Middelburger schreef drie boeken over voetbalicoon NIEUWS 7 CRUIJFF IK De dood van Johan Cruijff komt hard binnen bij Henk Davidse. „Het voelt alsof er een deel van mijn leven is weggevallen." Esther Platteeuw: School ademde Cruijff Complete vaderlandse pers was in Bruinisse Ik ben inmiddels gewend om elke dag even bezig te zijn met Johan Cruijff. Ik struin altijd het internet af op zoek naar Kijk voor video's alles wat er over hem wordt geschreven Van Eenennaam trok direct Cruijffs aandacht MIDDELBURG. Het overlijden van Johan Cruijff kwam voor Henk Davidse als een donderslag bij heldere hemel. De 51-jarige Middelburger, die drie boeken schreef over de voormalige voetbal icoon en over een enorme Cruijff-verza- meling beschikt, wist nog van niks tij dens een bezoekje aan de tandarts. „'Sterkte' appte iemand naar me", vertelt Davidse. „Ik snapte er niks van." Vervolgens stroomden de berichtjes binnen op zijn telefoon. Toen iemand schreef dat ik maar naar het nieuws moest kijken, wist ik pas waarom." Het droevige nieuws kwam hard bin nen bij Davidse. „Enige tijd geleden had ik nog contact met mensen die dichtbij Cruijff staan. Ze waren optimis tisch over zijn gezondheidstoestand en zeiden dat het goed ging." Als er iemand is die veel weet over Jo han Cruijff is het Henk Davidse wel. Al sinds zijn veertiende verdiept hij zich in het leven van de voetbalicoon. „Zijn glorietijd als voetballer heb ik nooit meegemaakt. Cruijff was 31 toen ik din gen over hem begon te verzamelen. Cruijff zat financieel aan de grond om dat hij door mensen was benadeeld. Dat kon ik maar niet begrijpen. Het was de reden dat Cruijff uiteindelijk weer ging voetballen. Achteraf kunnen we daar alleen maar blij mee zijn." Cruijff-wijn Davidse beschikt over vaantjes, speld jes en ontelbare foto's en krantenknip sels. Een deel van zijn collectie is nu te zien in het Voetbalmuseum in Roosen daal, een ander deel, over Cruijffs tijd bij Barcelona, staat in Spanje. Het pronk stuk van Davidse, een unieke fles Cruijff-wijn die ooit te koop was bij Gall Gall, staat ook in Roosendaal. Het kwam in de afgelopen jaren tot meerdere ontmoetingen tussen de voor malige voetbalster en de verzamelaar. Eén van de laatste keren was in 2010 in Middelburg. Toen kwam Cruijff naar de Voetbal Experience om de expositie van Davidse én, in de wijk vlakbij, een nieuw Cruyff Court te openen. David se: „Cruijff deed toen een uitspraak die ik nooit meer zal vergeten. Hij zei: 'Jij bent mijn privéarchivaris'. Dat komt na tuurlijk omdat ik meer weet over zijn le ven dan hijzelf." Het overlijden van Cruijff voelt hef tig voor Davidse. „Ik verzamel al bijna veertig jaar alles over Cruijff en het voelt het nu alsof er iets van m'n leven is weggevallen." Stoppen is sowieso geen optie voor de Middelburger. Hij zet zijn hobby voort. Davidse werd gistermiddag platge- beld door journalisten en 's avonds schoof hij aan bij RTL Late Night, de talkshow van Humberto Tan. „Ik ben in middels gewend om elke dag even be zig te zijn met Johan Cruijff. Ik struin altijd het internet af op zoek naar alles wat er over hem wordt geschreven." De komende tijd heeft hij er zijn handen vol aan. „Ik moet het allemaal even la ten bezinken. Morgen koop ik zo veel mogelijk kranten om te kunnen lezen wat er allemaal over Cruijff is geschre ven. Ik zou ook heel graag de begrafenis bijwonen. Maar of dat gaat lukken, weet ik niet." TERNEUZEN. Esther Platteeuw uit Terneuzen stu deerde vier jaar lang aan de Johan CruyffUniversi- ty in Amsterdam. De atlete koos voor een studie waarin ze topsport en onderwijs kon combineren. „Cruijff vond het belangrijk dat je ook aan een maatschappelijke carrière naast het sporten kon werken." Volgens Platteeuw ademde de hele uni versity in Amsterdam Cruijff. „De uitspraken die hij deed kwamen regelmatig terug in de colleges. Ook was hij wel eens bij diploma-uitreikingen. Cruijff was van mening dat je je sport serieus moet nemen, maar ook aan je opleiding moet den ken. Toen hij zelf nog sportte, kon dat niet en daar wilde hij met de oprichting van de universi ty verandering in brengen." De middellange-afstandloopster rondde in 2014 haar opleiding af: commerciële economie met de specialisatie sportmarketing. „Het lespro gramma werd afgestemd op m'n sport. Ik kon veel vanuit huis doen en had minder contacturen. Daardoor had ik veel tijd om te trainen." In het jaar dat ze haar opleiding aan de Johan CruyffUni- versity afrondde, won Platteeuw de Ladiesrun van de Kustmarathon. Ze zag het droevige nieuws voorbijkomen op Instagram. „Dat was wel schrik ken, ja. Ik vind het heel mooi dat hij de university heeft neergezet. Ik heb daar veel aan gehad." NIEUW- EN SINT JOOSLAND. André van Eenen naam uit Nieuw- en Sint Joosland hoefde er niet lang over na te denken toen Johan Cruijff in 2010 een Cruyff Court kwam openen in Mid delburg. Hij stapte in zijn Citroen SM uit 1972 en reed naar het sportveldje toe. Daar aangeko men trok hij meteen de aandacht van zijn voet balheld. „Cruijfifheeft namelijk altijd in precies dezelfde auto gereden, waarmee ik toen aan kwam. Die auto wordt nog steeds de Johan Cruijff-auto genoemd. Er zijn er maar 99 van gebouwd. Ook in Barcelona heeft Johan er nog steeds één staan", vertelt Van Eenennaam, die graag oude auto's restaureert. „Op een poster heeft hij toen zijn handtekening gezet." BRUINISSE. Het publiek moest er erg aan wen nen: Johan Cruijff in het shirt van Feyenoord. En dat in Bruinisse, waar de Rotterdamse formatie het, met Cruijff voor het eerst in haar gelederen, op 16 juli 1983 opnam tegen het Zeeuws elftal. Bijna 3500 toeschouwers kwamen er op de wedstrijd af en de complete vaderlandse pers was uitgerukt voor deze his torische gebeurtenis. De ras-Amsterdammer triomfeerde deze avond ouderwets in Feyenoord-shirt en won met zijn nieuwe club met 0-9. „Het is de bes te aankoop in tien jaar", klonk er uit het pu bliek. Aan de hand van Cruijff werd Feyenoord dat jaar kampioen. VRIJDAG 25 MAART 2016 over Johan Cruijff op www.pzc.nl Henk Davidse Henk Davidse poseert samen met Johan Cruijff. De Middelburger blijft ook na de dood van zijn idool spullen over hem verzamelen. fotoarchief BNDeStem Cruijff zei: 'Jij bent mijn privéarchivaris' door Eldridge Pentury Johan Cruijff deelt - samen met Ruud Gullit - handtekeningen uit in Bruinisse.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 7