De oud-politicus wordt onder meer schuldig bevonden aan misdaden tegen de menselijkheid. 18 NIEUWS k DEN HAAG. Veertig jaar moet Rado van Karadzic de gevangenis in voor zijn rol in de Balkanoorlog van de jaren '90. Het Joegoslavië- tribunaal in Den Haag achtte de oud-leider van de Bosnische Ser viërs gistermiddag schuldig aan onder meer genocide, oorlogsmis daden en misdaden tegen de men selijkheid. Staand hoort de 70-jarige Ka radzic het vonnis aan. De ogen half gesloten. Met één hand trekt hij zijn donkerblauwe jasje netjes over zijn buik. De rechters van het VN-tribunaal beschouwen de oud-politicus met het witgrijze haar als de belangrijkste organisa tor van de burgeroorlog in het voormalige Joegoslavië. Het con flict tussen Serviërs, Kroaten en moslims kostte tussen 1992 en 1995 aan meer dan 100.000 men sen het leven. De afgestudeerde psychiater en zijn Servische Democratische Par tij hadden slechts één doel voor ogen: een eigen staat in Bosnië, de Republika Srpska, die zwaar op Servië zou leunen. Om dat doel te bereiken, kwam een etnische zui vering op gang. Alle Bosnische Kroaten en moslims in Servisch gebied moesten vertrekken. Karadzic kijkt grimmig als de rechter refereert aan verkrachtin gen, deportaties en het gebruik van burgers als menselijk schild. Hij hoort hoe Bosnisch-Servische troepen niet-Servische huizen plunderden. Moskeeën en katho lieke kerken plunderden. Hoe de militairen miljoenen mensen li chamelijke of geestelijke schade hebben toegebracht. Nura Mustafic (69) is een van de slachtoffers. Met een witte hoofddoek strak om haar kin ge bonden vertelt ze hoe haar man en drie zoons plotseling verdwe nen waren. Het was al laat toen de Serviërs het dorp Srebrenica aan vielen. Het gezin vluchtte. Kilome ters lang liepen ze door de stikdon kere bossen. Plotseling werden ze opnieuw beschoten. Een van haar zoons raakte gewond aan zijn been. De ander in de borst. Ze sleepten zich voort, maar raakten 'Hij hoort levenslang te krijgen. Nog elke dag lijdt Bosnië onder alles wat hij heeft gedaan' uitgeput. De Serviërs namen haar zoons Mirsad, Alija en Fuad mee. Begin twintig waren ze. Jongens in de kracht van hun leven. „Ze werden letterlijk uit mijn armen gerukt", zegt ze zachtjes bij het binnengaan van de rechtszaal. „En in de chaos verloor ik ook mijn man uit het zicht. Ik heb ze alle vier nooit meer gezien. Karadzic is daarvoor verantwoordelijk. Hij gaf de opdracht voor deze waan zin." Dat vindt ook de rechter. „Ka radzic speelde een actieve rol bij het mogelijk maken van de mis standen." Zeker 8.000 moslimmannen en -jongens waren door de Servische troepen vermoord. Daarmee was sprake van de grootste genocide in Europa sinds de Tweede We reldoorlog. Nabestaanden zijn in groten ge tale naar Den Haag afgereisd. Man nen met baretten op zwaaien met vlaggen. Vrouwen met getekende gezichten dragen spandoeken met daarop de namen van de dodelijke slachtoffers. Met de akkoorden van Dayton kwam eind 1995 een einde aan de oorlog op de Balkan. Karadzic stap te uit de politiek. Dertien jaar lang hield hij zich schuil in de Servi sche hoofdstad, vermomd als een natuurgenezer met een lange baard. In juli 2008 werd hij in Bel grado uit een bus geplukt; een paar dagen later zat hij op het vliegtuig naar Nederland. Daar hoort hij dat het tribunaal hem verantwoordelijk houdt voor de 'systematisch en strak georgani seerde moord op mannen en jon gens in Srebrenica, dat onder toe zicht stond van Nederlandse VN-millitairen. „Hij las de militai re dagrapporten en deed niets om het moorden te stoppen", aldus de rechter gisteren. Karadzic gaat staan, midden van de rechtszaal, met de borst vooruit. Zijn mondhoeken han gen. Genocide, schending van het oorlogsrecht, moord, deportatie. Op tien van de elf aanklachten wordt hij schuldig bevonden. Goed voor veertig jaar gevangenis straf. „Vier nul", benadrukt de rechter nog eens. Zijn proces heeft acht jaar ge duurd. Karadzic gebruikte elke mogelijkheid om de boel te rek ken, want in het detentiecentrum in Scheveningen heeft hij veel be wegingsvrijheid. Het wordt ook wel 'de humaanste gevangenis ter wereld' genoemd. De celdeur staat meestal open en gevangenen pra ten, koken en eten met elkaar in een gemeenschappelijke ruimte. Karadzic liet gisteren meteen we ten tegen het vonnis in beroep te gaan. Maar daarna moet hij naar een gewone gevangenis Weer buiten krijgt Mustafic het te kwaad. Ze dept haar vochti ge ogen met een papieren zak doek. „Veertig jaar is te weinig", zegt ze. Haar stem slaat over. „Hij hoort levenslang te krijgen. Nog el ke dag lijdt Bosnië onder alles wat hij heeft gedaan. Treurig en ver drietig ga ik naar huis, waar in plaats van mijn gezin grafstenen op me wachten." Karadzic krijgt 40 jaar cel Karadzic (r) hoort zijn vonnis in Den Haag. foto Robin van Lonkhuijsen/Reuters door Cerben van 't Hof Nura Mustafic slachtoffer Nabestaanden waren in groten getale aanwezig bij de rechtbank. foto Koen van Weel/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 18