan Utrecht, waar docenten tentamens voor haar uitstelden, krijgt ze in Oxford geen hulp. Jansen roeit in het geniep. „Ik kreeg het advies niets te vertellen tegen mijn supervisor", geeft ze aan. „Ze vin den dat je studie op één moet staan. Als je vertelt dat je roeit, willen ze dat je stopt." Haar geheime missie viel niet op. Jansen presteert zo goed, dat ze vol gend jaar kan promoveren. Jansen houdt van de regelmaat die roeien met zich meebrengt. Het dwingt haar efficiënt met tijd om te gaan. In het busje naar de training - haar minderbedeelde voorgangsters moesten met de fiets - zat ze met stu dieboeken op schoot. Het grootste offer maakte ze op sociaal vlak. Vrienden van de roeivereniging in Utrecht werd verzocht een bezoek uit te stellen. Zelf liet ze alle ge neugten in Oxford structureel aan zich voorbijgaan. Het raakt haar niet. Sinds haar 16e roeit ze dagelijks een of twee keer, op de ingelaste pauze van één jaar na. „In die periode liep ik veel hard", vult ze haastig aan. De teugels laten vieren na de Boat Race doet ze evenmin. „Dan ga ik heel hard studeren. Streng? Ik moet een paar we ken doorbikkelen." Wel wil ze 'formal dinners' gaan aflopen in eetzalen als in de Harry Pot- ter-films. „Dan trek je een mooie jurk aan, je toga en je mantel", zegt ze glunderend. De aanstaande Boat Race maakt haar enthousiaster. „Zo leuk en veel groter dan ik had beseft. En heel mooi dat de vrouwen voor de tweede keer erbij mogen zijn. En ik ben be nieuwd hoe dat is als een heli kopter boven je hoofd vliegt." Mensen gewond na instorten dak In Gorinchem zijn gistermid dag zes mensen gewond ge raakt toen het dak van diensten centrum De Bogerd aan de W. de Vries Robbéweg instortte. Op dat moment waren er tien tallen mensen binnen. Drie mensen werden bedolven on der het puin, maar alle verwon dingen bleken mee te vallen, meldde de politie. De slachtof fers zijn afgevoerd met ambu lances. Hoe het dak kon instor ten, is nog niet duidelijk. Bouw toezicht stelt een onderzoek in. VS: nummer twee IS in Syrië gedood De nummer twee van terreur beweging Islamitische Staat is omgekomen in Syrië. Dat heeft de Amerikaanse minister van Defensie Ash Carter gisteren bekendgemaakt. Ook andere sleutelfiguren van IS werden ge dood. De commandant, die te vens een religieuze rol bekleed de, stond bekend onder diverse namen, waaronder Abdar Rah man Mustafa al-Qaduli. Ook een kopstuk dat verantwoorde lijk was voor het uitbetalen van strijders werd gedood. De ouders van Bart van U. wil len dat hun zoon opdraait voor de kosten van de begrafenis van zijn zus Loïs, die hij net als oud-minister Els Borst heeft vermoord. Het tekent de moei lijke positie van de familie van Van U. tijdens de rechtszaak te gen de 40-jarige Rotterdam mer, die dinsdag begint. Ze zijn zowel nabestaande als fa milie van de moordverdachte. De familieleden maken ook ge bruik van hun spreekrecht. De nabestaanden van Els Borst hebben aangegeven dit niet te doen. Zij dienen ook geen vor dering in voor geleden schade. De rechtszaak komende week zal vooral draaien om de vraag of Van U. toerekeningsvatbaar was ten tijde van de moorden op Els Borst in 2014 en zijn zus in 2015. Van U. heeft beide moorden bekend. Hij verklaarde dat hij van God de opdracht kreeg de verant woordelijke voor de euthanasie wet te vermoorden, Els Borst. Over Loïs zei de Rotterdammer dat hij moest kiezen tussen haar of zijn eigen leven. „Ze wilde euthanasie op mij ple gen", stelde hij. J O V. 1 9 1200MB/MIN/SMS TOTAAL P/MND hollandsnieuwe.nl/pzc Liever alleen Sim Only? Nu Sim Only 1200 slechts 12,- p/mnd! ZATERDAG 26 MAART 2016 Joanneke in de race der races door Geert Langendorff foto's Getty Images GORINCHEM ROTTERDAM WASHINGTON Verrassend voordelig! rj. r l GÜOgk io* SM"* CMW 0 D Bij hollandsnieuwe ben je verrassend voordelig mobiel. Zo krijg je de Huawei P8 nu in combinatie met 1200 MB/min/sms voor slechts 21,- per maand. Voor het toestel t.w.v. 379,- betaal je bij ons slechts 216,-. Je kunt het toestel in één keer betalen of in termijnen van 9,- per maand. Voor het abonnement betaal je 12,- per maand. Je sluit een abonnement af voor 2 jaar en de eenmalige kosten zijn 30,-. Deze actie is geldig tot ten minste 31 maart 2016.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 15