i TO©S Houvast Nederland rouwt, Betondorp rouwt om de dood van Johan Cruijff 'Dat magere joch, altijd met een bal zal ik nooit vergeten.' JOHAN CRUIJFF 1947-2016 2 NIEUWS De Stelling Reageer op pzc.nl Uw Mening EENS ONEENS paul kusters E>E VERLOSSER 'Johan Cruijff was een fantastische speler en coach. Hij laat een heel belangrijke erfenis achter voor onze voetbalfantilie, column Maan Leo F 5. F5. F5. F5. Refresh. Re fresh. Refresh. Refresh. Drukkend op de Fs-knop, dat is hoe ik de dinsdag doorbracht. Op het liveblog van de NOS en de pa gina's van de BBC en VRT. Iedere keer dat mijn vinger op de Fs-knop landde, kwamen er weer nieuwe berichten bij. F5: Refresh. Ik wilde natuurlijk de webpagina refreshen, maar ook het nieuws zelf. Hopend op een frisse wind. Om 9.15 uur drukte ik op F5 om meer zicht te krijgen op wat er in Telkens als er een grote ramp gebeurt, bemerk ik hoe verslavend het nieuws kan zijn Zaventem gaande was. Om 10.00 uur hoopte ik door op F5 te druk ken te horen dat de aanslagen in de metro toch niet waar zouden zijn. Daarna kwam er bij elke F5 wel een aantal filmpjes en ook een aantal doden bij. Telkens als er een grote ramp ge beurt, bemerk ik hoe verslavend de nieuwsstroom kan zijn. Ik wil telkens het jongste nieuwtje we ten, op de hoogte zijn van de laat ste berichten. Maar tegelijkertijd erger ik me aan mensen die dan luidkeels hun emoties uitventen of op Facebook berichten delen van obscure sites. En ik twijfel me rot: welke nieuwsbron moet ik geloven, welke stemmen vertel len de waarheid? Enerzijds wil ik de site geloven met de meest stel lige uitspraken. Anderzijds zijn die het juist die mijn ergernis wekken. Uiteindelijk vond ik houvast bij een reeks aanbevelingen op een Amerikaanse site: 'het mediahand boek voor consumenten in geval van een terroristische aanslag' (vrij vertaald). Vorig jaar al gepu bliceerd, maar nog steeds van toe passing. Daar lees je onder andere dat hoe emotioneler het commen taar, hoe minder geloofwaardig het is. Dat je sowieso niet naar po litici moet luisteren. Dat je kri tisch moet zijn bij alle mensen die zich spontaan expert noemen en dat het onmogelijk is de waar heid te achterhalen meteen na een aanslag. De tiende regel van het handboek is voor mij mis schien wel het meest relevant: 'wees geduldig'. Johan Cruijff is de grootste voetballer aller tijden. The Passion raakt me. toosenhenk.nl O SISTEREN OVERLEDEN MAAR MET PASEN STAAT HIJ WEER OPi DAS LOSISCH! AMSTERDAM. De hoeken van zijn indrukwekkende snor hangen stijf naar beneden, maar da's lo gisch. Vandaag is geen dag om ze vrolijk de hoogte in te draaien, mijmert Lucas van der Gragt in zijn deuropening, aan de Land- bouwstraat 21 in Amsterdam-Be tondorp. Vandaag is de sterfdag van de bekendste man die deze arbei derswijk ooit voortbracht: Hen drik Johannes Cruijff roepnaam Johan. Definitief afgefloten ter wijl hij aan een stevige counter tegen longkanker bezig was. JC. De Verlosser. Het voetbalfe nomeen dat over de hele wereld religieuze kenmerken toegedicht werd en waar hij ook ging met een diepgelovige devotie te ma ken kreeg, ging heen op Witte Donderdag. 68 pas. 6+8 14, merkte zijn voormalige apostel Frank Rijkaard direct op toen hij de onheilstijding vernam. Cruijff is voor altijd Nummer 14. Voor altijd Ajacied. En voor al tijd Betondorper. Halfstok Daarom hangt Van der Gragt de Ajax-vlag (met het klassieke lo go) met wat punaises halfstok. Eén keer per jaar gaat-ie uit, als het allemaal meezit: bij weer een landstitel voor Ajax. Over een paar weken weer, als het aan hem ligt. „Dat zou het mooiste eerbetoon voor Johan zijn." Voor zijn huis: twee tribunestoelen uit De Meer. Die kocht hij voor 25 gulden per stuk bij de sloop van het oude Ajax-stadion: nummers 38 en 39 uit vak BB, rij 14. Triom fantelijk: „Natuurlijk rij 14." Van der Gragt (72) keek aan het begin van de middag televi sie, om de nasleep van de aansla gen in Brussel te volgen, toen het tragische nieuws over Cruijff werd medegedeeld. „Een absurde gedachte, maar toch dacht ik: had wat meer Belgen de lucht in la ten gaan en Johan langer laten le ven. Maar dat slaat natuurlijk ner gens op." Wie in Amsterdam de echte schok, de harde rouw, het pure verdriet wil voelen rond het over lijden van Cruijff moet hier zijn, in Betondorp. Waar de buurtkin deren elke dag tot zonsonder gang voetballen op het Cruyff Court, zoals de drie broers Mo hammed (17), Mujtaba (15) en 'Ik dacht: had wat meer Belgen de lucht in laten gaan en Johan langer laten leven' Aboebaker (11). Gevlucht voor de oorlogsverschrikkingen in Soe dan kwamen ze in Betondorp te recht. De naamgever van 'hun' voetbalveldje wekte nieuwsgierig heid; op YouTube zochten en von den ze beelden van de meester. Mohammed, gedecideerd: „Hij was zeker net zo goed als Lionel Messi en Cristiano Ronaldo." Verderop in de hoofdstad is de sfeer meer gelaten: bij het trai ningscomplex van Ajax, De Toe komst, hangen de vlaggen half stok, maar fans of supporters zijn er niet te bekennen. De enige die zich laat zien is Ajax-spitsentrai- ner John Bosman die aangeslagen laat weten dat alle middagtrainin gen zijn afgelast uit respect voor Cruijff. In Ajax-bar 't Centrum aan het Rembrandtplein herdenken Ajax-gabbers Sergio, Jan, Patrick en Jan 2 met een paar potten bier en verschillende baco's de groot meester. Normaal kijken ze hier in uitgelaten stemming gezamen lijk alle thuiswedstrijden van hun ploeg. Nu overpeinzen ze re latief bedaard het wegvallen van de voormalig topspits en oerheld. „Niet alleen een icoon voor Ajax en het Nederlandse voetbal, maar een boegbeeld voor de sport in de hele wereld. We den ken dat er nooit meer zo'n grote voetballer in Nederland zal op staan. Van Basten en Bergkamp komen in de buurt, maar verder... Verder blijft het stil." Jan 2 voet balde nog met Cruijff in de jeugd. „Iedereen had direct door dat hij niet zomaar een spelertje was, maar een toptalent van we reldklasse. Ik ben er triest van." Bloemenzee Niemand die eerder met Cruijff voetbalde dan Hans Betlexhem (70), zijn vroegere overbuur jon gen in Betondorp. Goedkeurend ziet hij hoe de bloemenzee voor Cruijffs ouderlijke woning aan de Akkerstraat 32 maar groeit en groeit. Wijst: „Daar, op die put deksel, stuiterde de bal altijd. En onder dat poortje vuurden we he le strafschoppenreeksen op el kaar af. Hier, waar we nu staan, stierf Johans vader, de groente boer. Een hartaanval, het was zo gebeurd. De huisarts werd nog ge alarmeerd, maar hij kon alleen maar de dood vaststellen. Johan was pas 12 jaar, hij heeft daarna al tijd wat moeite gehad met deze plek." Betlehem ging naar de openba re basisschool, de jonge Johan naar de School met de Bijbel. „Mijn broer zat daar ook. Verve lend, bekrompen, naargeestig sfeertje hoor. Er mocht niets. Op één uitzondering na: Johan mocht elke dag zijn leren voetbal mee de klas in brengen en die werd dan op een metalen deksel gelegd. Vier keer per dag zag ik dat magere joch met die bal aan zijn voet over straat naar school of huis lopen. Dat beeld van Jo han ga ik nooit vergeten. Johans vader had de hoofdonderwijzer uitgelegd dat zijn zoon eenvou digweg niet zonder bal kon. En zo was het." 239 reacties Pelé, oud-voetballer uit Brazilië 14 Johan Cruijff trok op 30 oktober 1970 tegen PSV het reserveshirt met rugnummer 14 aan, omdat Cerrie Mühren al met 9 speelde. 'Zo'n voetballer krijgt Nederland nooit meer1 door Annemart van Rhee en Jeroen Schmale Lucas van der Gragt Betondorper

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 2