2 II Ineens is er toch een misselijk makend gemis Een groots voetballer en denker die zijn sport icoon voor de eeuwigheid JOHAN CRUIJFF1947-2016 Hugo Borst Verder in dit katern: 1947 1957 1959 Als held van alle babyboomers gaf bij bet na oorlogse Nederland een gezicht en zelfvertrouwen mÊSm Johan heeft mensen heel veel gegeven 25 april 1947 25 april 1957 8 juli 1959 Verlosser, legende, fenomeen, mythe, genie, stilist, vrijdenker, oer-Ajacied, revo lutionair, ruziemaker, orakel, taalkunstenaar, anarchist, icoon. En tegelijk: ge woon Jopie uit Betondorp, de voetballer van alle Nederlanders. De alomvattende grootsheid van Hendrik Johannes Cruijff (1947-2016) is niet in woorden te vangen. Niettemin: een poging. „In zekere zin ben ik waarschijnlijk onsterfelijk," zei hij ooit, zelf. Johan Cruijff liet vele quotes na, maar dit was misschien wel de meest voor uitziende. Zoiets over jezelf zeggen en tegelijk heel bescheiden blijven, in nota bene dezelfde zin: Cruijff kon dat. Bovendien had hij gelijk natuurlijk. Cruijff is in symbolische, culturele en voetbaltechnische zin onsterfe lijk. Zijn nalatenschap is zo groot en veelomvattend, dat hij eeuwig zal voortleven als de grootste Ne derlander van zijn tijd. De ijkpunten in zijn leven werden de ijkpunten van een tijdperk, omarmd door opeenvolgende gene raties. Van zijn debuut tegen GVAV tot zijn stift tegen Haarlem. Van het WK in 1974 tot zijn landstitels met FC Barcelona. Van drie Europa Cups op een rij met Ajax, tot het fascinerende, door rancune gedre ven kampioensjaar bij Feyenoord. „Johan Cruijff was van alle Neder landers," zei Koning Willem- Alexander gisteren. Dat was haast letterlijk zo. Vrijwel iedere Nederlander van pakweg dertig jaar of ouder heeft levende herinneringen aan Cruijff. Vanuit het stadion of gewoon van voor de televisie, maar in ontelbare geval len ook in levende lijve. Cruijff was altijd aanraakbaar, letterlijk of in figuurlijke zin. Een man zo eigen wijs als je ze maar bedenken kunt, maar tegelijk wars van kapsones. Nooit te beroerd voor een babbeltje of een foto. Nooit kortaf tegen zijn ontelbare bewonderaars, zelfs niets wanneer ze letterlijk aan zijn lijf hingen. In 2012 stelde het Amsterdam Mu seum een tentoonstelling samen van mensen die ooit met Cruijff op de foto gingen: 'Johan en ik'. Het tijdperk van de selfie was nog niet aangebroken, bovenal gaf het pro ject een authentiek en hartverwar mend beeld van Cruijff, als de jeugdheld van haast iedere Neder lander. Ontelbare huis-tuin-en-keu- ken-foto's sierden de tentoonstel ling, doorspekt met kleine per soonlijke herinneringen. Geen voetballer werd in Nederland zo hartstochtelijk gecultiveerd als Cruijff. Zijn haardracht, zijn rug nummer, zijn taalgebruik, zijn li chaamstaal. Zoveel iconische foto's verbeelden de herinnering aan Cruijff, vaak wijzend en sturend, als hét handelsmerk van de grote dirigent. Dat juichen na een doel punt, met een klein huppeltje, en één arm zwaaiend in de lucht. Dat stuk tape in zijn rechterhand, op weg naar zijn wereldgoal tegen ADO Den Haag. Zijn gang naar de dug-out, om Leo Beenhakker van advies te voorzien tegen FC Twente. De lollies van het merk Chupa Chup, die hij als coach in Nou Camp zo achteloos in zijn mondhoek stak, in de plaats van die vermaledijde sigaret. Sommige van zijn oneliners waren zo memorabel, dat ze stilaan cli chés werden. „Elk nadeel heb z'n voordeel." „Da's logisch." „Je moet schieten, anders kun je niet sco ren." „Als je niet op tijd bent, ben je óf te vroeg, óf te laat." Babyboomers Cruijff zelf was in symbolische zin overal op tijd, in de zin dat hij tijd perken ook in historisch/culturele zin veranderde. Als held van alle babyboomers gaf hij het naoor logse Nederland een gezicht - en oneindig zelfvertrouwen. Het WK van 1974 werd zijn ultieme zomer van glorie, ondanks de verloren fi nale tegen Duitsland. Aan de hand van Cruijff speelde Oranje onna volgbaar, revolutionair, nooit ver toond voetbal. Zelfs in Spanje veranderde Cruijff het leven van alledag. De Amster dammer kwam uitgerekend in de jaren 70 naar Catalonië, in het tijd perk van repressie en onderdruk king door generaal Franco. Juist in dat decor maakte hij FC Barcelona, hét symbool van het Catalaanse volk, voor het eerst in veertien jaar landskampioen. De legendari sche 0-5 zege op Real Madrid: het was veel meer dan een voetbal overwinning. Cruijff liet de Catala nen huilen van geluk. Maar bovenal veranderde hij het voetbal zelf. Als de geniale voetbal- f. m&m Sp§!§ mig vrijdag 25 maart 2016 BO Niets zo sterfelijk als een jeugdheld blijkt maar weer. Was de dood van David Bowie een schok, die van Johan Cruijff, ook van 1947, was een aangekon digde. Maar ineens is er toch een misse lijkmakend gemis. We hebben veel van Johan kunnen opste ken. Bijvoorbeeld datje geen imposant postuur hoeft te hebben om uit te blinken, in den beginne was Johan zelfs een scharminkel. Hij moest worden bijgevoed, net als de Argentijnse schrielkip Lionel Messi trouwens, 40,50 jaar na Johan de allerbeste voetballer ter wereld. Johan Cruijff ontsteeg de massa. Die sa crale initialen, JC. Beetje kinderachtig wel, maar Johan had absoluut iets ver- losserigs. Als voetballer verbLijdde hij Amsterdammers in de Meer en daarna bevrijdde hij Catalanen in Spanje. Als trai ner gaf hij Barcelona wat Real Madrid al decennia in de prijzenkast had staan, de Europa Cup 1. (Niet alles lukte. Hij had Nederland wereldkampioen voetbal moe ten maken, maar Rinus Michels gunde hem de baan van bondscoach niet.) Wat mij ontroerde: zijn aandacht en liefde voor mensen met een beperking. Die was echt. Johan heeft mensen heel veel ge geven. Ook op terrei- nen waar hij ogen- schijnlijk niet zo in thuis was. Sommige professoren en in tellectuelen namen hem serieus. Omdat hij supersnel dacht, omdat hij in logische oplossingen dacht. Anderen, sceptici, zeiden dat Johan de simpele tuinman Chance was, uit Being There van Jerzy Kosinski. Als Frits Barend claimt dat Cruijff zijn journalistieke carrière heeft gemaakt dan is dat zo. Jaap de Groot, Jack van Gelder en Johan Derksen zijn andere journalis ten die zich nooit hebben geschaamd voor hun adoratie en loyaliteit jegens Cruijff. Zij maakten vaak nieuws door Jo- hans scherpe en polarise rende kant uit te nutten. Die kant kreeg te veel aandacht. In zijn diep ste wezen was Johan j zachtmoedig, een fa milieman, altijd zichzelf en heerlijk ontspannen. Hij is voor goed weg. Gelukkig hebben we de beelden 4 Bevrijder en bouwer in Spanje 5 Oranje staat stil bij overlijden Cruijff 6-7 Zijn mooiste 14 goals 8-9 Van Hanegem: 'Johan was nooit arrogant' 10-11 Tv-gids 12 Weer Geboren. Johan Cruijff ziet als tweede zoon van Nel Cruijff-Draaijer en Manus Cruijff in het Burgerzie kenhuis in de Linnaeusstraat in Amsterdam het levenslicht. Zijn moeder noemt hem 'Jopie'. Lid van Ajax. Op zijn tiende verjaardag hoort Cruijff dat hij officieel Lid van Ajax mag worden. Hij traint dan al jaren mee en hoeft geen proefwedstrijd te spelen, omdat trainer Jany van der Veen (foto) al lang heeft gezien dat hij een uitzonderlijk talent is. Vader kwijt. Cruijff verliest plotse ling zijn vader als Manus op zijn 45ste een fatale hartaanval krijgt. Sjoerd Mossou Rotterdam i 1 Johan Cruijff strandt tijdens een solo op ADO-aanvoer- der Aad Mans veld. Rechts: karakteristieke solo's van de meesterdrib- belaar. FOTO'S ANP, VI IMAGES

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 56