Elita had angstig voorgevoel over vliegveld De Nationale Politie heeft nagelaten onderzoek te doen naar aanslagpleger Ibrahim El Bakraoui. AANSLAGEN BRUSSEL 14 NIEUWS DEN HAAG. Een van de daders van de Brusselse aanslagen blijkt juli vorig jaar na een mislukte poging om in Syrië te komen naar Neder land te zijn gereisd. Minister Ard van der Steur (VVD, Veiligheid) wil niet zeggen dat er fouten zijn gemaakt door zijn diensten. „Met de kennis die we toen hadden, is er volgens de afspraken gereageerd." Toch zijn er veel vraagtekens te plaatsen bij het handelen van Nederlandse diensten rond de Belgische El Bak raoui, die zich dinsdag opblies op luchthaven Zaventem. De oppositie in de Tweede Ka mer reageert fel, zij wil veel meer opheldering over de kwestie tij dens het debat dat komende dins dag wordt gehouden. El Bakraoui reisde in juli vorig jaar naar de Turks-Syrische grens. Zijn leven in België leek uitzicht loos, zeker na jaren in de cel na een mislukte overval in 2010, waar bij hij met een kalasjnikov op agenten had geschoten. De Turken vermoeden dat hij zich in Syrië bij jihadisten wilde aansluiten en hielden hem tegen om hem uit te zetten. Voor El Bakraoui werd vervol gens op zijn verzoek een vlucht ge boekt naar Schiphol. Anders dan gebruikelijk verzuimden de Tur ken om hun Nederlandse politie contact in Ankara te bellen dat er een potentiële jihadist onderweg was naar Nederland. Wel stuur den ze een digitaal bericht naar de ambassade, maar daarin stond niet wat de reden van de uitzet ting was. De Nederlandse politiebeamb ten kregen een dag later een tele foontje van een Belgische collega dat zij informatie hadden ontvan gen dat El Bakraoui op dat mo ment uitgezet werd. Hierop heeft de Nederlandse beambte gekeken of El Bakraoui internationaal ge zocht werd, maar dat was niet het geval. Hoewel er vaak gebeld wordt met de Turkse collega's bij dit soort uitzettingen - veertig keer in 2015 - liet de Nederlandse poli tie na om bij de Turken te informe ren waarom zij deze Belg hadden uitgezet, of hij gevaarlijk was en waarom hij uitgerekend naar Ne- 'Turkije en België hebben steken laten vallen, maar Nederland probeert wel erg snel het eigen straatje schoon te vegen' derland wilde. Volgens Van der Steur zijn daar mee geen fouten gemaakt. „Hij was tegen die tijd waarschijnlijk al doorgereisd en stond niet gesig naleerd als gezochte misdadiger. Er blijkt verder nergens uit dat wij meer hadden moeten doen." Turkije verklaarde gisteren nog dat zij 'de Europese bondgenoten' expliciet heeft gewaarschuwd dat het om een jihadist ging. Bij Van der Steur is daar niets van bekend, zo reageerde hij gisteren. Dat Tur kije heeft verzuimd voldoende te waarschuwen, of dat België Ibra him El Bakraoui op de opsporings lijst had moeten zetten, wil hij ook niet zeggen. „We hebben wel aan de Turken gevraagd de infor matie voortaan écht over te dra gen." De minister wil niet zeggen dat de Europese aanpak van het delen van inlichtingen faalt. „Dat is maar zeer de vraag. Of die ande re landen meer hadden moeten doen, is niet aan mij om te beoor delen." De situatie brengt het kabinet wel in verlegenheid. Uitgerekend gistermiddag gaf premier Mark Rutte nog hoog op van de samen werking van Europese inlichtin gendiensten. Uit deze informa tie-uitwisseling - al is het maan den geleden - blijkt daar weinig van, klaagt de oppositie. „Turkije en België hebben ste ken laten vallen, maar ook Neder land probeert wel erg snel het ei gen straatje schoon te vegen", vindt GroenLinks-leider Jesse Kla ver. „Als er iemand vanuit Oost-Turkije wordt uitgezet, is het niet te veel gevraagd dat onze diensten de telefoon pakken en bij Turkije en België informeren om wat voor persoon dit gaat." CDA-leider Sybrand Buma spreekt van 'amateurisme'. „Hier is veel misgegaan, ook aan Neder landse zijde. De internationale sa menwerking is zeer gebrekkig." Ook PW-leider Geert Wilders zit nog 'met duizend vragen'. „Hoe lang was hij in Nederland? Wat wisten de inlichtingendien sten over hem? En waarom is er niet opgetreden bij een bericht waar 'very urgent' boven staat? On begrijpelijk." Dinsdagochtend, een uur voor de aanslag, belde Randell met Elita. Om te horen hoe het met haar ging. „Ze was al op het vlieg veld in Brussel toen ik haar sprak en zou om acht uur inchecken en om tien uur vliegen. Ook die laat ste keer dat ik haar sprak was ze bang. Ze voelde dat er iets ergs ging gebeuren. Verschrikkelijk dat het waarheid is geworden." Randell zit op een grote bank in een appartement in de binnen stad van Deventer. Naast hem zit zijn broer Otis (32). Ze zijn om ringd door vrienden, de woonka mer zit stampvol. Er wordt ge huild, geknuffeld, getroost. Om de paar minuten gaat er een mobiele telefoon af. Meestal familieleden uit Liberia, uit Engeland, uit Ame rika; allemaal vragen ze om het laatste nieuws. De radeloosheid van de broers, de angst voor slecht nieuws, het onmetelijke verdriet; het valt in hun ogen te lezen. „We zijn dins dag en woensdag in Brussel ge weest, om Elita te zoeken", zegt Randell, die woensdagnacht om drie uur weer thuiskwam in De venter. „We zijn in Brussel naar ziekenhuizen geweest, maar die worden zwaar bewaakt, daar kom je niet in. We hebben wel lijsten met namen van slachtoffers ge zien, maar daar stond onze zus niet op. Het is op dit moment heel moeilijk om in Brussel te zoe ken, eigenlijk heeft het niet zoveel zin. Maar thuis zitten en niets doen voelt niet goed, we willen wat doen." Op de televisie aan de muur laat de BBC beelden zien van de terreuraanslag op vliegveld Zaven tem. Broer Otis slaat zijn handen voor zijn ogen. Hij huilt hard. De emoties worden hem te veel als een familielid uit Liberia belt. Ook Elita's vriendinnen Mpho en Canette houden het niet droog. „Deze situatie is verschrikkelijk, we willen Elita terug", roept Ca nette. „Ze is een schat. Ze staat al tijd voor iedereen klaar, een heel goed mens." De deurbel gaat keer op keer: er staan journalisten van diverse media voor de deur. Sky News uit Engeland belt of ze de broers in Brussel kunnen ontmoe ten. Ondanks de zenuwslopende situatie waarin de familie ver keert, worden de verslaggevers met open armen ontvangen. En el ke keer vertellen ze weer opnieuw wat voor een geweldige zus ze hebben. Elita zou dinsdagochtend met Delta Airlines van Brussel naar Boston vliegen. Daar zou ze zater dag de begrafenis van haar stiefva der bijwonen. Philip, een Nigeri- aanse kennis uit Deventer, reisde maandag in de trein met haar mee. Hij zou naar familie in Noor- Uitwijzing jihadist liet de alarmbellen niet rinkelen door Tobias den Hartog Jesse Klaver GroenLinks-leider door Paolo Laconi De vermiste Deventerse Elita Weah (41) had al een angstig voor gevoel toen ze maandagavond met de trein vanuit Deventer naar Brus sel reisde. „Ze vertelde me dat ze bang was voor een terroristische aanslag", vertelt haar jongere broer Randell (34).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 14