9 'Huidige Barga niet loste zien van hem' 2013 2015 2015 REACTIES 'Afscheid van groot mens' 2 januari 2013 22 oktober 2015 Longkanker. 17 december 2015 nog een tikkie te geven als hij begon te zeuren. Maar Johan was eigenlijk gewoon een aardige gozer. Hij was zo ontzettend goed. Maar dat had ik ook bij jongens als Piet Keizer en Coen Moulijn. Als ik die jongens zag, dacht ik altijd: uniek dat ze voor de juiste oplossing kozen, terwijl bijna iedereen juist een heel andere bal had gegeven." In 1978 gingen beide spelers niet mee naar het WK in Argentinië. Van Hanegem kent de verhalen dat de spelers van PSV als Willy van der Kuijlen en Jan van Beveren in die jaren zouden zijn weggepest door Ajacieden. „Maar zo is Johan helemaal niet, ik heb die verhalen nooit willen geloven. Het kan best dat die spelers dat zo hebben ge voeld, maar Cruijff was daar vol gens mij helemaal niet mee bezig. Ik zou het eerder plagen noemen. Als je zijn doelpunten van toen nu allemaal terug ziet, krijg je bijna kippenvel. Die karategoal met Bar celona tegen Atlético Madrid. Die goal tegen België met Jean-Marie Pfaff zo prachtig onder de lat. En tegen Argentinië in 74, om de kee per heen en raak." Biljarten Toen Van Hanegem stopte, kwam Cruijff in 1983 als speler naar de Kuip. Van Hanegem kreeg toen een rol in de technische staf. „Ideaal om eindelijk weer eens kampioen te worden," zegt Van Hanegem. „Natuurlijk hadden we ook lol om hem. Iedereen kende de verhalen. Als je ging biljarten, hield je de keu niet goed vast. Bij het tafeltennis sen hield je het batje verkeerd vast. Hij wist van elk woord de beteke nis, ook als die woorden helemaal niet bestonden. En een Spa Rood drinken, dat deed iedereen ver keerd. En als Johan het dan voor deed, zat zijn hele kin onder. Maar wat hij toen dat seizoen op het veld liet zien, was geweldig. En ja, hij speelde met mijn nummer. Num mer 10 en niet met 14. Of ik daar problemen mee had? Kom op zeg, absoluut niet." Van Hanegem sprak Cruijff de laat ste jaren erg weinig. „Steeds min der, eerlijk gezegd. Hij was natuur lijk ook weinig in Nederland. Toen bleek dat hij ernstig ziek was, schrok ik enorm. Rond zo'n gewel dige speler hangt een soort beeld alsof hem niets kan overkomen. Dat slaat natuurlijk nergens op, maar zo voelde het voor mij. Dat bleek dus niet zo en dat hij er nu niet meer is, stemt mij enorm ver drietig. Iedereen weet dat ik niet zo te koop loop met mijn eigen prestaties. En ik zie eerder de slechte dan de goede dingen, dat is volgens mij iets van mijn generatie. Maar we hebben zo'n geweldige tijd meegemaakt, wereldwijd is er nog altijd bewondering voor Oranje uit 1974. En Cruijff was toen gewoon de allerbeste. Zonder babbels of vreemd gedrag, dat maakte het wat mij betreft nog mooier. Johan Cruijff was een grootheid." Van Hanegem stond ook af en toe tegenover Cruijff. Met Feyenoord tegen Ajax bijvoorbeeld. „Als je hem dan een keer flink raakte, begon hij nooit te mekkeren. Dat vond ik zo professioneel. Natuur lijk wist hij ook wel dat Laseroms en Israel klaar stonden om hem 1 'Hij wilde altijd het beste voor Ajax en voor het voetbal' 'Hij was een wereldicoon. Zijn overlijden overstijgt Ajax.' 'Grootste sportpersoonlijkheid' 'Bedankt voor al het mooie dat u het voetbal schonk' vrijdag 25 maart 2016 GO Laatste keer als coach. Cruijff zit tegen Nigeria (1-1) voor het Laatst op de bank, als bondscoach van Catalonië. Hij deed dat vier wedstrijden en bleef ongeslagen. Weer weg bij Ajax. En wederom vertrekt clubicoon Cruijff op een vervelende ma nier bij Ajax. Nadat de leden tegen zijn zin het vertrouwen uitspreken in de be stuursraad, keert hij - ernstig ziek - definitief niet terug als adviseur of in een andere functie. Het sombere wereldnieuws is op deze dag dat Johan Cruijff long kanker heeft. 'Bang voor de dood ben ik niet,' zei Cruijff de week daarvoor in het tv-programma Sterren op het Doek. Johan Cruijff en Willem van Hanegem ge nieten na van de wedstrijd op het WK 1974 tegen Oost- Duitsland, die Oranje met 2-0 won door doel punten van Johan Nees- kens en Rob Rensenbrink. FOTO ANP Het Neder lands elftal voor aanvang van de finale van het WK 1974. Aanvoer der Johan Cruijff staat helemaal rechts, Willem van Hanegem derde van links. FOTO LEO VOGELZANG -Edwin van der Sar (directeur Ajax) - Daniël Dekker (voorzitter supportersvereniging Ajax) 'De voetbalwereld neemt van daag afscheid van een zeer groot sportman en mens. Rust zacht, Johan Cruijff.' - Jean-Marie Pfaff, oud-doelman België -John Heitinga (oud-prof) 'Johan is de invloedrijkste persoon van het Europese voetbal in de laatste 40, 50 jaar. Cruijff heeft ons het voetbal leren begrij pen, Het huidige Barce lona, dat de laatste vijf tien jaar de wereld domi neert, kun je niet los zien van de komst van Cruijff.' -Pep Guardiola (ex-speler Barcelona) 'Nederland heeft zijn grootste sportpersoonlijkheid verloren. Hij was mijn inspirator. Zoveel gevechten heeft hij gewonnen, maar dit helaas niet.' - Ruud Krol (oud-ploeg genoot bij Ajax en het Nederlands elftal)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 63