Taco van den Velde: 'Erg onwerkelijk om tegen CruijfFte voetballen' Nieuwste Samsung... Check! Supersnel 4G... Check! Dikke deal... Check! €46 'Deel de krabbels maar uit aan je vriendjes' Bekend van opa en YouTube 6 NIEUWS JOHAN CRUIJFF 1947-2016 Buysrogge: verdrietige dag Hoe gaat dat: je kijkt huizen hoog tegen Cruijff op. Maar tij dens de wedstrijd ga je toch ge woon het duel aan Taco van den Velde Vodafone Power to you tegenover zijn grote idool in het veld. „Hoe gaat dat: je kijkt huizen hoog tegen zo iemand op. Maar tij dens de wedstrijd ga je toch ge woon het duel aan. Hij praatte ook gewoon tegen je, gedroeg zich heel normaal." Maar echt nor maal, dat was Cruijff natuurlijk niet. „Hij was nauwelijks aan te pakken, speelde heel gemakkelijk iemand uit en zorgde altijd dat hij vrij stond." De wedstrijd eindigde uiteindelijk in winst voor de Az tecs: 1-3. Gids Het nieuws dat Cruijff is overle den kwam gistermiddag als een schok. „Ik word er echt door over vallen." Wat Taco betreft is het be lang van Cruijff voor het Neder lands voetbal ook de laatste jaren nog groot geweest. „Ik denk dat hij vooral als gids, juist in deze tijd, nog belangrijk was. Je hoort de laatste jaren steeds weer stem men opgaan over verdedigend voetballen en andere systemen. Cruijff was degene die alles steeds terugbracht naar de kern. Waar de discussies vaak gaan over het fysie ke aspect, wees hij steeds weer op het belang van het op de juiste plek staan, het belang van een bal op het goede been aanspelen. Hij bleef altijd weer opbouwend, aan vallend denken. Dat hele imago van het Nederlandse, aanvallende voetbal, dat bleef hij beschermen. 'Ga uit van je eigen waarde', dat bleef hij altijd roepen." KLOOSTERZANDE. Gino Buysrog ge uit Kloosterzande moest gis teren denken aan één van de uitspraken van Johan Cruijff: In je laatste jas zitten geen zak ken. „Die is wel heel toepasse lijk nu." De Cruijff-fan en -verzame laar vindt het één van de mooi ste uitspraken van de legendari sche nummer 14. „Hij bedoelde daarmee te zeggen dat je er tij dens je leven iets moois van moet maken. Dat heeft hij vol gens mij wel gedaan." Buysrogge, muziekleraar op het Goese Lyceum, zegt een paar grote helden te hebben. Cruijff is er één van. „Het is een verdrietige dag", stelt hij. Volgens Buysrogge was Cruijff in vele opzichten een grote. Als voetballer, dat is evi dent, maar ook als mens. „Hij heeft zijn bekendheid gebruikt voor allerlei goede dingen, zo als de Cruyff Courts. Ook is hij altijd heel gewoon gebleven." £50 p.mnd.2jaar 3 GB Onbeperkt bellen/sms'en Inclusief Samsung Galaxy S7 t.w.v. €699 vodafone.nl/deal MIDDELBURG. „Johan, mag ik een handtekening alsjeblieft?" „Kom maar hier met je blocknootje", zei Cruijff Het was woensdagavond 25 november 2970. Ajax was op weg naar het winnen van zijn eer ste Europa Cup, maar had onder weg tijd om in Raamsdonksveer de lichtinstallatie van de plaatselij ke Veerse Boys in gebruik te ne men. Zevenduizend mensen ston den langs de kant en zagen Ajax met 0-7 winnen, drie goals van Jo han, en na afloop renden we het veld op om onze helden om een handtekening te vragen. Cruijffie zette in rap tempo krabbels op al le nog lege blaadjes. „Deel maar uit aan je vriendjes." Of ik die avond te gul ben geweest weet ik niet meer, maar ik heb geen idee of ik zelf nog met een papiertje met handtekening thuis ben geko men. Veertig jaar later, op 23 sep tember 2010, zag ik Cruijff op nieuw, hij inmiddels een eindje voorbij de zestig, ik naderde de vijftig. Hij was in Middelburg om een tentoonstelling over hemzelf in het voetbalmuseum en een Cruyff Court te openen. Verba zingwekkend hoe ontspannen hij onder alle aandacht bleef. Hij had voor iedereen tijd. Maakte met ie dereen een praatje. Stelde ieder een op zijn gemak. Gaf iedereen het gevoel zich voor niemand te groot te voelen. Er werden gele petjes van de Cruyff Foundation uitgedeeld. Iemand had Johan een merk- stift gegeven. Zal ik? Kan het ei genlijk wel? Nadat ik eerst beleefd om een interviewtje voor de PZC had gevraagd - 'natuurlijk, geen probleem' - hield ik het petje voor hem. „Zou je misschien?" Cruijff lachte: „Kom maar hier." Cruijff speelde destijds bij de Los Angeles Aztecs, de ploeg van trainer Rinus Michels waar onder anderen ook Wim Suurbier in voetbalde. De LA Aztecs speelden een serie wedstrijden in Neder land. „Enkele dagen voor de wed strijd in Middelburg keek ik sa men met Jan Dagevos (de huidige chef sport van de PZC, red.) in Utrecht hoe de Aztecs tegen FC Utrecht speelden", vertelt Van den Velde. „Het was een andere tijd; tegenwoordig wordt in elke stad iedere vedette op de voet ge volgd. Bovendien kun je bijna elke wedstrijd op televisie zien. Maar in die tijd was dat nog niet zo, en juist dan ga je iemand als Cruijff nog meer romantiseren." Enkele dagen later stond Taco VLISSINGEN. Of de jochies op het Cruyff Court in Vlissingen weten wie Johan Cruijff is? „Jazeker, hij had van de gave acties qua dribbelen. En hij was goede afmaker. Mooi ook hoe hij juichte. Niet zo overdreven. Gewoon even zijn vuist omhoog. Hoe ik dat weet? Nou, van mijn opa en van de filmpjes op You Tube natuurlijk." foto Lex de Meester door Theo Giele door Arjen Nijmeijer MIDDELBURG. Voetballer Taco van den Velde speelde in 1979 met Middelburg als 17-jarige tegen Jo han Cruijff. „Hij was in die tijd mijn ultieme held, net zoals voor ieder een van mijn leeftijd. Hij was dege ne die Nederland als voetballand op de kaart had gezet; het was heel onwerkelijk om dan als 17-jari- ge tegen hem te spelen." 1979: De sliding van Taco van den Velde komt te laat. Johan Cruijff speelt zich vrij op de linkerflank. Links Puck Carol, archieffoto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 6