Europa blijft talmen met strijd tegen terreur Blunderende Belgische politici blijven zitten Zaventem 3 NIEUWS 15 Op IC nog 63 slachtoffers Dreiging naar lager niveau Belgische koningspaar onder de indruk van verwondingen Bestaande plannen zoals voor de uitwisseling van vluchtgege- vens, justitiële- en veiligheidsin formatie, blijven daardoor op nieuw in de lucht hangen. Vicevoorzitter Frans Timmer mans van de Europese Commis sie, zijn Griekse collega van Bin nenlandse Zaken Avramopoulos en de Franse en Duitse ministers van Binnenlandse Zaken heke len de onwil van lidstaten om over hun eigen schaduw te sprin gen. „Wij kunnen ze niet dwin gen, landen moeten elkaar vin den, desnoods bilateraal of in groepen", aldus Timmermans. „Wie nu niet in actie komt laadt een zware verantwoordelijkheid op zich", aldus Avramopoulos. Ministers van Justitie en Bin nenlandse Zaken van de 28 lidsta ten en Parlementsleden troffen elkaar gisteren om België een hart onder de riem te steken, maar ook om hun gezamenlijke strijd tegen terreur vaart te ge ven. Dat is opnieuw niet gelukt. Het ontbreekt niet aan plannen, maar het enige besluit dat aan een concrete einddatum is gebon den - eind juni - gaat over de op richting van een Europese grens- en kustwacht. Dat is geen maatregel tegen terreur maar te gen vluchtelingen. De maatregelen die terroris ten moeten beletten kriskras door Europa te reizen komen nog niet door het Parlement; in lichtingendiensten blijven on danks beloften de belangrijkste informatie voor zichzelf houden en strengere wapenwetgeving zit volgens de Franse minister Cazeneuve 'op een onaanvaard bare manier vast'. Die wetgeving moet een eind maken aan de ver koop van semiautomatische wa- 'Steeds weer, ook in Parijs en Brussel, waren aanslagplegers vooraf bekend' pens. Zijn Duitse collega De Mai- zière pleitte voor een register van iedereen die Schengen (het Europa van de open binnengren zen) in- en uitgaat. Ook wil hij een snelle uitvoering van maatre gelen om terroristen hun finan ciële bronnen af te pakken. Avramopoulos onderstreepte dat vooral informatie-uitwisse- lingcruciaal is. „Steeds weer, ook in Parijs en Brussel, waren de aanslagplegers vooraf bekend." De Griek wil zelfs één Europese inlichtingendienst. Jambon en Geens boden woens dag hun ontslag aan nadat was gebleken dat Turkije België vorig jaar zomer al waarschuwde dat de door hen uitgewezen Ibrahim El Bakraoui, een van de drie aan slagplegers op Zaventem, een ter rorist was. Ze deden niets met die informatie en El Bakraoui kon, via Nederland, ongehinderd naar België reizen. Volgens Turk se bronnen zou hij zelfs twee maal Turkije uitgezet zijn. De ministers kunnen toch blij ven zitten omdat minister-presi dent Charles Michel hun ontslag heeft geweigerd. Volgens ingewij den rond het Belgische kabinet zou hij bang zijn dat anders zijn hele regering sneuvelt. Het initiatief om op te stap pen, kwam van Vlaams-nationa list Jambon, een gedreven jihadis- tenjager. De christen-democraat Geens wilde helemaal niet weg. Hij ontkende eerst dat er fouten waren gemaakt, maar kwam daarop gisteren terug. wegen vliegen. „We hebben de nacht op het vliegveld doorge bracht. 's Ochtends om zeven uur heb ik haar voor het laatst ge zien. Na de aanslagen heb ik nog naar haar gezocht, maar het was een chaos." Elita vluchtte in 2999 voor de verwoestende burgeroorlog in Li beria. Ze kwam in Deventer te recht en woont daar al bijna ze ventien jaar. Haar dochter Lisa werd in Deventer geboren en is inmiddels 13. Ze zit op het Etty Hillesum Lyceum. „Daar is ze vandaag ook", vertelt Ambrose Ajala, al jaren een goede vriend van de familie. „Ze weet dat haar moeder vermist is, maar ze houdt zich sterk. Ze wil liever naar school, dan heeft ze wat af leiding." Lisa's vader woont in Duitsland. Ook hij was dinsdag en woensdag in Brussel op zoek naar de moeder van zijn dochter. Bij de broers Randell en Otis wordt de ontreddering groter en groter. Ze willen alles doen om hun zus te vinden, maar weten niet wat. „We willen informatie, maar we krijgen geen informa tie. Dat is enorm frustrerend", zegt Randell. „We willen de hoop niet opgeven. Misschien ligt ze zwaargewond in een zie kenhuis, is ze in coma en kan ze nu niet haar naam geven. Ik wil er niet aan denken dat ze dood is, dat kan ik niet. Dat mag niet gebeuren." Vrijdagmorgen willen de broers weer naar Brussel. Op zoek naar hun vermiste zus. „We blijven hoop houden, allemaal." Nog steeds liggen er 121 slacht offers van de aanslagen in Brussel in een ziekenhuis. Van hen liggen 63 op de inten sive care. Van de vier slachtof fers die nog in coma lagen en onbekend waren, zijn intus sen twee personen geïdentifi ceerd. Van de 121 slachtoffers verblijven er 119 in Belgische ziekenhuizen en twee in Fran se. De 63 slachtoffers op de in tensive care hebben vaak zwa re brandwonden en zijn ge raakt door metaal. In totaal werden 326 gewonden in zie kenhuizen opgenomen. België verlaagt het dreigings niveau van hoogste dreiging (vier) naar een na hoogste (drie). Dinsdag werd beslist om na de aanslagen het drei gingsniveau te verhogen. Dat betekent dat de dreiging 'zeer ernstig en imminent is'. Ni veau drie betekent dat de drei ging ernstig is en een aanslag mogelijk en waarschijnlijk. Dat is nog steeds een hoog dreigingsniveau. Zo kan het leger worden ingezet voor be wakingsopdrachten als onder steuning van de politiedien sten. Abdeslam Advocaat krijgt klappen LEUVEN. Een chirurg van het Universitair Ziekenhuis in Leuven toont de Belgische ko ning Philippe en zijn echtgenote Mathilde welke voorwerpen er zijn verwijderd uit de lichamen van slachtoffers van de aanslagen in Brussel. In de bommen van de terroristen waren stukken metaal, spij kers, pinnen en schroeven verwerkt. „In sommige patiën ten zaten tot honderd stukjes metaal", al dus een ziekenhuis medewerker. Het ko ningspaar bezocht gis teren de afdelingen intensieve zorg en het operatiekwartier. In het UZ liggen ne gentien slachtoffers, onder wie twee jon ge kinderen. Het echt paar nam ruim de tijd om te praten met getroffenen en hun fa milieleden. VRIJDAG 25 MAART 2016 Minister van Binnenlandse Zaken houden bij de start van de veiligheid stop in Brussel een minuut stilte, foto Jonas Roosens/ANP door onze correspondent Frans Boogaard BRUSSEL. Europa wil de strijd te gen terreur opvoeren, maar lidsta ten blijven ook na de bomaansla gen in Brussel weigeren zich vast te leggen op concrete data. Dimitris Avramopoulos minister door Frans Boogaard BRUSSEL. België heeft ernstige fouten gemaakt rond de bomaan slag op vliegveld Zaventem, maar vooralsnog rollen er geen politie ke koppen. Wel komt er een par lementair onderzoek en geven de ministers Koen Geens (Justitie) en Jan Jambon (Binnenlandse Za ken) vandaag nadere opheldering. BRUSSEL BRUSSEL BRUSSEL Abdeslam wil uitgeleverd worden naar Frankrijk Terreurverdachte Salah Abdes lam vecht zijn uitlevering naar Frankrijk niet langer aan, beves tigt zijn advocaat Sven Mary. Eerder verzette hij zich tegen uitlevering. Nu zou hij zelfs 'zo snel mogelijk' naar Frankrijk wil len om daar verklaringen af te leggen. Sinds de aanslagen in Brussel zou Abdeslam niet meer willen meewerken met de Belgische autoriteiten. BRUSSEL Sven Mary, advocaat van Abdes lam, is aangevallen door iemand die kwaad is omdat hij de ter reurverdachte verdedigt. Mary kon de aanvaller overmeeste ren. Hij heeft zijn kantoor geslo ten omwille van de veiligheid van zijn medewerkers. Mary krijgt veel haatmail. Hij zei dat hij er misschien nooit aan was begonnen als hij van de recente aanslagen had geweten. foto Francois Lenoir/ Reuters

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 15