4 Ook bij FC Barcelona liet Johan Cruijff een grote erfenis na JOHAN CRUIJFF1947 2016 1966 1966 Medio 1965 7 september 1966 6 november 1966 den. En in de daaropvolgende maanden naar het kampioenschap. Een moment dat deze dagen in Catalonië en Spanje ontelbare malen herinnerd en herhaald wordt. Het was het begin van alles, het zou Cruijff maken tot de icoon die hij al tijd zou blijven, al is de eervolle bij naam 'Verlosser' een Nederlande vondst. In Barcelona heeft niemand hem ooit El Salvador genoemd. Maar het voelde wel zo. Alsof hij de onderdrukte Catalanen via het voet bal van het door Madrid opgelegde juk verloste. Het gaf hem eeuwig krediet, wat niet betekende dat hij 23 jaar later niet ontslagen zou kunnen worden als trainer. Na vier glorieuze jaren van het Dream Team, dat overigens drie titels miraculeus op de aller laatste speeldag had veroverd door onmogelijk geachte uitglijders van concurrenten, pakte hij in het sei zoen 1995-96 voor het tweede jaar op een rij geen prijzen met Barca. En Cruijff maakte ruzie met ieder een, vooral met voorzitter Nünez. De dag van het ontslag, 18 mei 1996, was een historische. Door het verbale geweld van beide partijen, een enkele klapstoel die door de kleedkamers vloog toen de trainer het ontslag werd meegedeeld, en doordat FC Barcelona vanaf dat mo ment voor eeuwig verdeeld zou wor den in twee kampen: aanhangers en tegenstanders van Johan Cruijff. Onder die aanhangers natuurlijk Pep Guardiola, een van zijn bevoor rechte discipelen. Die liet later als succestrainer van Barcelona onop houdelijk weten hoe belangrijk de voetbalfilosofïe van Cruijff in Barce lona is geweest. „Johan bouwde de Sixtijnse kapel, Rijkaard heeft hem gerestaureerd," zo gaf Guardiola zijn voorgangers alle eer. Hijzelf perfec- 'Johan bouwde de Sixtijnse kapel, Rijkaard heeft hem gerestaureerd' tioneerde dat meesterwerk. Toen bekend werd dat bij Cruijff kanker was geconstateerd, was Gu ardiola een van de eersten die hem opzocht in het buitenhuis dat Cruijff al sinds de jaren zeventig heeft aan de rand van het natuurpark Mont- seny. Daar bracht Cruijff de warmste maanden van het jaar door, veelal op de golfbaan van El Muntanya. Daar kwam de familie bijeen, aan een grote tafel in de tuin. Daar ook genoot Johan Cruijff in tens van het leven na het voetbal, een leven waarvan hij niet ver wachtte dat het zo fijn zou zijn. Ver weg van de eeuwige stress van de dug-out. Met pensioen ging hij niet. Veel van zijn tijd en inzet stak hij in zijn Foundation, de opleidingen van zijn Cruyff Institute, de openingen van de Cruyff Courts in achter standswijken. Af en toe daalde hij van een van de twee bergen af - ook in Barcelona woonde hij halverwege een heuvel, de Tibidabo - om Ajax of FC Barcelona van advies te die nen, en om daarna met andere be stuurders bij de clubs weer ruzie te krijgen. De Cruijff van 1991, kort voordat hij een hartinfarct kreeg, was een kettingrokende voetbaltrainer die ondanks zijn flegmatieke houding niet aan de stress van het vak kon ontkomen. De Cruijff van 2016 was een ontspannen levensgenieter die zich niet meer zo druk maakte. Hij leefde, zo zei hij, in 'extra tijd' die hem door de chrirurgen met bypas ses was geschonken. En hij genoot van die tijd, elke dag. Op zijn golfva- kanties in Mauritius, in zijn pied-a- terre bij het Vondelpark, maar vooral op zijn bergen in en bij Bar celona, zijn Barcelona. In 1973 vertrok Johan Cruijff naar FC Barcelona. Als speler en trainer maakte hij zich ook hier onsterfelijk. Maar in zijn geliefde Catalonië werd hij uiteindelijk ook een echte levensgenieter. Twintig jaar heeft hij een leven ge leefd, waarvan hij zich nooit had kunnen voorstellen dat het zo leuk was. Het was het voorjaar van 1996, en sinds enkele maanden was er de constante dreiging van zijn ontslag bij FC Barcelona. Johan Cruijff was nog geen vijftig jaar en vreesde de leegte na het voetbal. Want dat wist hij wel: als het karwei bij Barga er op zou zitten, dan zou hij nergens anders meer trainer worden. Ajax, de andere liefde van zijn voetballe ven, had hij al gedaan. En voor het bondscoachschap zouden ze hem niet meer kunnen verleiden. Maar wat dan? Zijn eerste klein zoon, Jesjua, was net drie jaar ge worden. Vaak speelde Johan, op zijn 46ste al grootvader, met het jongetje op het strand van het badplaatsje Sitges. Maar zou dat zijn leven vul len? Ja, zoon Jordi was er natuurlijk, de erfgenaam die een deel van de leegte zou kunnen opvullen. Twee ëntwintig jaar, nog alles voor de boeg. Geboren op een historisch moment, het eerste waarmee Cruijff zich onsterfelijk maakte in Barce lona. Het was 17 februari 1974. Barce lona moest op bezoek bij Real Ma drid. De Catalanen, al veertien jaar geen kampioen van Spanje meer, waren het seizoen uiterst zwak be- gonnen. Ze stonden vierde van on deren toen de beste voetballer van de wereld, voor drie miljoen gulden van Ajax gekocht, in oktober 1973 op de achtste speeldag zijn debuut mocht maken. Toen ze vier maan den later naar Madrid afreisden, voerden ze dankzij de doelpunten en revolutionaire inbreng van Cruijff al enkele weken de ranglijst aan. Danny was begin februari hoog zwanger; ze was ongeveer rond die Clasico uitgerekend. Op instigatie van trainer Rinus Michels besloten de Cruijffs hun derde kind een week voor de wedstrijd met een keizer snee ter wereld te laten komen. De gekozen datum was 9 februari - ook de geboortedag van Michels - en dat was ruim op tijd voor Johan om bij de bevalling aanwezig te kunnen zijn én een week later tegen Real te kunnen meedoen. Kampioenschap Ze noemden hun zoon Johan Jordi. De Catalanen vonden het prachtig, Jordi is hun beschermheilige. Danny en Johan vonden het 'ge woon een leuke naam', politieke be doelingen hadden ze niet, ook niet toen een ambtenaar van de burger lijke stand de naam aanvankelijk niet accepteerde, omdat die Cata laans was. Het was een anekdote die wegviel bij wat Cruijff enkele dagen later in Madrid deed: zijn elftal naar een historische 0-5 overwinning lei- vrijdag 25 maart 2016 Eerste contract. Net 18 geworden, krijgt Cruijff een vierjarig contract van Ajax. Hij vindt het aanbod te laag en weigert te tekenen. Pas als er flink geLd wordt bij gedaan, stemt Cruijff in. Debuut Oranje. Nederland speelt in De Kuip met 2-2 ge lijk tegen Hongarije. Cruijff maakt na 41 minuten de 2-0. Rode kaart. Cruijff wordt in zijn tweede in terland tegen Tsjechoslowa- kije weggestuurd, omdat hij scheidsrechter Glöckner zou hebben geslagen. De KNVB schorst hem voor een jaar, maar laat hem na tien maanden al weer spelen. Johan Cruijff in het iconische Camp Nou, waar hij als trainer en speler grote successen boekte. FOTO FOCKO VAN DANTZIG E3 -Pep Guardiola Bevrijder en bouwer in Spanje Edwin Winkels Barcelona Cruijff (rechts) als speler van Barcelona. Links: Günter Netzer (Real Madrid), foto witters Johan Cruijff met zijn drie kin deren. Op zijn schoot: Jordi Cruijff. FOTO HANS HEUS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 58