2e Paasdag open! Gesmede werktuigen geven goed gevoel www.debommel.com 1299,- «tenft ZEELAND 13 de Bommel Meubelen U EN UW VOORJAAR De foto's op deze pagina werden gemaakt vóór de bommen in Brussel ontploften. Alles wat je daarna doet en ziet lijkt door een rouwrandje omgeven. Toch is het voorjaar 'gewoon' begonnen. Uw beelden die dat ge voel oproepen, laten we hier zien. Met de ontspannen tenen op de boulevard als 'toppers' van de week. Oma in de duinpan met de ongeduldig wordende kleinkinderen is ook echt Zeeuws. Volgende week donderdag 31 maart willen we graag foto's plaatsen van U en Uw PASEN. Terras, kerk, eieren zoeken, wandelen, sporten, winkelen... Mail uw foto('s) voor woensdag 30 maart naar buiten@pzc.nl, of plaats ze op www.pzc.nl/buiten. Graag met vermelding van naam en woonplaats, en een korte toelichting. Op 't erf Stoere jongens spugen eerst in hun handen als ze een zwaar karwei met die handen gaan doen. Voor je een moeilijk blok hout klieft, spuug je eerst in je han den, dan grijp je de steel van de bijl vast, tilt 'm boven je hoofd en laat dan de bijl met kracht neerkomen. Dat spugen hoort er altijd bij, voor mijn gevoel een beetje voor de show. Ik vond het eigenlijk onzin, een beetje vies ook, en zonde van het spuug. Op je han den moest je zuinig zijn bij al het zware handwerk dat je op het land en de boerderij moest doen. Rijen mensen zag je vroe ger op de akkers van het Zeeuw se platteland. Ze werkten met hun schoffels, met zeisen, rie ken, spaden, met vlegels, sikkels, harken en vorken en nog vele an dere werktuigen. Altijd werden die met de hand bediend. Die werktuigen waren bijna al tijd door de dorpssmid gemaakt, gesmeed en soms zelfs uitgevon den. Zo zachtjesaan zijn ook bij ons de laatste dorpssmeden ver dwenen, uitgestorven. De werk plaats van smid Braam in 's Heer Abtskerke is er nog, hij zelf niet meer. Wij keerden nog net op tijd in de jaren negentig naar Zee land terug om die smid te leren kennen. Een heel scala aan schof fels (van 17 tot 32 cm breed) en uienkappertjes (9 cm. breed), een paar onverwoestbare harken, en plantschepjes heeft hij voor mij gesmeed. Die handwerktui gen, nu al jaren gebruikt in onze grote tuin, zullen ons overleven. Goed voor de (klein)kinderen. Heel wat anders dan de twijfel achtige kwaliteit van snel ver buigend spul van de tuincentra, of de veel te dure blingbling werktuigen van fancy shops (ko peren spades die blinken als goud. Al m'n werktuigen, gemaakt door Braam en andere smeden, geven me een goed gevoel. Ik be kijk en bevoel ze met genoegen voor ik er één vastgrijp voor een tuinkarwei. Ambachtelijk vak manschap ligt lekker in de hand. Het leuke is dat in deze super ge mechaniseerde tijd er toch vaak handwerktuigen op de markt te rug komen. Laatst trof ik bij de firma die onze elektrische motor- zaag onderhoudt, een schoffeltje aan, helemaal rond en met een 'Al m'n werktuigen, geven me een goed gevoel. Ik bekijk en bevoel ze met genoegen voor ik er één vastgrijp' zaagsnede. Voor het wieden on der lage sierstruiken en bijvoor beeld onder courgetteplanten. Het kleine werktuig met lange steel functioneert uitstekend. Zo ook de 'notenroller', een soort langwerpige bol van buigzaam ij- zerdraad aan een lange steel. Daarmee je kun je walnoten die op de grond liggen verzamelen zonder te bukken. Het ding schijnt oorspronkelijk in Ameri ka te zijn uitgevonden om golf balletjes mee op te rapen. Een dubbele hark, waarmee je meer bijeen harkt met minder moeite is ons ook al cadeau gedaan. Die gaan we binnenkort proberen. Dit alles onder de leus: Leve het handwerk! Eindhoven Utrecht Rotterdam Strijen Breda De Lier Zoeterwoude Amsterdam nieuwi VRIJDAG 25 MAART 2016 Schuifdeurkast Riverwoods H220xB160xD50cm 1495,- door Gerard Smallegange Een 'notenroller', oorspronkelijk om golfballen op te rapen/rollen, met daarbij onder meer kisten vol 'gerolde' noten. Tijdens een fietstochtje hebben we dit spechtje van het Tenen warmen op in de voorjaarszon op Boulevard Ban- midden van een drukke weg gered, foto Agnes Steketee kert in Vlissingen. foto Hans Segboer Oma ligt even te ge nieten van de voor jaarszon in een duin pan bij Oranjezon. De kleinkinderen lijken te denken 'zo is het wel lang genoeg hoor oma!'. foto Jan Adriaanse Fauteuil Savino H80xB65xD80cm J59S",- Werktuigen die de smid heeft gesmeed, foto's Gerard Smallegange Hoekbank Glory TO1xB311xD114/226cm 1395,- H qMXvJk 1man\

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 47