7 'Vergelijkbaar met Messi en Ronaldo' H 1984 1988 REACTIES 'Respect getoond' 'Trots dat ik hem kende' ijSK 13 mei 1984 18 augustus 1985 4 januari 1988 Ajax-lnter 2-0 31 mei 1972 Dat koppen vooral een kwestie van timing is, be wijst Cruijff in de Europa Cup 1-ünale tegen Interna- zionale. Na een voorzet van Piet Keizer is hij de Itali aanse defensie in de Kuip te slim af. Tussen de mis tastende Inter-verdediger Burgnich en Oriali kopt Cruijff snoeihard de 2-0 binnen. Ajax- Helmond Sport 5-0 5 december 1982 Altijd in voor iets origi neels. Hoewel niet uniek, baart Cruijff opzien met zijn strafschop tegen Hel mond Sport. Het eentwee tje met Jesper Olsen gaat de hele wereld over. Doel man Otto Versfeld wordt er nog altijd aan herinnerd. Nederland - Argentinië 4-0 26 juni 1974 De steekpass van Willem van Hanegem met buiten kantje links wordt door Cruijff achteloos met de punt van zijn rechter uit de lucht geplukt. De aanname is perfect, het vervolg ook. Met een soepele beweging omspeelt hij de Argentijnse keeper Daniel Carnevali en schuift de bal met links in het doel. Nederland-Brazilië 2-0 3 juli 1974 Op het WK in Duitsland schiet Cruijff Oranje naar de finale. Hij bedient Johan Neeskens bij de 1-0 en maakt zelf de 2-0. Na een perfecte aanval via Rob Rensenbrink en Ruud Krol laat hij doelman Leao met een volley kansloos. Barcelona - Atlético 2-1 22 december 1973 Een artistiek hoogstandje in Camp Nou. Een voorzet vanaf rechts lijkt onhaal baar, maar met een uiterste krachtsinspanning kan de bijna vliegende Cruijff er nog net bij. Via de hak van zijn rechter voet verdwijnt de bal in het doel. Real Madrid - Barcelona 0-5 17 februari 1974 Met een excellerende Cruijff, bezig aan zijn eerste seizoen bij Barcelona, wordt Real Madrid in het eigen Bernabéu volledig overklast. De grootmeester tekent voor de 0-2 als hij drie Real-verdedigers het bos in stuurt en met links raak schiet. België - Nederland 1-2 22 mei 1976 Nederland kan het EK niet meer mislopen na de 5-0 zege op België. Toch wordt de return in Brussel dankzij een wonderschone goal van Cruijff nog een gedenk waardige. Doelman Jean- Marie Pfaff, die zijn debuut maakt bij de Rode Duivels, heeft geen antwoord op de magistrale lob. Ajax-Haarlem 4-1 6 december 1981 De Ajax-fans in De Meer zien Cruijff zijn karakteris tieke vreugdesprongetje weer eens maken. De legen darische Nummer 14 viert zijn rentree in de eredivisie met een memorabele tref fer. Na een slalom langs drie Haarlem-verdedigers verrast hij doelman Eward Metgod met een lob in de verre bovenhoek. ADO-Ajax 2-5 6 februari 1972 Vaak genoemd als zijn mooiste goal ooit. Cruijff staat langs de zijlijn om zijn sokken omhoog te trek ken als hij wordt aange speeld. Met het stukje tape nog in zijn handen snelt hij in een vloeiende beweging langs ADO-verdediger Kees Weimar. Even buiten de zestien geeft hij de bal zo veel effect mee dat doelman Ton Thie kansloos is. Feyenoord - Volendam 2-0 15 januari 1984 Ook in het shirt van Feyen oord druipt de klasse er nog altijd van af. Tegen Vo lendam scoort de dan al 36- jarige Cruijff vanaf een meter of 25 met buitenkant links. Via de lat slaat de bal tegen het net. Ajax-FC Den Haag 9-1 21 maart 1982 FC Den Haag-doelman Dido Havenaar, de vader van ADO-spits Mike, ver wacht een voorzet en is kansloos wanneer Cruijff vanaf de rechterkant snoei hard met buitenkant rechts op doel schiet. NEC-Ajax 1-3 17 mei 1983 In een eenzijdige bekerfi nale over twee duels die Ajax eenvoudig wint (3-0 en 1-3) zorgt Cruijff in De Goffert voor een fraai slot akkoord. Sören Lerby legt breed, Cruijff schiet met binnenkant rechts in de kruising. Washington Diplomats - Los Angeles Aztecs 3-4 19 augustus 1979 Ondanks de komst van grote sterren loopt Amerika niet warm voor de NASL. Toch laat Cruijff er een aan tal fraaie staaltjes zien. Zo helpt hij LA Aztecs in de play-offs aan de winst op zijn latere club Washington Diplomats wanneer hij scoort na een fraaie solo. Feyenoord - PEC Zwolle 2-1 13 mei 1984 Uitbundig viert Cruijff zijn laatste goal ooit niet. Toch mag de gelijkmaker tegen PEC Zwolle er zijn. Vooral vanwege de bijna achteloze manier waarop hij de bal na een steekpass van Ruud Gullit over de instormende keeper Piet Schrijvers wipt. 11I 'Een verdrietige dag. Cruijff heeft Catalonië en FC Barcelona zoveel gebracht.' 'Wat een fantastisch mens. Dank voor al het moois.' 'Johan Cruijff was geniaal en altijd heel sociaal' vrijdag 25 maart 2016 PZ Laatste duel als prof. Cruijffs laatste wedstrijd als prof voetballer is met Feyenoord tegen PEC Zwolle, In de Kuip wordt het 2-1, Cruijff scoort eenmaal. Trainer van Ajax. Ajax wint in de drie jaar onder Cruijff twee keer de KNVB-beker, maar wordt geen kampioen. Voortijdig afscheid. Cruijff neemt zelf ontslag als trainer bij Ajax als het tussen hem en een aantal spelers niet meer klikt. Het is zijn tweede onplezierige afscheid bij de club van zijn leven. - Tfi t Zz- 'Johan was de ster die Neder land op de kaart zette, vergelijk baar met Messi en Ronaldo nu. Ik kende hem van televisie en het was adembenemend dat hij te rugkeerde bij Ajax en ik met hem mocht spelen. Zo groots maar toch one of the guys! -Jesper Olsen (oud-ploeggenoot Ajax) - Andrés Iniesta (FC Barcelona) 'Ik ben geschrokken van het overlijden van Johan. Hij heeft veel bereikt als speler en kan op een prachtige carrière terugkij ken. Op de onenigheid van toen kom ik niet meer terug. We heb ben nadien nog vaak genoeg res pect voor eLkaar getoond en daarmee is het voor mij goed.' - Willy van der Kuijlen (oud-speler Oranje en PSV) - Teun de Nooijer (wel de 'Cruijff van het hockey' genoemd) 'Ik ben trots dat ik Cruijff kende. Hij was een van de beste die ik gezien heb. En altijd positief. Hij hield van het voetbal.' - Sir Bobby Charlton (oud speler Manchester United en Engeland) - Leo van Veen (speelde met Cruijff in de VS)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 61