Van Barneveld verliest, maar vervolgt Premier League in Ahoy Bas Dost is na nieuwe revalidatie in Zeist bijna 20 Waterpolosters bij laatste acht Oranje begint met De Jong Terwijl de spelers van Oranje zich voorbereiden op de oefenduels met Frankrijk en Engeland, werkt Bas Dost aan zijn terugkeer bij zijn club VfL Wolfsburg. De Nederlandse waterpolosters hebben zich op het olympisch kwalificatietoernooi geplaatst voor de kwartfinales. In Gouda was Oranje veel te sterk voor Duitsland: 16-3. De ploeg van bondscoach Arno Havenga sluit de groepsfase vandaag af tegen het puntloze Nieuw-Zeeland en weet daarna welk land de tegen stander wordt in de cruciale kwartfinale van morgen, waarin een ticket naar Rio valt te verdie nen. Oranje boekte tegen Duits land de tweede zege in Gouda, na de winst op Frankrijk (14-5) en remises tegen Rusland en Ita lië (beide 8-8). Voor de wedstrijd van gisteravond werd stilgestaan bij het overlijden van Johan CruijfF. Op de badrand lag een cap met het nummer veertien. De Cendt troeft Weening af in Catalonië De Belgische wiel renner Thomas de Gendt heeft de ko- ninginnenrit gewon nen in de Ronde van Catalonië. Pieter Weening leek lang op de zege af te koer sen, maar de Belg kwam terug en reed hem in de slotfase voorbij. De renner van Team Roompot reed het grootste deel van de laatste klim van de buiten categorie alleen op kop. Toen De Gendt eenmaal voorbij was gestoven, brak Wee ning. Hij zag ook nog enkele favorie ten passeren en werd uiteindelijk zesde. Dekker terug in zwembad na operatie Zwemster Inge Dek ker (30), bij wie in fe bruari baarmoeder halskanker werd ge constateerd, is met succes geopereerd. Verdere behandeling is niet nodig. De As- sense zwemster gaat de trainingen lang zaamaan hervatten, maar onduidelijk is wanneer ze op topni veau terugkeert en of ze kan deelnemen aan de Spelen in Rio. Luuk de Jong krijgt vanavond (20.45 uur) een kans als centrum spits bij het Nederlands elftal. Af gaande op de twee laatste trainin gen van Oranje vormt de aanval ler van PSV in de oefenwedstrijd tegen Frankrijk een aanvalsduo met Quincy Promes. De Jong krijgt de voorkeur boven Klaas- Jan Huntelaar, van wie bonds coach Danny Blind weet wat hij aan hem heeft. Wesley Sneijder, Jordy Clasie en Davy Klaassen vormen het mid denveld van Oranje. De defensie bestaat waarschijnlijk uit Jasper Cillessen, Joël Veltman, Virgil van Dijk, Jeffrey Bruma, Daley Blind en Jetro Willems. Al nam Rick Karsdorp gisteren tijdens de training even de positie van Veltman in. Russen zij'n olympische plakken kwij't Snelwandelaar Ser- gej Kirdjapkin moet alsnog zijn gouden medaille (50 kilome ter) van de Spelen van Londen in 2012 inleveren. Het hof van sportarbitrage CAS heeft alle resul taten van de Rus tus sen 20 augustus 2009 en oktober 2012 geschrapt. Hetzelfde geldt voor zijn land genote Olga Kaniski na, die daardoor haar zilveren plak op de 20 kilometer verliest. Ook vier andere Rus sische atleten zien hun resultaten ge schrapt, van wie Joe- lia Zaripova de be kendste is. Als Bas Dost (26) na zijn laatste trainingssessie in het Sportmedisch Cen trum van de KNVB po seert voor een foto, komt hij de assistent- bondscoach van het Nederlands elftal toch nog even tegen. Per toeval is de spits, die in de vorige interland tegen Wales zijn eerste goal in Oranje maak te, bij het standbeeld van Marco van Basten gaan staan. Hij ziet er de humor wel van in. Hoewel het jaar voor Dost sportief gezien dramatisch is begonnen, maakt hij een opge ruimde indruk. „Een paar jaar geleden was ik hier an ders mee omgegaan, maar ik ben niet heel gefrustreerd nu. Ik heb dit inmiddels al va- ker meegemaakt, dat maakt het makkelijker. Zo'n blessure is in eerste instantie heel vervelend, la ter zie je er ook de voordelen van. Om dat ik in Nederland revalideerde, had ik de afgelopen weken meer tijd voor mijn vriendin, vrienden en familie. Daar heb ik ook wel van genoten. Ik probeer de positieve dingen te zien." Dat helpt, want veel voordelen heeft zijn gedwongen afwezigheid uiteraard niet. Zijn blessure is zelfs nog een dure grap ook. „Na zes weken krijg je geen salaris meer uitbetaald. Dat is stan daard in Duitsland. Een vervelende re gel. Omdat je ook geen premies krijgt, val je financieel ver terug. Ik ben er ge deeltelijk voor verzekerd. Maar niet voor honderd procent, want dan betaal je je scheel aan premies. Begrijp me niet verkeerd, niemand hoeft medelij den met mij te hebben, maar voor spe lers die in Duitsland willen voetballen is het wel handig om te weten." Het ongeluk voor Dost zat in een klein hoekje. Tijdens het trainingskamp van Wolfsburg in januari brak hij zijn mid denvoetsbeentje na een tackle van ploeggenoot Dante. „Ik zat lekker in mijn vel. Niet normaal meer, zoveel zin had ik er in. Tijdens de training schoot ik op goal en vanuit het niets kwam Dante voorbij. Ik raakte vol de onderkant van zijn voet. Toen de dok ter zei dat het niet goed zat, was ik wel even kwaad op hem. Maar ik verwijt hem niets. Dante is een prima gozer. Hij kwam als verdediger hard in. Zo iets gebeurt honderd keer per jaar, nu ging het een keer mis." Het contrast met een jaar gele den is daardoor enorm. „Dat hoefje mij niet uit te leggen. Begin 2015 stond ik elke wed strijd op het scoreformulier. Nu speel ik mijn eerste wedstrijd pas in april. Afge lopen jaar heeft een beves tiging gegeven. Dat geeft vol doening, maar ik kijk niet veel terug. Ik ben op zoek naar meer. He laas is het jaar slecht begonnen, maar 2016 is nog lang. Wel jammer dat ik de Daar vindt dan voor het eerst een Premier League-avond plaats bui ten Groot-Brittannië en Ierland. „Het zou wel heel zuur zijn ge weest als Barney net nu de elimi natie niet had overleefd", zegt Ar jan van der Giessen, die sinds jaar en dag als tv-verslaggever het darts op de voet volgt. „Hij heeft de sport in Nederland op de kaart gezet en dan verdient hij het om erbij te zijn nu de Pre mier League hier naartoe komt." Van der Giessen vindt het niet vreemd dat het Barney zwaar heeft. „Hij presteert al een tijd wisselvallig. Het kost hem moei te om mentaal te herstellen. Elk weekend een paar toernooien en dan die Premier League er tussen door, dat is zeker voor Raymond niet gemakkelijk." Volgens Van der Giessen is het maar goed dat Van Barneveld nu al zeker is van een vervolg bij de Premier League. „Anders was het aangekomen op volgende week, de Judgement Night. Dan staat hij tegenover Michael van Ger- wen. Ik geef Raymond dan zeker kans, maar ik weet ook dat Mi chael geen cadeautjes gaat geven. Zo zit hij niet in elkaar." Van Barneveld kan in Rotter dam geen gas terugnemen, want hij gaat nu voor doelstelling twee in de Premier League: deelname aan het finaleweeikende. Vorig jaar lukte hem dat na een valse start. Ook nu kan al leen een geslaagde inhaalrace hem zo ver brengen. Sport WATERPOLO WIELRENNEN UITSLAGEN SCHAKEN Moskou (Rus). Kandidatentoernooi. Elfde ronde: Aronian (Arm) - Svidler (Rus) 0-1, Topalov (Bul) Caruana (VSt) 1/2-1/2, Anand (ind) - Karjakin (Rus) 1-0, Giri (Ned) - Nakamura (VSt) 1/2-1/2. Stand: Caruana, Anand 6,5, 3. Karjakin 6, 4. Aronian, Giri, Svid ler 5,5, 7. Nakamura 4,5, 8. Topalov 4,0. TENNIS Miami (VSt). Vrouwen. Eerste ronde: Bertens (Ned) - Zheng (Chn) 6-3 6-2. Naples (VSt). Vrouwen. Tweede ronde: Kerkhove (Ned) - Stewart (VSt/5) 6-3 6-2, Schafer (Dui) - Rus (Ned) 2-6 7-6 (5) 4-1 opgave. WATERPOLO Gouda. Olympisch kwalificatietoernooi, vrouwen. Groep B: Nederland - Duitsland 16-3 (3-0 5-1 4-2 4-0). Doelpunten Nederland: Genee, Nij- huis, Klaassen 3, Van der Sloot, Smit 2, Stomp- horst, Van der Molen, Van Toorn 1 Frankrijk - Rusland 2-10, Italië - Nieuw-Zee- land 12-3. Stand: 1. Rusland 4-7, 2. Italië 4-7, 3. Nederland 4-6, 4. Duitsland 4-2, 5. Frankrijk 4-2, 6. Nieuw-Zeeland 4-0. geplaatst voor kwartfinales ZWEMMEN VOETBAL ATLETIEK WIELRENNEN Ronde van Catalonië. Vierde etappe: 1. De Gendt (Bel) 172,2 km in 4.52.04, 2. Quintana (Col) 1.08, 3. Porte (Aus) 1.23, 4. Contador (Spa), 5. Van Garderen (VSt) I.36, 6. Weening (Ned), 8. Froome (GBr) 1.45, 37. Gesink 4.00, 39. Kruijswijk, 57. Poels 10.59, 68. Ten Dam 12.41, 71. Duijn 13.27, 91. Lammertink 21.44, 93. Bouwman. Opgave: Van der Lijcke, Floogerland. Algemeen klassement: 1. Quintana 19.01.43, 2. Contador 0.08, 3. Porte 0.17, 4. Martin (Ier) 0.24, 5. Van Garderen 0.27, 6. Bardet (Fra) 0.32, 8. Froome 0.46, 29. Kruijswijk 3.11, 32. Gesink 4.46, 43. Poels 10.10, 48. Weening II.47, 75. Minnaard 25.20, 82. Ten Dam 28.15, 86. Duijn 31.54, 95. Lindeman 36.43, 98. Lammertink 37.18, 108. Clement 42.23, 114. Bouwman 44.33, 120. Keizer 46.55, 154. Tolhoek 58.18, 156. Honig, 169. Van Empel 1.08.57. Wielerweek Coppi en Bartali Etappe 1a: 1. Belletti (Ita) 95,9 km in 2.14.17, 2. Pelucchi (Ita), 3. Gavazzi (Ita), 4. Van Poppet Etappe 1b (ploegentijdrit): 1. Gazprom A 13,3 km in 15.14, 2. Rally B 0.12, 3. Unieuro A 0.13. Algemeen klassement: 1. Jersjov (Rus) 2.29.34, 2. Ovetsjkin (Rus), 3. Plebani (Ita) 0.10, 8. Van Poppel 0.16. Ik had veel verder kunnen zijn' door Wietse Dijkstra DURE GRAP 2 Met Bas Dost in de basis werden sinds begin 2015 slechts 2 van de 24 duels verloren door VfL Wolfsburg, maar zónder de spits verloor de club 9 van de 19 wedstrijden. HET MOMENT HET CONTRAST door Max van der Put LIVERPOOL. Al voordat hij aan zijn partij tegen Adrian Lewis begon, kon Raymond van Barneveld (die met 5-7 verloor) gisteravond een zucht van verlichting slaken. Zijn eerste doelstelling in deze editie van de Premier League Darts was - door andere uitslagen - al be reikt: hij behoort niet tot de twee vroege afvallers en zal dus op 12 mei op het podium staan in het Rotterdamse Ahoy.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 20