m NIEUWS 13 Johnson zes jaar celstraf Verdachte langer vast Bedreigers opgepakt De stad is de geboorteplaats van het kalifaat. Nederlandse F16's geven luchtsteun aan de operatie. 0 fPUAP/I f»| www.effeweg.nl of bel 0529 - 46 96 67 De voormalige Engelse in ternational Adam Johnson (28) is gisteren in Bradford tot zes jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens seks met een minderjarig meis je. De voetballer had toege geven het 15-jarige slachtof fer tot seksuele handelin gen te hebben verleid. Johnson wist hoe oud het meisje was en probeerde hun verhouding geheim te houden. Sunderland, waar Johnson speelde als mid denvelder, ontsloeg de spe ler in februari, nadat hij de feiten had toegegeven. De man die er woensdaga vond laat voor zorgde dat het hele station van Maas tricht een tijd lang com pleet werd afgesloten, zit vast op verdenking van mo gelijke betrokkenheid bij mensensmokkel. Dat meld de de politie gisteren. De man was staande gehou den met een verdachte kof fer. Hij werd opgesloten omdat hij zich verzette te gen agenten en bij nader onderzoek kwam aan het licht dat hij mogelijk be trokken is bij mensenhan del. Hij zit nog vast. De politie heeft gisteren in Maastricht vier personen aangehouden die zich via sociale media schuldig zou den hebben gemaakt aan het oproepen tot geweldda dige actie tegen asielzoe kers. Het gaat om een 21-ja- rige vrouw en drie man nen van 33,51 en 59 jaar, af komstig uit Maastricht. „De verdachten riepen op tot vandalisme, als brand stichting", zegt een politie woordvoerder. In Maas tricht was gisteravond een bijeenkomst over de op vang van asielzoekers. MOSUL. Irak is met veel machtsver toon begonnen aan Operatie Con quest, de bevrijding van Mosul, 's Lands tweede stad moet koste wat kost worden heroverd op Isla mitische Staat, dat het al zwaar te verduren heeft. Als de staatstelevisie in Bagdad zijn programma onderbreekt voor 'breaking news' hebben Iraakse strijdkrachten al enkele dorpen bij Makhmour, een voorstad van Mosul, ingenomen. Dit eerste suc ces geeft het vlagvertoon en de pa triottische muziek op de zender rond de lang verwachte aanval op Mosul extra glans. Aan de voorbereiding van Ope ratie Conquest is maandenlang ge werkt. Iraakse brigades krijgen op de grond steun van de Koerdische militie Peshmerga en van lokale stammen waaronder duizenden volgelingen van de oud-gouver neur van Mosul. De internationale coalitie geeft luchtsteun, met on der meer Nederlandse F-16's. Op de grond worden ook buitenland se soldaten ingezet. Enkele hon derden Turkse militairen geven steun vanaf de basis bij Bashiqa. Nabij Makhmour in Noord-Irak hebben Amerikaanse marines kampement Fire Base Bell inge richt om de aanvallers en hun uit valsbasis rugdekking te geven. Het Pentagon doet erg geheimzin nig over de omvang ervan. Het zou gaan om zeker enkele honder den marines met veldartillerie. De basis heeft al onder vuur gelegen. Een marinier verloor het leven. Op zijn beurt laat de Iraakse re gering weinig los over de inzet van de sji'itische milities die haar strijdkrachten bij de herovering van onder meer Ramadi in het zui den doorslaggevende steun heb ben gegeven. Deze zelfstandige milities hebben een slechte repu tatie onder de soennitische min derheid in het land. Mogelijk zul len zij 'op gepaste afstand' de aan- voerroutes van Bagdad naar Mosul beschermen. De herovering van Mosul, 360 kilometer ten noordwesten van Bagdad, zou een groot verlies zijn voor Islamitische Staat. De voor malige miljoenenstad, waar nog al tijd naar schatting 900.000 men sen wonen, is de grootste van het kalifaat en van strategisch belang in Noord-Irak. Bovendien heeft Mosul een gro te symbolische betekenis voor IS. De stad is de geboorteplaats van het kalifaat in augustus 2014. IS-leider Abu Bakr al-Baghdadi liet zich daar na vele jaren voor het eerst zien aan de buitenwe reld. Iraakse politici, onder wie pre mier Haider al-Abadi zijn ervan overtuigd dat Mosul 'binnen niet al te lange tijd' zal worden ingeno men. Sommige generaals en Ame rikaanse adviseurs zijn daar min der zeker van. De inname van Ra madi duurde veel langer dan ge dacht en kostte veel slachtoffers omdat Islamitische Staat de stad overal had ondermijnd. Huizen, straten en pleinen moesten meter voor meter worden heroverd. Verwacht wordt dat Mosul net zo zal zijn vergeven van booby traps en explosieven. Er moet reke ning worden gehouden met zelf moordcommando's en chemische wapens. „Eerlijk gezegd ben ik niet zo optimistisch", luidde vori- ge maand nog het oordeel van lui tenant-generaal Vincent Stewart, hoofd van de Amerikaanse militai re inlichtingendienst. Hij had graag gezien dat het Iraakse leger meer brigades zou inzetten. De an titerreureenheid, het beste Iraakse onderdeel, blijft ook in Bagdad om daar bescherming te bieden. De hoofdstad is vaker het doelwit van zelfmoordenaars. Iraakse, Syrische en Koerdische commandanten zeggen dat IS is veranderd van tactiek. „Zij voeren geen militaire offensieven meer uit, maar beperken zich tot zware terreuraanvallen", zegt kolonel Fares al-Bayoush, commandant van Fursan al-Haq brigade, een on derdeel van het gematigde Syri sche verzet. Feit is dat IS inlevert. In Irak heeft het kalifaat inmiddels 40 procent van zijn grondgebied ver loren, in Syrië ruim 20 procent. Van de naar schatting 30.000 strij ders in 2014 zouden er nog 20.000 over zijn. „Ze zitten in de verdruk king en ze lijken minder fana tiek", zegt Al-Bayoush. „Sommi gen geven zich over, anderen lo pen over. Vroeger bliezen ze zich meteen op." Maar, aldus adviseurs, er blij ven er genoeg over om zware klap pen uit te delen tijdens het offen sief tegen Mosul. In vergelijking met Operatie Conquest is de her overing gisteren van de histori sche stad Palmyra in Syrië door het regeringsleger op IS een peu lenschilletje. Maar de belangen zijn enorm. Eiland Krk, Kroatië €329,- Voorjaarsaanbieding €339,- Kroatië Kroatië, Opatija en Lovran €499,- Dalmatische kust €499,- Trogir en Split Singlereis Kroatië €529,- Kroatië: schiereiland Istrië €499,- Rondreis €1199,- Adriatische kust Dalmatische kust, €479,- Sibeniken Opatija and Krk, Kroatië €549,- Kroatië, Dubrovnik €739,- Kroatië, Vrsar €299,- Najaarsaanbieding Kroatië €299,- VRIJDAG 25 MAART 2016 BRADFORD MAASTRICHT MAASTRICHT Irak wil IS mei herovering Mosul flinke klap geven door Hans van Zon «W»? S Het Iraakse leger begin maart in gebied waar milities van IS actief zijn, tussen Bagdad en Mosul, foto Hadl Mizban/AP 40 In Irak heeft het kalifaat inmiddels 40 procent van zijn grondgebied verloren, in Syrië ruim 20 procent. Van de naar schatting 30.000 strijders van Islamitische Staat in 2014 zouden er nog 20.000 over zijn. Busreizen naar 8 daagse busreis - Vertrek: 8 apr, 8, 22 okt 8 daagse busreis - Vertrek: 15, 30 apr 10 daagse busreis - Vertrek: 30 apr, 6jun, 15 aug, 15 okt 11 daagse busreis - Vertrek: 6 mei, 17 jun, 9 sep, 14 okt 10 daagse busreis - Vertrek: 16 mei, 6 jun, 19,26 sep, 15 okt 10 daagse busreis - Vertrek: 23 mei, 13 jun, 29 aug, 19 sep 22 daagse busreis - Vertrek: 30 mei, 19, 26 sep, 17 okt 10 daagse busreis - Vertrek: 6 jun, 19 sep, 15 okt 10 daagse busreis - Vertrek: 6 jun, 19 sep 15 daagse busreis - Vertrek: 26 sep, 24 okt 8 of 10 daagse busreis - Vertrek: 8, 15, 22 okt I daagse busreis - Vertrek: 8, 15, 22 okt Bk SB Alle fouten voorbehouden. Prijzen zijn vanaf en p.p. o.b.v. een boeking voor 2 personen. Excl. reserveringskosten en Calamiteitenfonds. COUPONCODE PGR12

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 13