'Niemand kon hem volgen 'Hij was warm en oprecht' NIEUWS 5 'Soms heeft geen enkel nadeel een voordeel!' CRUIJFF IK 'Hij kon ook anders naar dingen kijken' De ontvoering van Arjan Erkel duurde al ander halfjaar, toen in de grootste krant van Rus land een opvallende ad vertentie verscheen. Het was een grote foto van Johan Cruijff, met daaronder in het Russisch een oproep om de hulpverlener vrij te laten. Was getekend: Cruijff. De men sen die al achttien maanden bezig wa ren om Erkel vrij te krijgen, wisten be gin 2004 geen betere optie te beden ken. „Of die advertentie me echt vrij heeft gekregen, zullen we nooit we ten", zegt Erkel er nu over. „Maar ik weet wel dat ik twee maanden daarna op vrije voeten was. En dat ik een gigan tische kick kreeg toen ik later die adver tentie onder ogen kreeg. Cruijff in ac tie, voor mij. Wauw!" Wie denkt dat de rol van Johan Cruijffhier overdreven wordt, moet we ten dat zijn naam al eens eerder een ontvoering oploste. In 1974, in het toen malige Zaïre, waar acht werknemers van een internationaal bouwbedrijf werden gekidnapt nabij Kinshasa. Twee van hen waren Nederlander - én fan van Cruijff. „Daarom werden wij er tussenuit gehaald", vertelt een van de twee ontvoerden, die niet met naam in de krant wil, veertig jaar na da to. „We wisselden anekdotes uit met die mannen, over de wedstrijden die we hadden gezien. En na drie dagen was er nieuws: we mochten weg. Een tussenpersoon had hele verhalen opge hangen over Cruijff, om ons vrij te krij gen. Er was zelfs sprake van dat hij op bezoek zou komen. Cruijff kwam na tuurlijk niet, maar van beide kanten werd zijn naam gebruikt om goodwill te kweken. En het werkte." Diplomatie Via Cruijff, zei premier Rutte gisteren, kende de hele wereld Nederland. En daar heeft ons land op vele manieren van geprofiteerd, zegt topdiplomaat Herman Schaper, jarenlang speciale ver tegenwoordiger bij de Verenigde Na ties. „Officiële bezoeken begonnen de cennialang met zijn naam", zegt Scha per. „Of ik nou in New York of in India was, zo ging het altijd: Holland? Cruijff! Hij gaf Nederland een beeld, er was door hem altijd een connectie. Ik zorgde altijd dat ik wist hoe Cruijff er voor stond, als speler of trainer, want anders kon ik niet meepraten. Sprak ik met een Saudische prins, bleek die in eens angstaanjagend goed op de hoogte van Cruijffs situatie. Daar moest ik op voorbereid zijn." Zijn rol was in diplomatieke kringen 'echt niet onbelangrijk', zegt Schaper. „Het gaf het begin van een gesprek. Hij brak het ijs voor Nederland, mag je zeg gen." Ook voor Jaap de Hoop Scheffer, van 2003 tot 2009 de hoogste baas van de NAVO, en daarvoor minister van Buitenlandse Zaken. „Cruijff heeft een hele grote rol gespeeld in onze interna tionale betrekkingen. Nederland was Cruijff, Cruijff was Nederland. Of ik nou in Nieuw-Zeeland was of in Ka- zachstan, waar de president een grote 'Cruijff kwam niet, maar van beide kanten werd zijn naam gebruikt om goodwill te kweken. En het werkte' Cruijff-fan bleek. Ik heb zelfs met George Bush over hem gekeuveld." Het was niet alleen zijn unieke talent als voetballer, zegt De Hoop Scheffer. „Hij was bijzonder, iconisch, en tegelijk zo ontzettend benaderbaar. Totaal an ders dan de Ronaldo-achtigen van te genwoordig. Mijn broer liep hem eens tegen het lijf, Cruijff kende hem totaal niet - maar hij stond zomaar een half uur met hem te kletsen. Met Cruijff! Een superster!" Missies Ook het Nederlandse bedrijfsleven heeft veertig jaar lang van zijn universe le imago geprofiteerd. Voormalig KLM-topman Leo van Wijk noemde zijn bekendheid eens 'verbluffend'. „Als ik dat vergelijk met de naamsbe kendheid van KLM, ben ik wel eens ja loers." Volgens ondernemer Hennie van der Most ging het nog een stapje verder: Cruijff was soms zelfs bekender dan ons land zelf. „Als ze Nederland niet kennen, zeg ik gewoon: Cruijff! Bij 'Holland' kijken ze je nog wel eens gla zig aan, maar als je zijn naam noemt, weten ze waar je vandaan komt." Volgens premier Rutte was hij 'by faf de bekendste Nederlander wereld wijd - en dat heeft het bedrijfsleven veel gebracht, zegt Hans de Boer, top man van werkgeversorganisatie VNO-NCW. „Cruijff heeft enorm veel betekend voor het imago van Neder land in de wereld, en daar hebben we al lemaal van geprofiteerd." Zelfs bij han delsmissies leverde het voordeel op, ver telt oud-voorzitter Hans Biesheuvel van MKB-Nederland. „Van China tot Canada: overal brak een glimlach door als je zijn naam noemde. Dat heb ik heel vaak als kruiwagen gebruikt. Het leek wel of je dankzij hem als Nederlan der net iets vriendelijker werd ontvan gen." Biesheuvel maakte nooit een han delsmissie mee waarin zijn naam niet viel, zegt hij. „In 2012, toen we met Wil lem-Alexander en Maxima naar Brazi lië gingen, viel de naam Cruijff wel een keer of veertig. Voor velen was hij de enige referentie naar ons land. Hij bracht een bepaald imago met zich mee: onnavolgbaar, maar óók dicht bij de eenvoud. Dat heeft decennialang op ons afgestraald. Dat gaan we missen." Icoon Zelfs als taal tekortschoot, was daar zijn naam. Dat merkten militairen zoals ma joor Niels Roeien. „Ik heb oefeningen meegemaakt op de meest wonderlijke plekken van de wereld, met enorme taalbarrières. Maar als je zijn naam noemde, speelde dat geen rol meer." Een universeel icoon dus, de ultieme ambassadeur. Zegt ook politicus Fred Teeven, die zelfs in de meest barre uit hoeken van de wereld op de naam Cruijff stuitte. „Ik herinner me een werkbezoek in Rwanda. Dan denk je toch dat je écht in een andere wereld bent, maar dan beginnen ze gewoon over Cruijff Ministers, maar ook jonge mensen op straat." Misschien, zegt Tee ven, hebben we het al die jaren wel on derschat. „Hij was zó groot. Voor veel mensen zijn we, meer dan wat ook, het land van Cruijff En dat zijn we natuur lijk ook." „Ik ken Johan al sinds midden jaren '60. Ik ging bij zijn voetbalwedstrijden kijken, en hij bij mijn basketbalwedstrijden, samen met Piet Keizer en Rinus Michels. Daar leerde hij ook dingen van. Give and go bijvoorbeeld: de bal pas sen en meteen een andere kant uit lopen. Jo han had verstand van sport en was een leuke, authentieke, ongrijpbare man. Dwars ook, maar dat maakte het juist leuk. Later kwam hij ook bij de NOS langs, als hij zijn beurtje had als analist bij de Champions League-wedstrij den. Dat ging nooit stilletjes voorbij, daar heb ben we altijd erg om gelachen. Of ik zijn analy ses kon volgen? Nee, maar dat was ook hele maal niet erg. Niemand kon hem volgen. Ik zal nooit vergeten dat hij te gast was in de Tour de France, tijdens een etappe naar Barcelona. Hij zat in de ploegleiderswagen van de Rabo-ploeg en ging Erik Breukink uitleggen wat hij moest doen. 's Avonds zat hij in de uitzending van De Avondetappe, met Gert-Jan Theunisse. Dat was een van de warmste uitzendingen ooit, zo leuk." „Onze zoon David was die dag in het VUMC opgenomen met leukemie. We gingen even pauze houden bij de Febo tegenover het Olym pisch Stadion. Ik heb vijftien jaar in Amster dam gewoond. Ik bestelde een broodje pekel vlees, omdat dat in Limburg niet te krijgen was. Een stem naast me, zei: Ja, da's lekker hè? Ik woon in Spanje. Ik neem hier altijd een broodje bal omdat ze dat daar niet hebben. Dat was Cruijff Ik vertelde over onze zoon, en hij was oprecht en warm geïnteresseerd. Niks arro gant. We hadden iets gemeenschappelijk: we woonden ver van Amsterdam en hadden toch een beetje heimwee. Ik vroeg of ik met hem op de foto mocht, omdat mijn zoon het anders nooit zou geloven. Mijn zoon vond het prach tig. Anderhalfjaar later overleed hij. Die foto is een lichtpuntje in een donkere tijd." VRIJDAG 25 MAART 2016 Edith Schippers, sportminister: „We hadden ons eigenlijk nooit kunnen voorstellen dat hij er een keer niet meer zou zijn. Als hij nodig was, was hij er altijd. Hij kon ook anders naar dingen kijken, op zo'n manier van: zo kun je het ook zien." cabaretier Youp van 't Hek Cruijffbrak het ij s voor Nederland door Peter Groenendijk Ex-gijzelaar Kinshasa In gesprek met Mart Smeets (rechts) MART SMEETS (69), SPORTJOURNALIST In de snackbar met Renee Dabekaussen RENEE DABEKAUSSEN (62) UIT SITTARD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 5