8 II Willem van Hanegem blikt terug op het WK 1974 JOHAN CRUIJFF1947-2016 1988 1991 1991 1992 4 september 1988 1990-1991 26 januari 1991 20 mei 1992 Ook Willem van Hanegem werd gisteren diep geraakt door het nieuws dat Johan Cruijff is gestorven. De Kromme maakte de glorietijd van de nummer 14 in Oranje van dichtbij mee. In 1974 smulde de voetbalwereld van Oranje met Cruijff én Van Hanegem. „Cruijff was echt de allerbeste," zegt Van Hanegem. „Johan gaf mij al tijd het gevoel dat hem niets kon overkomen." Willem van Hanegem zwijgt. En kijkt stuurs voor zich uit. Een over bekende pose van de Kromme. Hij denkt lang na over de vraag. In 1974 op één veld met Johan Cruijff, voel je dan eigenlijk dat je met de beste speler van de wereld voet balt? „Weet je wat het is," zegt Van Ha negem na een lange aarzeling. „Als je samen voetbalt, zie je dat eigen lijk niet. Maar als ik dan later de wedstrijdbeelden terugzag, was dat overduidelijk. Dan zag je hoe fan tastisch Johan werkelijk was. Op televisie dus. Dat klinkt misschien gek, maar zo voelde het echt." De zomer van 1974, het staat bij velen nog op het netvlies geschre ven. Van Hanegem zag de Amster dammer in de jaren daarvoor als jonge speler de top bestormen. Van Hanegem zelf ontbrak nog in de interland tussen Nederland en Tsjechoslowakije op 6 november 1966. Het was de tweede interland van Cruijff, die een rode kaart kreeg omdat hij arbiter Glöckner in het gezicht zou hebben geslagen. „Dat was eigenlijk de eerste keer dat ik Johan echt aan het werk zag," zegt Van Hanegem. „We had den volgens mij nog nooit tegen over elkaar gestaan in het veld. Ja, je zag de pure kwaliteit meteen. Een blinde zou dat nog niet heb ben gemist." Van Hanegem debuteert twee jaar later in Oranje, op 30 mei 1968 tegen Schotland. „Dat wij het WK 1970 niet haalden, met die gewel dige lichting spelers, was eigenlijk ongelooflijk," zegt Van Hanegem. Allerbeste Maar de wraak zou vier jaar laten volgen. Van Hanegem gaat in ge dachten weer terug naar die tijd. „De aanloop naar het WK 1974 was één grote aaneenschakeling van mislukkingen. Maar opeens stónd ons elftal. Johan Cruijff liet die zomer weer zien dat hij de aller beste speler was die Nederland ooit heeft voortgebracht. Uiteraard is hij ook één van de allerbeste spe lers ter wereld geweest. Wat ik toen het mooiste vond aan de voet baller Cruijff? Johan keek niet al leen naar wat hij voor bal wilde gaan spelen, dus met binnen- of buitenkant, diep of in de voeten. Maar hij keek ook extreem naar wie de bal moest ontvangen. Te genwoordig zie je spelers bijvoor beeld vol enthousiasme een trage spits de diepte insturen. Dat deed Johan dus echt nooit. Handige spe lers kregen de bal in de voeten, snelle spelers kregen hem in de diepte. Daar maakte hij zelden een fout mee." Van Hanegem en Cruijff hingen nooit om eikaars nek. Maar De Kromme en de legendarische num mer 14 hadden wel een enorm we derzijds respect. „We kwanten nooit bij elkaar over de vloer, maar we konden prima met elkaar over weg. Af en toe lagen we bij Oranje bij elkaar op dezelfde kamer. In 1974 in Duitsland sliep ik op een kamer met Piet Keizer. Met Johan en Piet zat ik die zomer urenlang te kaarten. Van Johan kon je niet makkelijk winnen, mooi was dat." Oranje veroverde in die zomer de voetbalwereld. Van Hanegem kreeg de laatste jaren uit alle windstre- 'Uiteraard is hij ook één van de allerbeste spelers ter wereld geweest' ken van de wereld beelden opge stuurd van het toernooi in Duits land. Af en toe keek hij de duels geconcentreerd terug. „En dan zie je dat het niet slecht was, hè," zegt hij. „Johan was vooral tegen Bulga rije en Argentinië echt fantastisch. Maar als hij dan na afloop in die Duitse stadions de kleedkamer in stapte, was hij altijd heel gewoon. Nooit een spoortje van arrogantie over wat hij weer had laten zien. Zo heb ik hem ook nooit gekend. Toen we de finale van Duitsland hadden verloren, was het in de kleedkamer heel stil. Er waren geen verwijten over en weer. Alleen diepe ontgoocheling dat wij een fi nale hadden verloren die wij nooit hadden mogen verliezen. Met Cruijff in de vorm van zijn leven. Toen wij het veld opliepen voor het duel met Duitsland, wisten wij dat we een meer dan goede kans had den om wereldkampioen voetbal te worden. Het is helaas niet gelukt. Johan kwam die wedstrijd de bal vaak halen, dat deed hij wel vaker. In die wedstrijd misschien nog wel meer dan anders? Dat leverde wel de 1-0 op, hè." Van Hanegem vervolgt: „Die wed strijd blijft gewoon een vervelend w onderwerp, ook na al die jaren. Al is dat ook een gekke opmerking op de dag dat Johan Cruijff is gestor ven, natuurlijk." vrijdag 25 maart 2016 BO Ook trainer van Barcelona. Na Ajax wordt hij trainer van zijn andere grote voetballiefde, Barce lona. In de eerste wedstrijd onder Cruijff wordt stadgenoot Espanyol met 2-0 verslagen, maar het kam pioenschap nog niet gehaald. Eerste titel als trainer Barcelona. Onder Cruijff doorbreekt Barcelona de dominantie van Real Madrid en haalt de club vier Spaanse titels op een rij. Hartaanval. Cruijff krijgt tijdens een wande ling met zijn vrouw last van zijn hart en hij moet een bypass- operatie ondergaan. Hij krijgt het nadrukkelijke advies om met roken te stoppen. Winst Europa Cup met Barcelona. Cruijff leidt Barca naar de eerste Europa Cup 1-over- winning. Koeman maakt het winnende doelpunt op Wembley tegen Sampdoria. Mikos Gouka Halfweg -Willem van Hanegem 'Bij Johan nooit een spoortje van arrogantie'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 62