Oranje staat stil bij overlijden van Cruijff 'Wonderlijk vrije geest, briljant speler' 1973 1974 1974 REACTIES 'Altijd stap of twee vooruit' 'Beide benen op de grond' 7 juli 1974 17 februari 1974 december 1973 De voorbereiding van Oranje op de oefeninterland tegen Frankrijk was al anders na de terreuraanslagen in Brussel. Maar nu staat alles plotseling ook nog in het teken van het overlijden van Johan Cruijff. „Hoe jong je ook bent, als je begaan bent met voetbal ken je Johan Cruijff. Dat geldt dus zeker voor onze spelers," zegt bondscoach Danny Blind. Ryan Babel en Hedwiges Maduro kunnen iets van dat gevoel verwoor den. Zij debuteerden alweer 11 jaar geleden, toen in maart 2005 Rinus Michels overleed. Alleen eerde Oranje de leermeester van Cruijff noodgedwongen ver weg van huis. In een stadion in Roemenië. Voor één keer zal tegen Frankrijk vanavond niemand met rugnum mer 14 spelen bij Oranje. Dat blijft eenmalig, omdat zoiets niet is vol te houden als Nederland in de toe komst weer aan eindtoernooien deelneemt. Dan moet er bij de FIFA of UEFA een lijst met rugnummers van 1 tot en met 23 worden doorge geven. Het zou mooi zijn als er in het stadion van Ajax iemand een doelpunt maakt in de geest van de meester. Een stift van ver over de Franse keeper, van Sneijder. Precies zoals Cruijff het ooit deed tegen Haarlem. Of een variant op de schuine boogbal over Jean-Marie Pfaff heen in een interland tegen de Belgen. Blind en zijn staf lieten de spelers vrij om zich op sociale media te uiten over Cruijff. Dat deden er velen. Jetro Willems plaatste op twitter een fotomontage van Cruijff als speler van Oranje, Ajax en Bar celona en als coach. Davy Klaassen hield het bij een afdruk van een jonge Cruijff in Ajax-shirt. 'Rest in Peace Legend#14\ twitterde Jeffrey Bruma. Het zal in de Arena vooral ook een aparte wedstrijd worden voor spe lers die kunnen gaan debuteren in Oranje. Je zal Timo Letschert zijn, of Vincent Janssen. En voortaan kunnen zeggen dat je international werd op de avond dat Johan Cruijff werd herdacht. Voorgangers als Normaal was het spelershotel van Oranje gistermiddag verboden ter rein geweest voor de media. Maar de KNVB wilde niet stil blijven na het overlijden van de grootste icoon van ons voetbal. Dus werden er tv- stations uitgenodigd in Huis ter Duin en deden onder anderen de bondscoach en zijn aanvoerder voor draaiende camera's hun verhaal. Danny Blind en Wesley Sneijder, allebei hebben ze ook persoonlijk iets met Johan Cruijff. „Hij heeft mij ooit van Sparta naar Ajax gehaald en de kans gegeven in de top. Zo heeft Marco (van Basten, assistent) ook zijn momenten met hem gehad," verwoordde Blind zijn ge voelens. „Er komen steeds meer her inneringen boven," sprak Sneijder. „Mijn generatie heeft hem niet live mogen zien spelen, maar de tv-beel- den van hem, daar zijn we mee grootgebracht. Ik heb altijd gezegd: Johan Cruijff is voetbalcultuur. Het frisse spel, de wijze waarop er ge voetbald wordt, daar is hij mee be gonnen." Sneijder sprak de legendarische nummer 14 voor het laatst bij de verjaardag van Sjaak Swart. „Dat was bij die erewedstrijd voor Sjaak in het Olympisch Stadion. Ik heb toen nog met Cruijff mogen samen spelen, op zijn oude dag. En toen ik als speler van Inter in de Champi ons League tegen Barcelona speelde, heb ik samen gezeten met hem. Dat werd een mooi gesprek. Die mo menten koester ik." Eerder op de dag was het nieuws nog niet tot iedereen doorgedron gen, toen Oranje terugkwam in het hotel na de training. Bij de lunch nam Blind het woord en was er een moment van stilte. „Hoe jong je ook bent, als je begaan bent met voetbal ken je Cruijff," aldus de bondscoach. „Hij heeft Nederland en Ajax mon diaal op de voetbalkaart gezet. Daar plukken we nog altijd de vruchten van." 'Voorrecht dat ik hem heb mogen ontmoeten' 'Ik ben er kapot van. Johan mijn lieve vriend, rust zacht.' 'Cruijff is een voorbeeld en inspiratie. Dank voor alles.' vrijdag 25 maart 2016 GO Flitsstart WK-finale. Al na één minuut komt Neder land tegen West-Duitsland op voorsprong als een rush van Cruijff onreglementair wordt ge stuit en Neeskens van elf meter mag uithalen. Real vernederd. Met Cruijff als grote uitblinker wordt Real in het eigen sta dion in Madrid vernederd door Barca: 0-5. Nog altijd wordt er in Barcelona over die wedstrijd gesproken. Sportman van het jaar in Nederland. Cruijff krijgt deze on derscheiding als tweede voetballer na Abe Lenstra. 'Mijn ontmoetingen met hem koester ik' Danny Blind (links) en Johan Cruijff vierden samen nog successen bij Ajax. In 1987 wonnen ze de Europa cup II en de na tionale beker. M Drukte in Noordwijk, bij een speciaal ingelast pers moment van Oranje. Links: Bert van Oost veen, directeur van de KNVB. Rechts: Wesley Sneijder. foto ANP 'We gedenken hem, een wonderlijk vrije geest, een briljant voetballer en een bui tengewoon mens: on grijpbaar en soms niet te begrijpen.' -Mart Smeets (presentator) -Max Verstappen (Fl-coureur) 'Johan was gewoon geniaal. Altijd een stap of twee vooruit. Daarom zocht hij in '74 spelers uit die hem begrepen. Dat was soms lastig, maar uiteindelijk bleek het simpel. Op voetbalge- bied klopte alles wat hij zei.' -Wim Rijsbergen (oud-ploeggenoot Oranje) -Michael van Praag (bondsvoorzitter KNVB) 'Als je een voorbeeLd moet stel len van mensen die wat bereikt hebben en nog met beide benen op de grond zijn gebleven, is het Johan wel.' R - Ronald de Boer (oud-speler Ajax, Barga en Oranje) -Esther Vergeer (voormalig rolstoeltennisster)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 59