Peter Langhout Reizen met Hem in de weg staan' c629 ïc299 PORTRET 13 1 Niemand kon om Tho- ny Kraamer heen. Met zijn excentrieke kleding, lipgloss en gestylede wenkbrau wen trok hij alle aan dacht. Daar genoot hij van. Hij sprak iedere week met andere mannen af. In de homoscene noemden ze hem 'wandelende gaykrant'. Voor de nieuwste roddels moest je bij hem zijn. Drie jaar later is alles anders. Hij weet het zeker: hij wil nooit meer een relatie met een man. „God is zoveel groter dan seksuele gevoe lens." De toon is gezet. Thony is gepas sioneerd, gedreven en vooral vol van God. De tijdens het uitgaan als vrouw verklede en opgemaakte jon geman die genoot van bijna dagelijk se afspraakjes met verschillende man nen, vertelde vorig jaar in het televi sieprogramma Jinek dat hij geen rela tie meer met een man wilde en kon aangaan, vanwege zijn bekering. Het zorgde voor een storm aan kritiek op sociale media; niet iedereen begreep hem. „Ik ben niet genezen van mijn ho moseksuele gevoelens, maar God heeft me laten zien dat relaties met mannen mijn band met Hem in de weg staan. God vraagt daarom van mij geen relatie meer met een man aan te gaan. Ik heb dus nog steeds ge voelens voor mannen, maar die leg ik bij God neer. Ik merk dat dit helpt, want deze gedachten verdwij nen steeds meer naar de achter grond." „Wat God uiteindelijk met mijn homoseksualiteit doet, weet ik niet. Misschien blijf ik vrijgezel, mis schien brengt God ooit een vrouw op mijn pad. In ieder geval ga ik niet zelf op zoek naar een vrouw. Er zijn zoveel voorbeelden dat dit helemaal mis gaat. Dat wil ik niet voor mezelf, maar ook niet voor een vrouw." „God is zoveel groter dan seksuele gevoelens. Een relatie met Hem is veel waardevoller dan die met een mens. Mijn identiteit ligt ook niet in mijn homo-zijn, maar in Christus. Hij wil ons vrijmaken. Ik doe dit dan ook niet uit een plichtmatig moeten, maar uit vrijwillige liefde. God wil ook helemaal geen koude religie, waarbij je puur leeft naar de regels. Hij wil juist een liefdevolle relatie." Wanneer kwam het keerpunt van extra vagante homo naar volgeling van Jezus? „Tot drie jaar geleden liep ik opge maakt rond in een strak leren jasje en met een Michael Korshandtas. Als ik uitging, verkleedde ik me als vrouw. Dan val je wel op in Goes. Ik genoot van alle aandacht. Via da- tingsites sprak ik wekelijks met ver schillende mannen af Ook ging ik re gelmatig naar gayclubs in België. Zo ook met Pinksteren. Met een vriend was ik op een feest in Brussel. Het was waanzinnig: drie verdiepin gen vol mannen, drugs en drank. Mannen die mij als jong snoepje zagen en naar me lonkten. Ook veel oudere mannen die een minderjari ge, allochtone privé-gigolo bij zich hadden. Ik was ver bijsterd toen ik de bovenste verdieping opkwam. Zoiets had ik nog nooit gezien. Het was één grote orgie, iedereen kronkelde over elkaar heen." „Ik werd misselijk en duizelig en wilde er zo snel mogelijk weg. Ik zakte in elkaar, mensen brachten me naar buiten. In de auto heb ik al le ellende, eenzaamheid en leegte die ik al die tijd had weggestopt er uit gehuild. Dit wilde ik nooit meer." „Nee, voor dit inzicht heb je God inderdaad niet nodig. Iedereen ziet op een gegeven moment in dat zo'n situatie niet gezond is. Mijn beke ring kwam later pas. Een paar dagen na Brussel ging ik langs bij mijn ouders. Een tijd had ik niet thuis ge woond, omdat ik me niet meer aan de huisregels kon houden. Dan gin gen zij bijvoorbeeld zaterdagavond op tijd naar bed om fris in de kerk te zitten en was ik me aan het opma ken om uit te gaan. Dus woonde ik bij een vriend. Maar dat wilde ik niet meer en gelukkig mocht ik gelijk te rugkomen naar huis. Uit respect voor mijn ouders ging ik weer met hen mee naar de kerk. Er was een kringavond over leven in dienst van God. Zelf had ik hier toen natuurlijk niks over te vertellen, maar ik wilde er wel graag bij zijn om te horen hoe deze mensen dat deden." „Wauw, dat was zo puur en echt. Zij straalden hoop, liefde, rust en ze kerheid uit. En dat had ik niet. Ik wil de altijd drukte om me heen. Geluid, mensen, ik wilde niet alleen zijn. An ders ging ik nadenken en overviel de leegte en de eenzaamheid me. Ik was jaloers op ze, dit wilde ik ook. THONY KRAAMER Vroeger al hoor, maar het kwam er nooit van. „Het werd me steeds dui delijker. Het enige dat mij voor zo'n relatie met God in de weg stond, was mijn verkering met mijn toenmalige vriend. Dat was mijn eerste serieuze relatie, die zo'n vier maanden duur de. Die relatie ging ook echt om de persoon zelf, niet zoals daarvoor om uiterlijk, status of geld. Maar toch was ik overtuigd dat ik er een punt achter moest zetten. Ik vond dat heel moeilijk. Niet voor mezelf, maar voor hem. Ik wilde hem geen pijn doen, want ik hield van hem." „Maar ik moest wel. Hij begreep het niet. Toch zijn we goed uit el kaar gegaan: nadat ik vertelde dat ik voor God wilde leven en dus niet meer met hem sa men kon zijn, hebben we nog een drankje gedronken. Nooit heb ik terugverlangd naar een relatie met een man." „Natuurlijk ben ik er niet trots op, maar spijt heb ik niet. God gebruikt alles ten goede, staat in de Bijbel. Daarom ben ik er toch dankbaar voor dat ik dit allemaal heb meegemaakt. Zo weet ik hoe het is om zonder God te leven en kan ik me in anderen verplaatsen. Naast ze staan, in plaats van boven ze. Ik ben ook blij dat ik van mijn ouders - die christelijk zijn - de ruimte kreeg om te experimenteren. Ze zijn altijd voor me blijven bidden, maar heb ben me niet alles verboden en heel kort gehouden. Gelukkig, want dan had het waarschijnlijk veel langer ge duurd voor ik terugkeerde naar God." „Ja, mijn hart ligt bij de mode. Het ondernemersplan voor mijn boe tiek is klaar, ik heb een locatie in het centrum op het oog. Eigenlijk is alles rond, behalve het startkapitaal. Mis schien ga ik het met crowdfunding proberen te realiseren." „De boetiek moet knus, gezellig en klein worden. Behalve een winkel moet het ook nadrukkelijk een ont moetingsplek zijn, waar je koffie kunt drinken en een praatje maken. Dat was in de outlet ook zo. Alle an dere winkels sloten om negen uur op koopavond, bij Thony kon je mak kelijk tot half elf blijven hangen. Ik wil oog hebben voor anderen en hen vertellen over God. Het wordt na tuurlijk geen evangelisatiepost, maar ik wil op z'n minst een licht zijn in deze donkere wereld. De rest laat ik aan God over." „Nee, dat is zeker zo! Als ik bij voorbeeld naar de winkel ga, doe ik dat zeker niet alleen om boodschap pen te doen, want ik wil een levende getuigenis zijn. Van tevoren bid ik dan of God me laat zien met wie ik moet praten. Ik wil niemand het evangelie door de strot duwen, ik ga ook nooit in discussie. Maar er heeft nog nooit iemand negatief gerea geerd. De meeste mensen zijn juist blij dat ze aandacht krijgen, dat ie mand naar ze omkijkt. In de Blokker begon een jonge vrouw te huilen toen ik vroeg naar haar relatie met God. Dan sta je zo een halfuur te pra ten." „Op de Veste in Goes en de Vlis- singse boulevard spreek ik regelma tig moslims aan en vraag ik of ik met hen mag bidden. Het gesprek loopt vaak vast op Jezus, maar bidden kan altijd. Laatst heb ik met een 26-jarige Afghaanse jongen op een bankje langs het water gebeden. Een man stond de hele tijd van een afstandje te luisteren. Toen ik weg wilde lo pen, hield hij me tegen. Hij wilde ook een gebed." „We beginnen de samenkomst met een kringgebed, waaraan ieder een iets kan bijdragen. Daarna zin gen we liederen en kan iedereen de len wat ze de afgelopen tijd met God hebben meegemaakt. Na de pauze geef ik Bijbelonderwijs. Vaak gaat dat over dagelijkse dingen, die ik dan verbind met wat de Bijbel hierover zegt, zoals 'storm in je leven'. Ook nodig ik vaak een spreker uit die vertelt wat God in zijn leven doet.Er komen ook mensen voor wie de drempel naar een bestaande kerk te hoog is, of die teleurgesteld zijn in hun kerk. Het idee om Amazing Gra ce op te richten, ontstond toen ik een paar maanden geleden leiding gaf aan een Bijbelcursus. Deelne mers uit Yerseke vertelden over de eenzaamheid en verslaving in hun omgeving. En kille religie: gods dienst met strakke regels, maar zon der levende relatie met God. Daar door kreeg ik steeds meer het verlan gen om deze groep op te richten. In middels zijn we met dertig tot veer tig mensen. Hoe het verder gaat, weet ik niet. Het is ook niet mijn groep, maar van God. Ik ben slechts een instrument in Zijn hand." Boek nu voordelig de mooiste reizen ind. vele extra's 5-daagse busreis Belgische steden en Vlaamse kust 5-daagse busreis All inclusive Noord-Nederland 8-daagse busreis Zuid-Polen 12-daagse busreis Rome-Pompeï-Sorrento mÊSéSaS H|l Laat u inspireren Vraag de gratis brochure aan! Kijk op peterlanghout.nl of 0172-468800 (XfeT) ^wegener^ ZATERDAG 26 MAART 2016 door Joanne Karkdijk Thony, leg het alsjeblieft nog eens uit. Vooral op sociale media ben je bestem peld als 'genezen homo'. Hoe zit dat nou precies? Is dat niet ontzettend moeilijk? Maar dat had nog niets met je geloof te maken, dus. Thony Kraamer uit Goes is geboren op 20 december 1995. Leefde zich uit op ho mofeesten, kleedde zich bij het uitgaan als vrouw. Vertelde vorig jaar in het tv-programma Ji nek dat hij vanwege zijn geloof geen rela tie meer met een man wil. Werd onterecht neer gezet als 'genezen homo': hij is nog wel homo, maar kiest er voor niks meer met deze gevoelens te doen. Wil boetiek in Goes openen. Leidt Bijbelgroep Amazing Grace in Yerseke. Heb je spijt van deze periode? Je runde anderhalfjaar de outlet van Steutel in Goes. Tot voor kort werkte je bij evangelische boekhandel De Pel grim. Nu heb je plannen om een boe tiek in Goes te openen. Maar in principe heb jij geen winkel no dig om met mensen in gesprek te gaan over God, geloof ik. Je leidt sinds drie maanden de Bijbel- groep Amazing Grace in Yerseke. Wat doen jullie daar? JVC; 'S compleet v.a. compleet v.a. compleet v.a compleet v.a. yjlii.riiu.-n'Tt Wandel over de boulevards van Oostende en Blankenberge en ga met ons mee naar historisch Antwerpen, Gent en de Westhoek. Geniet in Brugge van de binnenstad. Vertrek van mei t/m okt. Reiscode: BE40137 Ontdek hoe mooi ons land is tijdens deze busreis. Maak kennis met de historie van de hunebedden. We bezoeken een kaasboerderij en nemen u mee naar Emmen en Giethoorn. Ga met ons mee naar Polen. Bezoek het prachtige Krakau, met een prachtige historische binnenstad. Maar ook de stad Wroclaw en de Duitse stad Dresden zijn zeker de moeite waard. Vertrek van mei t/m okt. Reiscode: BE40103 Vertrek van mei t/m sept. Reiscode: BE40112 We brengen een bezoek aan Rome, vervolgens reizen we verder richting het sfeervolle Sorrento en de Golf van Napels. Bij de Romeinse stad Pompei' kunt u de indrukwek kende opgravingen bezichtigen. Vertrek van mei t/m okt. Reiscode: BE39312

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 13