Gemoedelijke sfeer bij 'Passion1 E-fiets 'brommer-light', maar zónder helmplicht Advocaat: overheid denkt mee NIEUWS 17 Milieuactivist die Pim Fortuyn vermoordde zal in het buitenland in zijn eigen onderhoud moeten voorzien. AMERSFOORT. Onder strenge vei ligheidsmaatregelen is gistera vond The Passion in Amersfoort gehouden. De vijfde editie van het tv-spektakel over de laatste dagen van het leven van Jezus Christus stond onder invloed van de aanslagen in Brussel on der hoogspanning. De politie was aanwezig met honden, en de tassen van bezoekers werden grondig doorzocht voordat ze het Eemplein in Amersfoort op mochten. Ook de processie werd door tientallen politieagenten be geleid. Het verlichte kruis werd voordat de processie vertrok door een bomhond besnuffeld en 'clean' bevonden. Al vroeg in de middag verza melden zich honderden fans op het plein. Naar schatting twintig duizend mensen kwamen uitein delijk samen op het plein en rond de Eemhaven. De gezichten van de agenten die 's middags onderaan het Eemplein uit enke le politiebusjes stapten, stonden nog enigszins gespannen. Maar de sfeer op het plein was zo los en gemoedelijk dat de waakza me blik al snel vergezeld ging van een glimlach. Drie kwartier later blokkeerden beveiligers de toegangen tot het Passion-ter rein. Pas nadat het publiek dat al 'binnen' was, gecontroleerd was, gingen de hekken open. De meeste Passion-gangers rea geerden met veel begrip op de controles. „Ik had niet anders ge wild en ook niet anders ver wacht", zegt Jacqueline Pasveer. Ze is samen met een groep vrien den uit Zwolle. „We hebben het er wel over gehad of we nog moesten gaan na de aanslagen in Brussel. Nu ben ik blij dat ik er ben." Het echtpaar Van Veen uit Breukelen is lovend over de orga nisatie rond het massa-evene ment. „We zeiden net nog tegen elkaar, dat het veilig voelt terwijl het toch niet wemelt van de agenten. Misschien zijn ze er wel, maar zien we ze niet. Petje af voor de gemeente Amersfoort en de politie en de EO natuur lijk. We gaan ervan genieten." Zanger Xander de Buisonjé vertolkte de rol van Judas. Hij had begrip voor de extra maatre gelen die vanwege de veiligheid werden getroffen. DEN HAAG. Volkert van der Graaf overweegt te emigreren. De moor denaar van Pim Fortuyn heeft die plannen gedeeld met het Open baar Ministerie en Reclassering. Dat bleek gisteren tijdens een rechtszaak waarmee Van der Graaf opnieuw onder een voor waarde van zijn vervroegde vrijla ting probeert uit te komen. Van der Graaf heeft zijn plan in december verteld tijdens een drie maandelijks evaluatiemoment met het OM en Reclassering. Dat vertelde advocaat Reimer Veld huis, die optreedt namens de Staat. „Van der Graaf gaf aan naar het buitenland te willen vertrek ken. Een beslissing die de nodige gevolgen heeft. Hij zal daar in zijn onderhoud moeten voorzien. Dat zijn zaken waar de overheid graag over meedenkt." Volkert van der Graaf wil juist af van de periodieke bijeenkom sten en heeft daarom een kort ge ding aangespannen. Directe aanlei ding is dat hij geen recht meer heeft op rechtsbijstand. Daardoor kan hij geen advocaat meer mee nemen naar de evaluaties en dat is volgens hem wel nodig. „Mijn ad vocaat corrigeert me waar nodig en kan me wijzen op implicaties." De milieuactivist, die menig veehouder tot wanhoop dreef met juridische procedures, meent dat de evaluaties niet zijn opgenomen in de lijst van voorwaarden waar op hij in 2014 vervroegd vrij kwam. Daar stond in: mediaver- bod, gebiedsverbod, contactver bod met de familie Fortuyn, maar niet verplicht evalueren, aldus Van der Graaf. Advocaat Veldhuis stelt namens de Staat dat de eva luatiemomenten hun nut bewij zen. Het gesprek over emigreren is daar een voorbeeld van, bepleit hij. Het evaluatiemoment is nodig om te toetsen of Van der Graaf zich houdt aan de gestelde voor waarden. Het is niet voor het eerst dat Van der Graaf zijn voorwaar den aanvecht. Van der Graaf kwam in 2014 vervroegd vrij, na dat hij twee derde van zijn acht tienjarige straf had uitgezeten voor de moord op Pim Fortuyn. Hij ging destijds morrend ak koord met alle voorwaarden die werden gesteld. Zijn toenmalige advocaat Stijn Franken noemde ze veel te verstrekkend. Met succes vocht Van der Graaf het dragen van een enkelband aan. Ook werd zijn gebiedsverbod ingeperkt. Via een kort geding wist hij vo rige maand nog onder verplichte psychologische coaching uit te ko men. Het Openbaar Ministerie gaat daartegen in beroep. Dat Fortuyns moordenaar steeds zijn voorwaarden aanvecht, is tegen het zere been van nabe staanden. Zij vinden juist dat Van der Graaf een loopje neemt met de regels. In een verborgen came ra-item van het programma Repor ter vertelde Volkert vorig jaar dat een fotomoment -ondanks zijn mediaverbod - in scène was gezet. Ook zou hij zijn resocialisatie te genwerken. Volkert zei niet te wil len werken 'omdat je dan gratis kunt procederen'. De Haagse rechtbank doet dins dagmiddag uitspraak over de nieuwste kwestie. DEN HAAG. Snelle elektrische fiet sen krijgen vanaf 2017 een brom- fletsplaatje, maar de integraal helm wordt bij nader inzien toch niet verplicht. De bestuurder mag straks een veel sportievere helm dragen die lichter en ventilerend is. Dat heeft het kabinet volgens ingewijden besloten. Er is al lange re tijd een discussie gaande over de status van de zogeheten speed pedelec. Die haalt snelheden tot 45 km/u. Deze rappe E-bike wint snel aan populariteit. Daarom zijn nieuwe regels nodig. Nog niet besloten is of de elek trische racefiets overal op de rij baan moet, net als een brommer. Minister Schultz (Verkeer) gaat sa men met de gemeenten onderzoe ken hoe dit het beste geregeld kan worden. Momenteel valt de speed pedelec onder de wetgeving voor de snorfiets. Dit betekent dat je er maximaal 25 km/u mee mag fiet sen en geen helm hoeft te dragen. Ook moet je minstens 16 jaar zijn om er op te mogen rijden. Ruim de helft van het aantal verkeersgewonden is fietser, bleek in 2015. De verwachting is dat de komende jaren voor het eerst sinds 1961 meer fietsers dan inzit tenden van auto's in het verkeer omkomen. Dat komt mede door de populariteit van de e-bike. VRIJDAG 25 MAART 2016 Sfeerbeelden van de uitvoering van 'The Passion', gisteravond in Amersfoort, foto's Levin den Boer, Remko de Waal en Gerard Vrakking door Bart Lauret Van der Graaf wil emigreren door Koen Voskuil door Edwin van der Aa

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 17